Sparga1, 16 milyon TL hedefle ikinci kez kitle fonlama yatırım turuna çıkıyor

Tarımsal üretimin finansmanında Türkiye’de bir ilk olarak fonbulucu’nun geliştirdiği ve kitle fonlama sisteminin kullanıldığı fonTAR yatırım modelinin ilk üretim projesi Sparga1 Kuşkonmaz, ikinci aşama yatırım turuna çıktı. Birinci aşama turunu talep ettiği 4 milyon TL’lik tutarı %400 fazla taleple aşarak tamamlayan girişimin yeni hedefi 16 milyon TL fona ulaşmak. Sparga1 Kuşkonmaz Üretim Projesi’nin amacı, Türkiye’de ihracata yönelik büyük ölçekli kuşkonmaz üretimine geçişi hızlandırmak.

Kuşkonmaz üretimi yaparak yerel ve ihracata dayalı sürdürülebilir bir tarım modeli inşa etmek misyonuyla geliştirilen Sparga1 Kuşkonmaz girişimi, sizlerle paylaştığımız ve rekorla tamamlanan birinci aşama yatırım turunun ardından 7 Kasım Pazartesi günü ikinci aşama paya dayalı kitle fonlama kampanyasını başlattı.

20 gün sürecek ikinci fonlama sonunda 16 milyon TL finansmana ulaşmayı hedefleyen girişim şirketi, ilk kampanya ile şirket kuruluşunu gerçekleştirmiş ve büyük ölçekli üretim hazırlıklarını başlatmıştı. Sparga1 Kuşkonmaz girişimi; yabani formlarına Türkiye’nin çok büyük bölümünde rastlanmasına ve içerdiği mineraller, folik asit, B ve C vitaminleri ile biyoaktif bileşenler açısından insan sağlığına yararlarına rağmen ülkemizdeki sınırlı üretim nedeniyle ithalata bağımlı durumda olan kuşkonmaz üretim alanlarını kısa sürede 4 bin dekar seviyesine getirmeyi planlıyor.

İlk kampanyaya katılanlar ikinci kampanyada pay oranlarını koruyabilecek

Sparga1 Kuşkonmaz girişimine ilk kampanyada yatırım yapan yatırımcılar ikinci kampanyaya da katılarak sermayedeki pay oranlarını koruyabilecek. Kampanyanın ilk 15 günü boyunca sadece birinci yatırım turuna katılmış olan 1.868 yatırımcı yatırım yapabilecek. İlk 15 gün içerisinde %100 fonlamaya ulaşılması durumunda, kampanya erken sonlandırılabilecek. Kampanyanın erken sonlandırılmaması durumunda ilk tura katılmamış olan yeni yatırımcılar 22 Kasım Salı saat 00:01 itibari ile yatırım yapabilecek. Kampanya süresince herhangi bir zamanda fazla fonlama olması halinde, kısmi iadeler oransal olarak hesaplanarak yapılacak.

“Küresel pazar her yıl yaklaşık %3 büyüyecek”

Güncel piyasa tahminlerine göre küresel kuşkonmaz pazarının 2027 yılına kadar 37 milyar ABD doları toplam piyasa değeri ile yaklaşık 10 milyon tonluk küresel bir pazar hacmine ulaşmak için yılda yaklaşık %3 büyümeye devam edeceğini söyleyen Girişimci – Sparga1 Yönetim Kurulu Üyesi Osman Dağlı, Türkiye’de 1930’lu yılların başında Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde dikimler yaparak kültür kuşkonmazı üretimine başlanmış olmasına rağmen, üretiminin ve tüketiminin hala yaygınlaşamadığını ifade etti. Türkiye’de bugüne kadar üretimin kısıtlı olmasından dolayı kuşkonmazın pahalı bir ürün olarak algılandığını sözlerine ekleyen Osman Dağlı, şu anda yıllık 300 ton olarak yerel üretimin yeni girişimler sayesinde sıçrama yapması ile ürünün daha ekonomik bir seviyeye oturacağının altını çizdi. Dağlı, “Konunun tüm bileşenleri ile ilgili 15 yıllık bir deneyime sahibiz. Büyük ölçekli üretim ile amacımız, kısa zamanda hem yerel hem Avrupa pazarında artan talebin ülkemizin lojistik, ekonomik işçilik ve uzun tedarik sezonu avantajlarını kullanarak karşılamaktır. Öte yandan paranın değer kaybettiği ekonomik koşullarda, kuşkonmaz tarım projesinin riski minimize ve potansiyeli maksimize eden bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Projemiz iki yıllık kök gelişim bekleme sürecinin ardından, önümüzdeki 10 yıl boyunca temettü dağıtma fırsatı yaratarak uzun vadeli bir kazancın kapılarını aralayacaktır” dedi.

“Sparga1 Kuşkonmaz girişimi bir değer önerisi sunuyor”

fonbulucu Kurucusu ve CEO’su Hakan Yıldız ise yaptığı açıklamada, “Tüketimi yurt dışında her geçen gün artmasına rağmen üretim açığı bulunan kuşkonmazı sahiplenerek ilk aşama yatırım turuna çıkan Sparga1 Kuşkonmaz girişimi, ilk yatırım turunu rekor seviyede fonlanarak kapatmıştı. Platformumuzda 3 Eylül 2022 günü yatırımcılarla buluşan Sparga1 Kuşkonmaz birinci aşama kampanyası, 10 günde 16 milyon TL fonlanarak talep ettiği 4 milyon TL’lik tutarı %400 fazla taleple aşmış ve daha önce yine platformumuzda tura çıkan Fernvaille Oyun girişimine ait olan %216.8’lik rekoru geliştirmişti. Tarım gibi son derece önemli bir alanı sahiplenen girişimimizin bu ikinci yatırım turunda da aynı başarıyı yakalayacağına yönelik şüphemiz yok. Katma değeri ve ihracat potansiyeli çok yüksek olan kuşkonmaz üretimi, sürece dahil olan paydaşlara gelir kazandıracağı gibi ülke ekonomisini güçlendirmede rol oynayacaktır. Bir değer önerisi sunan Sparga1 Kuşkonmaz girişimine ortak olmak isteyen tüm yatırımcılarımızı kampanyamıza davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncel İçerikler