TechXtile Start-Up Challenge’ın 2022 yılı kazanan girişimleri belli oldu

UTİB ve UHKİB tarafından BTSO desteğiyle bu yıl dördüncü kez düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge’da mutlu sona ulaşıldı. 74 girişimcinin başvurduğu programda ilk üçe girenler düzenlenen törenle ödüllerini aldılar.

T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin bu yıl dördüncü kez düzenlediği girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge’da final heyecanı yaşanırken dereceye girenler düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Level Up Kategorisinde birinci Eylül Er olurken, Scale Up kategorisini ise Yusuf Furkan Ergür kazandı. En Sürdürülebilir Proje Ödülünü Polyteks Tekstil’in kazandığı İnovasyon Ligi’nin şampiyonu ise Kipaş Mensucat oldu.

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir’in ev sahibi olduğu ödül töreni, Bursa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BUSİAD), Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD)’ın etkinlik sponsorluğu desteğiyle gerçekleştirildi. Törene, TİM Başkanı Mustafa Gültepe, BTSO YK Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye genelindeki Tekstil ve Hazır Giyim İhracatçı Birliklerinin başkanları, UTİB ve UHKİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Taşdelen Engin: “Çok yetenekli girişimcilerle tanıştık”

Gecenin açılış konuşmasını yapan UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, 14 yıl önce Ar-Ge Proje Pazarı olarak başlattıkları etkinliği, 2019 yılında çağın gerekliliğine uyum sağlayarak TechXtile Start-Up Challenge adıyla bir girişimcilik programına dönüştürdüklerini hatırlattı. Türkiye’nin tekstil ve hazır giyim ülkesi olduğuna vurgu yapan Engin, “Sektörümüzün küresel rekabet ortamında öne çıkabilmesi için; Ar-Ge, tasarım, inovasyon, markalaşma, ekolojik ve çevre dostu üretim konularındaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmeliyiz. Sektörün üretecek ve geliştirecek genç adaylara ihtiyacı var. TechXtile Start-Up Challenge’ta geride kalan 4 yılda çok yetenekli girişimcilerle tanıştık. 4 yıl boyunca birçok girişimci ile bir araya gelerek büyük heyecana ve mutluluğa sahip olduk. Buluştuğumuz, konuştuğumuz, fikrini dinlediğimiz, heyecanını gözlemlediğimiz her bir girişimciyle birlikte, sektörümüzün aydınlık geleceğine dair umudumuz ve motivasyonumuz arttı.” diye konuştu.

UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, “Bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz yarışmamıza katılım her sene artarak devam ediyor. Girişimcilik ekosistemine katkımız oluyorsa ne mutlu bize.” dedi.

Burkay: “Doğru fikirler için 11 milyar TL üzerinde bir kaynak oluşturduk”

BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Artık çok farklı bir girişimci nesline ihtiyacımız var. Yeni nesil girişimcilerin ortaya çıkarılması çok önem arz ediyor. Fikir çok önemli. Fakat fikri ürüne çeviremeyeceğiniz sürece bu fikrin hiçbir kıymeti yok. Pazara giriş yaptığınızda, sizin o fikriniz artık çok ideal bir yatırım konumuna geliyor. Bu nedenle biz Bursa’da Bursa Şehir Fonunu kurduk. 2023 yılından itibaren özellikle girişim sermaye fonu üzerinden genç girişimcilerin fikirlerini ürüne dönüştürerek ve onları pazarda hakim kılacak yatırımları da Bursa’da başlatmış olacağız. BEBKA’nın yaptığı çağrıya 23 fon başvuruda bulundu. 2023 yılından itibaren 3 yıllık süreçte 11 milyar TL’nin üzerinden bir kaynağı, doğru fikirler için oluşturmuş olduk.” dedi. Burkay, ayrıca BTSO olarak her iki kategoride birinci olan girişimcilere toplam 150 bin TL ödül vereceklerini açıklayarak sürpriz yaptı.

Gültepe: “UHKİB ve UTİB’in çalışmalarını takdirle izliyorum”

TİM Başkanı Mustafa Gültepe de “Kadim şehrimiz Bursa, aynı zamanda üretim üssü özelliğiyle de ülke ekonomimize değer katıyor. Otomotivden, hazır giyime, tekstilden, makineye birçok sektör burada üretiyor, katma değer yaratıyor, 200’e yakın ülke ve bölgeye ihraç ediyor. Bursa 16 milyar dolarla en çok ihracat yapan illerimiz arasında da ilk üçte yer alıyor. Geçen yıl Bursa üç milyar doların üzerinde tekstil ve hazır giyim ihracatına imza attı. Başarıda elbette UHKİB ve UTİB’in katkısı çok büyük. Ben Nüvit ve Pınar Başkan’ın şahsında tüm ihracatçılarımıza şükranlarımı sunuyorum. UHKİB ile UTİB’in yeni girişimcileri sektöre kazandırmak, tasarım kapasitesini geliştirmek, inovasyonun gücünden yararlanmak için yaptıkları çalışmaları da büyük takdirle izliyorum. Çünkü günümüz dünyasında tasarım, inovasyon ve değişimin kodlarını iyi okuyan girişimler büyük fark yaratıyor.” dedi.

