Yerli girişim Leadport, 25 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı

Dijital kanallardan gelen potansiyel müşterilerin en verimli şekilde yönetilerek, şirketlerin satışlarını arttırmalarına ve büyümelerine yardımcı olmayı hedefleyen yerli girişim Leadport, ŞirketOrtağım liderliğinde iş dünyasının önde gelen melek yatırımcılarından 25 milyon TL değerleme üzerinden ilk tur yatırımını aldı.

“Altın Arama” özelliği sayesinde, müşteri adayı, ihtiyacını online olarak ilettiği anda, şirket yetkilisinin anında müşteriyle telefonda görüşmesini sağlayan girişim, Bilişim Vadisi teknoloji geliştirme merkezinde hayat buldu.

Bu yatırım ile 2023 yılında Türkiye’de büyümeyi amaçladıklarını ifade eden Leadport Kurucusu Alper Barut, “MVP test süreçlerinde, Leadport kullanan şirketlerin, potansiyel müşterilerden (Lead’lerden) gelen satışlarını 6 kat arttırdığını, Leadport’a yapılan yatırımın şirketlere 80 kat olarak geriye döndüğünü ve şirketin gelecek hedefinde hem yurt içinde hem de yurt dışında ölçeklenmek olduğunu açıkladı.

ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı Başkanı Mehmet Buldurgan; “Dünya’da müşteri adayı üretmek için yaklaşık 150 milyar dolar dijital reklam harcaması yapıldığını ama bu lead’lere ilk temas süresinin ortalama 48 saat olduğuna değinerek, Leadport’ un, saniyeler içinde yetkili kişi ile potansiyel müşteriyi buluşturmasının çok önemli bir soruna çözüm sunduğunu paylaştı.

Ayrıca, Türkiye’nin eMobilite alanındaki güzide girişimi Eşarj firmasının da kurucu ortağı olan Alper Barut’un tecrübeli bir girişimci olmasının ve ilk girişimin çoğunluk hisselerinin Enerjisa Enerji tarafından satın alınmış olmasının yatırım kararlarında etkili olduğunu ifade etti. Ayrıca, yatırım kararlarından hemen sonra; Leadport’un Sabancı Topluluğu’nun girişimcilik programı Sabancı ARF’ın 544 girişim başvurusu arasından seçtiği 14 girişimden birisi olmasının, yatırım kararlarının ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Leadport mobil uygulaması, telefon görüşmeleri dahil olmak üzere tüm müşteri takip süreçlerini dijitalleştirerek, hem uzaktan çalışma ekiplerine kolaylık sağlıyor, hem de telefon görüşme kayıtlarının analizi sayesinde, başarılı sonuçlara nasıl ulaşıldığını net bir şekilde ortaya koyarak, satış analitiği ve veriye dayalı satışa ön ayak olarak şirketlerin gelirlerini arttırmalarına, büyümelerine yardımcı oluyor.

Harvard Business Review’de yayınlanan çalışmanın sonuçları gösteriyor ki; Lead oluştuktan sonra, satış yetkilisiyle 5 dakika içinde anlamlı bir konuşma yapan potansiyel müşterilerin, ürün veya hizmetleri satın alma oranı ortalama 4 kat artıyor. Yine aynı çalışmada, müşteri adaylarına (Lead’lere) yapılan satışların yüzde %80’inin 5 ila 12 takip araması sonuncunda gerçekleştiği ölçülüyor.

Güncel İçerikler