XPeng, üretim maliyetlerini azaltan tasarıma sahip yeni elektrikli araç platformunu tanıttı

Çinli elektrikli araç üreticisi XPeng, gelecekteki modellerinin temelini oluşturacak, geliştirme ve üretim maliyetlerini azaltacak araçlar yapmak için yeni platform mimarisini açıkladı. The Smart Electric Platform Architecture (SEPA) 2.0'ın gelecekteki modeller için ArGe döngüsünü %20 kısaltmasının yanı sıra gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) ve akıllı bilgi-eğlence sistemleri için uyarlama maliyetlerini sırasıyla %70 ve %85 oranında azaltması bekleniyor.

Çinli elektrikli araç üreticisi XPeng, gelecekteki modellerinin temelini oluşturacak, geliştirme ve üretim maliyetlerini azaltacak araçlar yapmak için yeni platform mimarisini açıkladı. The Smart Electric Platform Architecture (SEPA) 2.0’ın gelecekteki modeller için ArGe döngüsünü %20 kısaltmasının yanı sıra gelişmiş sürücü destek sistemleri (ADAS) ve akıllı bilgi-eğlence sistemleri için uyarlama maliyetlerini sırasıyla %70 ve %85 oranında azaltması bekleniyor.

Xpeng başkanı Brian Gu, gazetecilere verdiği demeçte modüler, değiştirilebilir araç platformunun, XPeng’in Auto Shanghai 2023’te görücüye çıkacak olan yaklaşan G6 coupe SUV’si gibi yeni araç türünü destekleyeceğini söyledi. G6, SEPA 2.0 platformu üzerine inşa edilen ilk araç olacak. Gu, gelecek her modeldeki mimari bileşenlerin yaklaşık %80’inin gelecekteki modellerle uyumlu olacağını ve bunun da XPeng’in çok fazla maliyete neden olmadan ürün yelpazesine ekleme yapmasına yardımcı olacağını söyledi.

XPeng’in rakiplerinin Çin’de fiyat savaşlarını alevlendirmesi de oldukça dikkat çekiyor.  Tesla, ekim ayında Şanghay’daki Gigafactory’de üretilen modellerin fiyatını düşürmesiyle bir fiyat savaşını tetikledi. Ocak ayında Tesla, yerel olarak üretilen arabalarını 2022’ye göre yaklaşık %14 daha ucuza satışa sunacak şekilde başka bir indirimle savaşı daha da kızıştırdı.

XPeng, Nio, Volkswagen AG, Mercedes-Benz ve Ford Motor dahil olmak üzere rakiplerin tümü, Çin’de zaten zor durumda olan otomobil pazarı için aynı şeyi yaptı. Geçen ay Çin Otomobil Üreticileri Birliği, düşük talep ve çok fazla stok için uzun vadeli bir çözüm olmadığını söyleyerek fiyat savaşına son verilmesi çağrısında bulundu.

Xpeng başkanı Brian Gu:

“Cazip ürünleri uygun fiyatlarla sunma kabiliyetine odaklanmak daha da önemli hale geliyor” dedi.

XPeng, henüz G6 için fiyatlandırma bilgilerini paylaşmadı. Bu nedenle otomobil üreticisinin SEPA 2.0 ile ne tür fiyat bandını hedeflediği henüz bilinmiyor. XPeng CEO’su He Xiaopeng, bir otomobil üreticisinin on yıldan fazla hayatta kalmak istiyorsa, yılda ve küresel olarak 3 milyon adet satışa ulaşması gerektiğini söyledi.

XPeng, yılın ilk çeyreğinde, yıldan yıla neredeyse %50 düşüşle 18.230 elektrikli araç teslim etti. Şirket, yeni P7i spor sedan, yeni G6 ve henüz tanıtılmamış 7 koltuklu çok amaçlı gizli aracının bu yıl satışları artırmaya yardımcı olacağını umuyor.

Güncel İçerikler