Uygulama geliştiricisi Bending Spoons, not uygulaması Evernote’u satın aldı

Verimlilik odaklı not alma uygulaması Evernote, İtalya merkezli mobil uygulama geliştiricisi Bending Spoons tarafından satın alındı.

Bir zamanların popüler not alma uygulaması Evernote, mobil uygulama geliştiren Bending Spoons tarafından satın alındı. 1 milyar dolar değerlemeye ulaşan verimlilik odaklı not tutma uygulamasının yeni dönemde nasıl bir yol izleyeceği oldukça merak ediliyor.

14 yıldır bağımsız bir şekilde çalışamlarını sürdüren uygulama, onuncu yıldönümü olan 2018’de yaklaşık 225 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip olduğunu açıklamıştı. Zirveden geriye doğru düşüşe geçildiğinde Evernote’un satılma fikri kaçınılmaz sona dönüşüyor. Şu an için uygulamayı kaç kişinin kullandığı bilinmiyor. Bending Spoons tarafından yapılan açıklamada uygulamanın “milyonlarca ödeme yapan müşterisi” olduğu belirtiliyor.

Evernote 2008’de piyasaya sürüldüğünde, piyasadaki ilk bulutla senkronize not alma uygulamalarından biri oldu. Bu sayede sadece masaüstü bilgisayarda çalışanlarının değil aynı zamanda o döneme damga vuran iPhone 3G ve T-Mobile G1 kullanan kişilerin de hemen favorisi haline geldi.

Evernote’un ücretsiz “temel” planı, o yıl yalnızca iki cihazı senkronize etmek ve ayda yalnızca 60 MB içerik yüklemeye izin veriyordu. Bugün itibariyle, ücretsiz plan kullanıcıları not başına maksimum 25 MB boyuta sahip içerikler yükleyebiliyor. 

Evernote CEO’su Ian Small, alınan kararın Evernote için ileriye doğru atılmış stratejik bir adım olduğunu ve Bending Spoons’un “güçlü mali durumu olan olağanüstü bir işletme kurduğunu ve Evernote’u ileriye taşıyacak beceri ve kaynaklara sahip olduğunu” söyledi. Small, “Verilerinizi güvende tutma taahhüdü konusunda her zamanki gibi kararlıyız. Bildiğiniz ve sevdiğiniz Evernote gelişmeye devam edecek.” dedi. 

Uygulamayı satın alan Bending Spoon ise ayda yaklaşık 100 milyon kullanıcı tarafından kullanıldığını belirttiği birkaç mobil uygulamayı bünyesinde barındırıyor. Şirket, çeşitli video ve fotoğraf düzenleme uygulamalarının yanı sıra egzersiz ve yoga uygulamalarını kullanıcılara sunuyor. 

Satış işlemleri sonrasında Evernote’un nasıl bir reaksiyon göstereceği henüz bilinmiyor. İlerleyen süreçte Bending Spoons tarafından uygulama içerisinde çeşitli değişiklikler yapılacağı tahmin ediliyor.

Son Yatırımlar

Son İçerikler