Sınırötesi e-ticaret odaklı Super App ShopiVerse, 20 milyon TL hedefle kitle fonlama yatırım turuna çıktı

Sınır ötesi e-ticaret sürecindeki bütün araçları Super App teknolojisiyle tek panelden yöneten ShopiVerse girişimi, fonbulucu platformunda yatırım turunu başlattı. Şirket paylarının %5’inin yatırımcılara arzıyla toplamda 20 milyon TL fon talep eden ShopiVerse, yatırım turu öncesi yapılan ön talep çağrısı sonucunda 1.289 yatırımcıdan toplam 10.03 milyon TL yatırım taahhüdü almış durumda.

Türkiye’nin global pazaryeri ve depo çözümü ShopiVerse, unicorn olma yolculuğunda yatırımcılarını arıyor. Kitle fonlama platformu fonbulucu’da Türkiye’deki ilk yatırım turunu başlatan girişim, şirket paylarının %5’inin arzıyla 20 milyon TL fon talep ediyor.

Yatırım turu öncesi yapılan ön talep çağrısı sonucunda 1.289 yatırımcıdan toplam 10,03 milyon TL yatırım taahhüdü alan girişimin fonbulucu Gelecek GSYF’den 500 bin TL, fonbulucu CEO’su Hakan Yıldız’dan 100 bin TL, melek yatırımcı Mustafa Öner’den 1 milyon TL, Ebebek Grup CEO’su Halil Erdoğmuş’tan 300 bin TL, SUSU Yatırım’dan 100 bin TL yatırım alacağı da duyuruldu. 

ShopiVerse’ten gelen bilgiye göre, yatırım turunun başlama tarihi olan 8 Haziran Perşembe günü saat 10.00 itibari ile ilk yedi iş günü içerisinde EFT veya kredi kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara %40 fazladan pay verilecek. Ön yatırım taahhüdünde bulunan yatırımcılar ise ilgili süre zarfında minimum taahhüt ettikleri tutarda yatırım yapmaları halinde %40 yerine %45 oranında bedelsiz pay sahibi olacak. Yatırım turu başarılı bir şekilde tamamlandığı taktirde, toplanan fonun girişim şirketine aktarıldığı tarihten itibaren 12 ay sonra şirketin alacağı ilk yatırımda tüm yatırımcılara paylarının en fazla %10’u kadar öncelikli çıkış hakkı verileceği de gelen bilgiler arasında. Yatırım turuna katılım için son tarih 7 Ağustos 2023.

Tek panel üzerinden doğru ürün, doğru pazara, doğru fiyatla, doğru şekilde sunuluyor

Türkiye’nin e-ticaret alanında faaliyet gösteren en büyük perakende ve üretici markalarıyla değerlendirmeler sonucunda e-ihracat süreçlerinin otomatize edilmesi ihtiyacının tespit edilmesiyle doğan ShopiVerse, markaların dünya pazarlarında hızlı ve verimli bir şekilde e-ticaret faaliyetlerini yürütebilmeleri için somut çözümler sunuyor. Türkiye’nin ilk global pazaryeri ve yurt dışı depo yazılım çözümü olan ShopiVerse, firmalara sınır ötesi e-ticaret sürecinin tamamını Super App teknolojisiyle tek panelden yönetme olanağı sunuyor. SopiVerse; bu sayede hızla ve güvenli şekilde envanter, depo, sipariş, fiyat, lojistik, stok, içerik, pazaryeri, ödeme, ERP, CRM, raporlama ve mutabakat yönetimi süreçlerinde paydaşlarının yanında oluyor.

Avrupa’nın e-ticaret alanındaki en büyük etkinliklerini gerçekleştiren WORLDEF ile Amazon, eBay ve Etsy’de lojistik partner olarak akredite edilmiş tek Türk teknoloji şirketi ShipEntegra’nın iştiraki olan SopiVerse’in beş dilde konuşabilen yapay zeka tabanlı analitik yazılım çözümü sayesinde kolay ve hızlı bir şekilde pazar, rakip ve ihtiyaç analizi yapılabiliyor. Bu doğrultuda doğru ürünün, doğru pazara, doğru fiyatla, doğru şekilde sunulması sağlanıyor ve dünya çapında hangi ürünün, nereye, hangi fiyattan, ne sıklıkta, ne şekilde satıldığına ilişkini önemli bir veritabanı oluşuyor. Öte yandan firmalar faturalama süreçlerini de ShopiVerse üzerinden yürütülebildiği için bilanço büyüklüğü ve faaliyet karlılığı çok kısa bir süre içerisinde hedeflenen seviyeye ulaşabiliyor.

2027 yılına kadar Türkiye’den çıkmış yeni bir unicorn olmayı hedefliyor 

Yatırım turu hakkında konuşan ShopiVerse CEO’su Orxan Isayev:

“Kitle fonlama sistemini kullanmamızın iki temel nedeni bulunuyor. Bunlardan birincisi, yatırımlarıyla ShopiVerse’e ortak olacak kişi ve firmaların marka elçileri olarak girişimimize değer katacağı yönündeki inancımız. Bir diğer önemli neden, elde edilecek finansal kaynak ile planladığımız üç senelik projeksiyonun bir seneye indirgenecek olması ve dolayısıyla zaman kazanımı. Hedeflediğimiz fon ile ilk aşamada mevcut yazılımımızı ve pazarlama ekibimizi güçlendireceğiz. Bu yolla uluslararası marka bilinirliğimizin artırılması yönünde hareket kabiliyetimiz de güçlenecek. Bir sonraki yatırımımızı yurt dışından alarak başta Avrupa olmak üzere dünyaya açılmayı amaçlamaktayız. ShopiVerse olarak 2027 yılına kadar içinde bulunduğumuz pazardan %1.2 pay alarak Türkiye’den bir unicorn daha çıkarmayı hedefliyoruz” ifadelerini kaydediyor.

Güncel İçerikler