Avon, yerli girişim BlindLook’un sesli simülasyon teknolojisini online platformuna entegre etti

Güzellik devi Avon, görme engelli kullanıcıları özgürleştiren girişim BlindLook ile yaptığı iş birliği kapsamında tüm fiziksel ve dijital ürünlerini Görme engelli müşterileri için erişilebilir hale getiriyor. Alışveriş deneyimini daha kapsayıcı hale getiren Avon, Türkiye’de BlindLook’un Sesli Simülasyon teknolojisini ürünlerine entegre ederek EyeBrand sertifikasına sahip ilk marka olarak da öne çıkıyor.

Avon, görme engellilerin online alışveriş yaparken yaşadıkları zorlukları ortadan kaldırmaya yardımcı olmak amacıyla, görme engelliler için özgürlük teknolojileri geliştiren Türkiye merkezli bir sosyal girişim olan BlindLook ile işbirliği gerçekleştirdi.

Söz konusu işbirliği ile Avon, Türkiye’de BlindLook’un Sesli Simülasyon (Audio Simulation) teknolojisini internet sitesine entegre eden ilk kozmetik markası oldu. Sesli Simülasyon teknolojisi sayesinde artık tam veya kısmi görme kaybı olan Avon müşterileri, çok daha kapsayıcı ve görme engelliler için engelsiz bir online alışveriş deneyiminin keyfini çıkarabiliyor.

BlindLook kurucu ortağı Sadriye Görece, “Türkiye’de 1 milyon görme engelli birey ve görme engelli topluluğun aileleri ve yakın çevrelerini de dahil ettiğimizde, yaklaşık 5 milyon insanın hayatına dokunacak bir çözüm sunuyoruz. Bizim için herkesin özgürce ve bağımsızca yaşayabildiği bir dünya mümkün. İşte bu dünyanın dönüşümüne Avon gibi öncü markalar eşlik ediyor. Bu partnerlik görme engellilerin kişisel bakım ve kozmetik ürünlerine bağımsızca ulaşabilmesini ve bu ürünleri özgürce kullanabileri için gereken erişilebilirliği sağlıyor. Avon’a eşit ve engelsiz bir dünya hayalimizi paylaştığı ve bu hayali destekleyip, büyüttüğü için teşekkür ederiz ” dedi.

BlindLook tarafından geliştirilen ses odaklı erişilebilirlik teknolojisi Sesli Simülasyon, görme engelliler için ürün ve hizmetleri erişilebilir hale getiriyor ve tam veya kısmi görme engelli bireylerin dijital ürün ve hizmetleri yardıma ihtiyaç duymadan kullanmalarına olanak sağlıyor. Ekran okuyucu programlarla paralel bir biçimde çalışan teknoloji, herhangi bir websitesi veya uygulamayı kullanırken alınması gereken aksiyonları sesli bir biçimde aktararak kullanıcıları yönlendiriyor. Avon ürünlerine ve internet sitesine entegre edilen bu teknoloji ile görme engelli ya da düşük görme yetisine sahip Avon müşterileri artık ürün seçenekleri arasında özgürce gezinebilirken, Avon’un sunduğu hızlı ve kolay alışveriş deneyiminin de keyfini çıkarabiliyorlar.

‘Tüm yeniliklerimizin temelinde insan odaklı yaklaşım var’

Avon Türkiye genel müdürü Orkun Gül, işbirliğiyle ilgili, “Avon olarak her zaman dünya için çalışan en iyi güzellik markası olma vizyonumuz doğrultusunda çalışıyor ve insanı odağımıza alarak hayata geçirdiğimiz yeniliklerimizle onların yanında oluyoruz. BlindLook ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği ile Türkiye’deki 1 milyon görme engelli birey için daha erişilebilir durumdayız. Türkiye’de EyeBrand sertifikasına sahip ilk kozmetik markası olduğumuz için ayrıca gurur duyuyoruz. BlindLook’un eşit, erişilebilir ve kapsayıcı bir dünya inşa etme vizyonundan ilham alıyor ve Avon’da görme engelliler için engelsiz bir çevrimiçi alışveriş deneyimi sağlayarak bu amaca katkıda bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Güncel İçerikler