3D yazıcı teknolojileri girişimi Co Print, global büyüme için 10 milyon TL hedefle ikinci kitle fonlama turuna çıktı

Geçtiğimiz yıl ABD merkezli Kickstarter’daki kitle fonlaması kampanyasında 30 günde 64 farklı ülkeye 200 bin dolar değerinde rekor satış yapan Co Print girişimi, fonbulucu platformunda ikinci kez yatırım turuna çıktı. Kickstarter'in seçili projelere verdiği ''Project We Love'' rozetini alan ilk Türk girişimi olan Co Print, 3D yazıcı teknolojileri geliştiriyor.

ABD merkezli Kickstarter’in seçili projelere verdiği ”Project We Love” rozetini alan ilk Türk girişimi Co Print, kitle fonlama platformu fonbulucu’da ikinci kez yatırım turuna çıktı.

Geçen yıl gerçekleşen ilk yatırım turunda 1.587 yatırımcıdan 3 milyon TL yatırım alarak o zaman için kitle fonlaması rekoru kıran girişim, bu kez şirket paylarının yüzde 11’inin arzıyla 10 milyon TL fon hedefliyor.

2 Şubat 2023’e kadar devem edecek tura Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar, fonbulucu GSYF ve bir çok melek yatırımcıdan yaklaşık 1.5 milyon TL yatırımla başlayacak.

  • Ayrıca Baykar, Co Print’e teknik ve üretim danışmanlığı sağlayacak.

Değerleme 91 milyon TL’ye ulaşacak

Girişim şirketi bu turda sermaye yedeklerinde bulunan 1 milyon TL’yi sermayesine ilave ederek ilk tura katılan 1.587 yatırımcıya %33 oranında bedelsiz pay dağıtacak. Bu sayede mevcut yatırımcılar sermaye artırım nedeniyle oluşan seyrelmeden etkilenmeyecek. Co Print, ikinci yatırım turunda alabileceği en fazla yatırım tutarı olan 12 milyon TL fonu toplaması halinde yeni sermayesini 16 milyon TL’ye çıkarmış olacak. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde Co Print’in değerlemesi 91 milyon TL’ye ulaşacak.

Ayrıca bu yatırım turunda şirkete ilk kez yatırım yapan yatırımcılara, kampanyaya ilk 10 günü içinde katılmaları halinde ve ilk yatırımcıların ilk 3 gün içerisinde yatırım yapmları durumunda bedelsiz paylar dağıtacak. Öte yandan girişim şirketi alınacak ilk global yatırımda satılan payın %50’sine denk gelecek şekilde, birinci ve ikinci yatırım turuna katılan tüm yatırımcılara öncelikli exit imkanı sunacak.

Satışlarının yüksek çoğunluğu ihracat olarak gerçekleşti

Co Print, geçtiğimiz yıl tamamlanan Kickstarter kampanyasında 30 günde 64 farklı ülkeye 400 adet ve 200 bin dolar değerinde ön satış gerçekleştirmişti. Devamında gerçekleştirdiği yüksek çoğunluğu ihracat olan satışlarının sonunda 1 sene dolmadan, 3 farklı ürünle dünyanın dört bir yanında 600’den fazla müşteriye ulaştı. fonbulucu’da 2021 Aralık’ta çıktığı yatırım turunun ardından üretim ve iş geliştirme alanlarında ekibini güçlendiren Co Print, geliştirdiği ürünü ile başta Tom’s Hardware’in verdiği İnovasyon Ödülü olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası ödül aldı. Şirket bu turun ardından 3D yazıcı sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendirerek AR-GE çalışmalarını hızlandırdığı yeni ürünlerini piyasaya sunacak.

Yeni ürününü 400 bin dolarlık global kampanyayla pazara sunacak

Yatırım turu sonrası hedefleri hakkında konuşan Co Print Kurucu Ortağı Fatih Kazım Duymaz, “fonbulucu platformunda çıktığımız bu ikinci yatırım turunda başarılı olmamız halinde 2023’ün ikinci çeyreğinde Co Print Lite ürünümüzü Kickstarter platformu üzerinden minimum 400 bin dolarlık bir kampanyayla global pazara sunacağız. Devamında en başından beri hedefimiz olan Co Print 3D yazıcı projemizi, desteklerinden gurur duyduğumuz Baykar firmasının danışmanlığıyla 2023 yılında bitirip, yıl sonunda da seri üretimini ve lansmanını planlamayı hedefliyoruz. Tüm bunları yaparak 3D yazıcı sektöründe Türkiye’yi ve Co Print’i en iyi şekilde temsil edeceğiz.” dedi.

Güncel İçerikler