İki yerli girişim Ollang ve Hergele, Entrepreneurship World Cup’ta 10 milyon dolarlık ödül için yarışacak

Girişimcilik Dünya Kupası’nın kazananları açıklandı. Birinci online çeviri hizmeti sunan Ollang olurken, ikinci ise scooter ve e-mobilite alanlarında anahtar teslim iş modeli sunan Hergele Mobility seçildi. Girişimci Kadın Özel Ödülü de Hergele Mobility’den Lal Polater’e verildi. Ollang ve Hergele Mobility şimdi de global ölçekte yapılacak yarışmada 10 milyon dolar değerinde ayni hizmet ödülünü kazanmak için yarışacak.

Global Girişimcilik Network’ü (GEN) ile Monsha’at ortaklığında düzenlenen Girişimcilik Dünya Kupası’nın (Entrepreneurship World Cup-EWC) Türkiye ayağının sonuçları açıklandı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmada final jürisi; GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Insider Kurucu Ortağı & CEO’su Hande Çilingir, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, Google Türkiye Perakende, Oyun ve Start-Up Sektörlerinden Sorumlu Direktörü Alpagut Çilingir, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Raiffeisen Ülke Müdürü Gökçe Kabatepe, GEN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Alarko Holding Dijital Dönüşüm ve İnovasyon Direktörü Tal Garih’ten oluştu.

Online çeviri hizmeti arayanlarla profesyonel çevirmenleri bir araya getiren Ollang birinciliği elde ederken, ikinci scooter ve e-mobilite alanlarında anahtar teslim iş modeli sunan Hergele oldu. Ayrıca, Hergele Mobility’den Lal Polater’e “Girişimci Kadın Özel Ödülü” de verildi.

Coca Cola, Google ve Trendyol’un ulusal finalistler için maddi sponsorluk desteği sağladığı; Kavlak, Kolektif House ve Meta’nın da ayni sponsorlar arasında yer aldığı yarışmada birinci olan Ollang 300.000 TL nakdi ödülün yanı sıra hukuk danışmanlığı ve Global Hızlandırıcı Programı’na katılım hakkı kazanırken; ikinci olan Hergele Mobility 1 yıl ücretsiz Kolektif House üyeliğinin yanında hukuk danışmanlığı ve Global Hızlandırıcı Programı’na katılım hakkı kazandı. Girişimci Kadın Özel Ödülü’nü de alan Hergele Mobility’den Lal Polater ise 150.000 TL nakdi ödülün de sahibi oldu. Ollang ve Hergele Mobility şimdi de global ölçekte 10 milyon dolar değerinde ayni hizmet ödülünü ve 1 milyon dolar değerinde maddi ödülü kazanmak için yarışacak.

Nevzat Aydın: “Türkiye’de unicorn olabilecek birçok fikir olduğuna inancımız tam”

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Aydın: “Türkiye’de unicorn olabilecek çok sayıda fikrin mevcut olduğuna inancımız tam. Türkiye girişimcilik ekosistemine olan güvenimiz ve inancımızla 200 ülkede örgütlü Global Entrepreneurship Network’ünün ülkemizdeki ayağı olan GEN Türkiye çatısı altında global girişimcilik ekosistemiyle ülkemizdeki ekosistem arasında köprü görevi üstleniyoruz. Bunun bir parçası olan Girişimcilik Dünya Kupası yarışmasında ödül alan girişimlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.” dedi.

Hande Çilingir: “Geçen yıl 301 olan başvuru sayısı bu yıl 330’a ulaştı”

GEN Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir ise: “GEN Türkiye olarak iş fikri olan yaratıcı gençleri teşvik etmenin ve desteklemenin yanı sıra girişimcilerin yurt dışı perspektifini genişletmeyi ve Türkiye’den çıkıp küresele açılan girişimci sayısını artırmayı hedefliyoruz. Düzenlediğimiz Girişimcilik Dünya Kupası bu kapsamda yaptığımız çalışmalardan sadece biri. Geçen yıl 301 olan başvuru sayısını bu yıl 330’a taşımaktan dolayı mutlu ve gururluyuz. Gelecek yıllarda bu sayıların artarak devam edeceğine inanıyoruz.” dedi.

Girişimcilik Dünya Kupası, fikir aşamasından ölçek büyütmeye kadar her seviyedeki girişimciyi, yolculuklarındaki bir sonraki aşamaya ulaşmalarına yardımcı olan bir programdır. EWC; potansiyel yatırımları yatırımcı sunumu, online eğitim kaynakları, mentorluk ve para ödülü gibi fırsatlarla birlikte global bir platforma erişimle birleştirir.

Son İçerikler