Apple Sağlık uygulamasını iPad’e getirdi [WWDC23]

iOS 17, iPadOS 17 ve watchOS 10 zihin ve göz sağlığı için özellikler sunuyor. Üstelik şimdi Sağlık uygulaması iPad’e geliyor.

Teknoloji devi Apple, bugün düzenlenen WWDC23 etkinliğinde birbirinden özel yenilikçi teknolojilerini ve yeni ürünlerini tanıttı. Etkinlikte Sağlık uygulamasının iPad’e getirildiği de açıklandı.
Apple bugün iOS 17, iPadOS 17 ve watchOS 10 platformlarında sunulan yenilikçi araçlar ve deneyimlerle iki önemli alana yayılan yeni sağlık özelliklerini duyurdu.
Yeni sağlık özellikleriyle kullanıcılar anlık duygularını ve günlük ruh hâllerini kaydedebiliyor, değerli analizlerden yararlanabiliyor, değerlendirmelere ve kaynaklara kolaylıkla erişebiliyor. iPhone, iPad ve Apple Watch göz sağlığı için yeni özelliklere kavuşuyor. Kullanıcıların miyopi riskini azaltmaya yardımcı olacak sağlıklı alışkanlıklar edinmesine destek veriliyor. Şimdi iPad’e de gelen Sağlık uygulaması, kullanıcılara sağlık verilerini izlemeleri için yepyeni yollar sunuyor. Tüm bu yeni özellikler, mevcut sağlık özelliklerinde olduğu gibi bilimsel temellere dayanıyor ve gizliliği merkezine alıyor.
“Hedefimiz insanların kendi sağlık yolculuklarının kontrolünü ellerine almalarını sağlamak. Bu yenilikçi özelliklerle, iPhone, iPad ve Apple Watch’ta sunduğumuz kapsamlı sağlık ve zindelik araçlarını genişletiyoruz.” diyen Apple’ın Sağlıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Sumbul Desai sözlerini şöyle sürdürdü:
“Zihin ve göz sağlığı çok önemli fakat genellikle göz ardı ediliyor. Kullanıcılara kendi sağlık durumlarını daha iyi anlayabilmeleri için yeni değerli analizler veren özellikler sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu analizler kullanıcıların günlük kararlarına destek oluyor ve doktorlarıyla daha bilinçli konuşmalar yapmalarına yardımcı oluyor.”

Zihin Sağlığı

Fiziksel sağlık kadar önemli olan zihin sağlığı her gün insanların düşündüklerini, hissettiklerini ve yaptıklarını etkiliyor.
Araştırmalar ruh hâlini yansıtmanın duygusal farkındalık ve dayanıklılık oluşturmaya yardımcı olduğunu gösteriyor. UCLA bünyesinde psikoloji ve psikiyatri alanlarında dikkat çeken çalışmalara imza atan öğretim üyesi Dr. Michelle Craske, bu alanda faaliyet gösteren çoğu isim gibi “Hislerimizi tanımlamanın zorlayıcı duygularla başa çıkmamıza, olumlu anların değerini bilmemize ve zindeliğimizi artırmamıza yardımcı olduğu biliniyor.” diyor. Araştırmacıların yaptığı çok sayıda çalışma, hisleri tanımlamanın üzüntü ve öfke gibi duyguları zayıflattığını, kalp atış hızımızı düşürerek bedenimizi olumlu etkilediğini gösteriyor. UCLA Dijital Zihin Sağlığı Çalışması’na katılanlar arasında yapılan bir anketten elde edilen ilk sonuçlara göre, katılımcıların yüzde 80’inden fazlası ruh hâllerini çalışmada kullanılan uygulamaya yansıtmanın duygusal farkındalığı artırdığını, neredeyse yarısı ise bu pratiğin kendilerine zindelik kazandırdığını düşünüyor.
iOS 17 ve iPadOS 17’deki Sağlık uygulaması ve watchOS 10’daki Farkındalık uygulaması kullanıcıların ruh hâllerini yansıtmaları için etkili ve kullanışlı bir yol sunuyor. Kullanıcılar çok boyutlu ve ilgi çekici şekillerden yararlanarak Çok Keyifli ve Çok Keyifsiz arasında uzanan bir ölçekte o anki hislerine en uygun olan seçeneği işaretleyebiliyor. Ardından duygularına en çok etki eden Seyahat veya Aile gibi çağrışımları seçebiliyor, hislerini Minnettar veya Endişeli gibi seçeneklerle tanımlayabiliyor.
Sağlık uygulamasında kullanıcılar; çağrışımların veya uyku ya da egzersiz gibi yaşam tarzına dayalı faktörlerin ruh hâllerine nasıl katkıda bulunabileceğini değerli analizler aracılığıyla görebiliyor ve bu analizlerden yararlanarak genel sağlık durumlarını daha iyiye götürebiliyor.
Kullanıcıların ekstra desteğe ihtiyaç duyduğu anlar da olabiliyor. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre ABD’de yetişkinlerin yüzde 30’undan fazlası anksiyete veya depresyon belirtileri yaşadığını belirtiyor. Kliniklerde depresyon ve anksiyete değerlendirmeleri için sıklıkla kullanılan yöntemlere Sağlık uygulamasından da her zaman kolayca erişilebiliyor. Bu değerlendirmeler, kullanıcıların kendi risk seviyelerini belirleyip bölgelerindeki mevcut kaynaklarla iletişime geçmelerine yardımcı oluyor. Ayrıca kullanıcılar doktorlarıyla paylaşmak için bir PDF dosyası hazırlayabiliyor.
Bu yeni özellikler sayesinde, dünyanın her yerinde iPhone, iPad ve Apple Watch kullanıcıları kendi zihin sağlıklarıyla daha yakından ilgilenebiliyor, bunu yaparken de bu önemli konunun kabul görmesine ve konu hakkında farkındalık yaratılmasına destek oluyor.

