Spotify, platforma getirdiği yenilikleri Stream On 2023 etkinliğinde duyurdu

Spotify, sanatçıların dinleyici kitlelerini büyütmelerine ve kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olacak özellik ve araçları tanıtmak için sanatçıları, podcast yayıncıları ve içerik üreticilerini ağırladı. Şirket ayrıca, 500 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısına kademeli olarak sunulacak yepyeni kullanıcı deneyimini de tanıttı

Dünyanın dört bir yanından sanatçı, şarkı yazarı, video & içerik üreticisi ve podcast yayıncısı, Spotify’ın ikinci kez düzenlenen ve duyurular, ilham verici hikayeler ve global platforma gelen yeni araç ve olanakların uygulamalı demolarla birlikte paylaşıldığı Stream On etkinliğinde bir araya geldi.

Spotify’ın kurucusu ve CEO’su Daniel Ek açılış konuşmasında “Stream On, Spotify’ı hayata geçirmeye devam ederken izlediğimiz yolları anlatmaya ve kariyerinin her aşamasındaki içerik üreticilere onlarla iş fırsatları konusunda açık olduğumuzu bilmelerini sağlamaya odaklanıyor. Spotify olarak odağımızda ise içerik üreticilerin kariyerlerini kurabileceği, geliştirip büyütebileceği ve dünyanın da onların yaratıcılıklarından ilham alabileceği bir ‘yuva’ inşa etmek var.” dedi ve sözlerini sürdürdü: “Neredeyse 17 yıldır yaptığımız şey de tam olarak bu: İçerik üreticilerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak ve başarıya giden yeni yollar çizmelerine yardımcı olmak için bu yuvayı inşa etmek, iyileştirmek ve yeniden tasarlamak. Geleceğe baktığımızda ise, onlara her zamankinden daha fazla yaratıcılık, keşif ve kişiselleştirme imkanı sağlamak için en iyi kaynakları, desteği ve etkileşimi sunarak bu tutkumuzu yeni dikey alanlarda daha da fazla içerik üreticisine ulaşacak şekilde genişletmekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Spotify, yıllık müzik telif hakları raporu Loud & Clear’ın da sonuçlarını açıkladı.  Bu yılki veriler, her zamankinden daha fazla sanatçının başarıya ulaştığını gösteriyor. Öyle ki,  hem 1 milyon dolardan fazla kazanan sanatçıların hem de 10.000 dolardan fazla kazanan sanatçıların sayısı, son beş yılda iki kattan fazla arttı. Buna ek olarak, Spotify’ın tahminlerine göre, platformdaki en çok kazanan 50.000’inci sanatçı, kayıtlı tüm gelir kaynaklarından 50.000 dolardan fazla gelir elde etti.

Loud & Clear sitesi ayrıca Spotify’ın, elde ettiği her bir doların yüzde 70’ine yakınını sektöre nasıl geri verdiğini ve Spotify’ın müzik hakları sahiplerine yaptığı tüm ödemelerin 40 milyar dolara yaklaştığını da ayrıntılarıyla anlatıyor.

Spotify ayrıca, sanatçıların büyümesine destek olacağı bir diğer gelir çeşidi hakkında detayları da paylaştı: Merchandise (içerik üreticilerinin ticari ürünleri) ve canlı etkinlikler.

  • Yeni Konser ve Merch Discovery araçları, konserseverlerin canlı performansları asla kaçırmamalarını sağlıyor. Dinleyiciler, uygulama genelinde çok daha fazla noktada ticari ürünlerin ve konserlerin listelerini görmeye başlayacak. Bir canlı performans duyurusu bir dinleyicinin dikkatini çekerse, kişi ilgili listeyi, Canlı Etkinlikler Akışı’ndaki yeni buton olan ‘ilnterested’a tıklayarak kendi takvimlerine kaydedebilecek. Kullanıcılar, kendi zevklerine göre kişiselleştirilmiş şekilde, mevcut konumlarını ayarlayabilecek ve dünya çapındaki konserlere göz atabilecek.
  • Spotify ayrıca, Fans First programını daha fazla sanatçıyı içerecek şekilde genişleterek en büyük hayranların, konser ön satışlarına ve özel ürünlere erişim sunacak e-postalar ve bildirimler almasını sağlayacak.

Stream On etkinliğinde ayrıca  podcast içeriği oluşturmak, yönetmek, büyütmek ve bunlardan gelir elde etmek için Spotify’ın en iyi podcast oluşturma araçlarını tek bir adreste bir araya getiren Spotify for Podcasters ile ilgili de gelişmeler duyuruldu.

Yapay Zeka
Yapay Zeka
Yapay Zeka
Yapay Zeka

Son İçerikler