İnovasyon Ligi’nde şampiyon Kipaş Mensucat

Gecenin ilk etabında, firmaların inovatif çalışmalarıyla katıldığı ve bu yıl dokuzuncusu düzenlenen TechXtile İnovasyon Ligi’nde birinciliği Darbe Aldığında Geri Bildirim Yapan Balistik Yelek Kumaşı projesiyle Kipaş Mensucat kazandı. Gecenin ikinci büyük ödülü olan En Sürdürülebilir Proje Ödülünü ise Polyester İplikte Yeşil Çözümler isimli Projesiyle, Polyteks Tekstil aldı.

Ayrıca, ilk 10 içinde yer alan Aster Tekstil, Bossa, Elyaf Tekstil, Kipaş Mensucat, İskur Tekstil, Küçükçalık Tekstil, Polyteks Tekstil, Spinteks Tekstil, Tepar Tekstil ve Yünsa’ya ödülleri verildi.

Akbaşlar Tekstil, Almaxtex Tekstil, Barutçu Tekstil, Fetih Tekstil, Işıksoy Tekstil, Ozateks Tekstil’e ise Mansiyon Ödülü verildi.

Bahar Korçan adına özel ödül

Gecede 2021 yılında hayatını kaybeden Moda Tasarımcısı Bahar Korçan adına verilen “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü”nü Teggle isimli projesi ile Betül Özçakmak, kazanırken, bu yıl üçüncü kez verilen Kadın Girişimci Özel Ödülünün sahibi de Giyilebilir Ateş Ölçer ve Sağlık Takip Uygulaması isimli projeyle Görkem Astarcıoğlu oldu.

Level-Up birincisi Eylül Er oldu

İki kategoride toplam 16 projenin yarıştığı finalde, girişimleri henüz fikir aşamasında olan projelerin yarıştığı Fikir Aşaması Girişimci Kategorisi’nin (Level-Up) birincisi Elma Atıklarından Vegan Deri Üretimi isimli projesiyle Eylül Er oldu. Bu kategoride ikinciliği Swatchloop Yapay Zeka Tabanlı Sürdürülebilir Atık Yönetimi Dijital Platformu isimli proje ile Güneş Sayıt kazanırken, üçüncülüğü ise Materix Clean Textile isimli projesiyle Tuğçe Karataş elde etti.

Scale-Up Birinciliğini Yusuf Furkan Ergür kazandı

İş ve akademi dünyasının önemli isimlerinden oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda; Hizmet Geliştirmiş Girişimci Kategorisi’nin (Scale- Up) galibi ise Phoenix Enerji isimli projesi ile Yusuf Furkan Ergür oldu. Birinci olan proje Phoenix Enerji, tekstil fabrikalarının boyahane fırınları ve kurutma fırınlarına yeşil enerjiyi doğal gazdan daha ucuza sağlama hedefiyle yola çıktı. Phoenix Enerjinin patent haklarına sahip olduğu dünyanın en verimli elektrolizörü, eşsiz verimi sayesinde, kullandığı elektrik şebekeden satın alınsa dahi doğal gazdan daha ucuz bir fiyata yeşil ısıl enerji kaynağı olarak hidrojeni sunmasıyla fark yaratıyor.

Giyilebilir Ateş Ölçer ve Sağlık Takibi Uygulaması isimli proje ile Görkem Astarcıoğlu ikinci sırada yer alırken, Activewear 2.0-Performans Bazlı, Yeni Nesil Akıllı Spor Kıyafetleri isimli projesi ile Özgül Dalkılıç üçüncülük ödülünü kazandı. Geceye katılan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, mevcut ödüllere ek olarak Level Up birincisine 50 bin, Scale Up birincisine ise 100 bin TL destek verdi.

Dereceye girenlere ödüllerini UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin ve UHKİB Başkanı Nüvit Gündemir ile birlikte TİM Başkanı Mustafa Gültepe, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, GAİB Başkanı Ahmet Fikret Kileci, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve Ege Hazır Giyim Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Recep Burak Sertbaş ve İTHİB Yönetim Kurulu üyesi Sultan Tepe ve İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Melisa Tokgöz Mutlu eşlik etti.

Güncel İçerikler