Göz Sağlığı

Miyopi dünya genelinde en yaygın şekilde karşılaşılan görme bozukluğu. Dünya nüfusunun yüzde 30’undan fazlasında bulunduğu tahmin edilen bu görme bozukluğunun 2050’de yüzde 50’ye ulaşarak yaklaşık 5 milyar kişiyi etkilemesi bekleniyor.
Göz sağlığı hizmeti veren kuruluşlar, çocuklarda miyopi riskini azaltmaya yardımcı olacak bazı temel davranışlar öneriyor. Bunlar arasında gün ışığında daha fazla zaman geçirmek ve bir aygıta veya kitaba daha uzaktan bakmak yer alıyor.

Sağlık Uygulaması iPad’e Geliyor

Kullanıcının sağlık ve fitness bilgilerini güvenli ve gizli bir merkezde toplayan Sağlık uygulaması, daha sağlıklı bir yaşam için anlamlı analizler sunuyor. iPadOS 17 ile iPad’e gelen Sağlık uygulaması kullanıcıların tek bakışta ayrıntılı bilgiler alabilmesi için tasarlandı. Kullanıcılar iPad, iPhone, Apple Watch ve uyumlu üçüncü taraf uygulamaları ve aygıtlarından gelen bilgileri tek bir yerden görebiliyor.
Kullanıcılar şimdi doğrudan iPad üzerinden ilaçlarını takip edebiliyor, Döngü İzleme özelliğinden yararlanabiliyor, anlık duygularını ve günlük ruh hâllerini kaydedebiliyor, birden fazla kurumdan aldıkları sağlık kayıtlarını görüntüleyebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyor. Kullanıcılar ayrıca Sağlık uygulamasında sakladıkları verileri Sağlık Paylaşma özelliğini kullanarak sevdikleriyle veya bakıcılarıyla paylaşabiliyor. iPad’de Sağlık uygulamasının tasarımı büyük ekrana uygun hale getirildi. Yeni bir görünüme kavuşan Favorilere ve ayrıntılı interaktif grafiklere yer verildi. Kullanıcılar sağlık verileri hakkında analizlere Eğilimler ve Öne Çıkanlar ile erişebiliyor, Split View gibi iPadOS özelliklerinden yararlanarak aynı anda hem sağlık verilerini görebiliyor hem de diğer uygulamalarda çalışabiliyor.
Sağlık ve fitness uygulaması geliştiricileri şimdi HealthKit’i iPad’de kullanabiliyor. HealthKit geliştiricilere kullanıcıların paylaşmayı seçtiği verileri kullanarak yenilikçi sağlık ve fitness deneyimleri yaratmaları için yeni fırsatlar sunuyor. Bunu yaparken de Sağlık uygulamasındaki sıkı gizlilik ve veri güvenliği protokollerinden ödün vermiyor.

Diğer Güncellemeler

  • iOS 17, iPadOS 17 ve watchOS 10’da İlaçlar özelliği, belirlenen saatte girilmeyen ilaçlar için anımsatıcı gönderme seçeneği sunuyor. Kullanıcılar anımsatıcıları kritik uyarılar haline de getirebiliyor. Böylece aygıtın sesi kapalıyken veya Odak etkinken de anımsatıcı alınabiliyor.
  • iOS 17’deki yeni Günlük uygulaması, kullanıcıların belirli anları hatırlayıp bunlarla ilgili bir şeyler yazarak minnettarlıklarını yansıtmaları için bir yol sunuyor. Günlük Önerileri API’ından yararlanan bu uygulama aygıt içi yapay öğrenme teknolojilerini kullanarak, hakkında yazı yazılabilecek anlardan kişiye özel bir liste hazırlıyor. Önerilen anlar kullanıcının son etkinliklerine bakılarak akıllı bir şekilde derleniyor. Bunun için fotoğraflardan, kişilerden, yerlerden, antrenmanlardan ve daha fazlasından yararlanılıyor. Kullanıcılar bu sayede yazmaya kolayca başlayabiliyor.
  • Apple Fitness+; güne, süreye, antrenman türüne ve daha fazlasına göre özel antrenman veya meditasyon programları almanın yeni bir yolu olan Custom Plans özelliğini sunuyor. Gruplamalar, kullanıcıların arka arkaya yapacakları birden fazla antrenmanı ve meditasyonu seçmelerine imkan veriyor. Ses Odağı ise müziğin veya antrenörün ses seviyesine öncelik verme olanağı sunuyor.

Güncel İçerikler