Yerli lojistik girişimi Yolda, Almanya operasyonlarını başlattı

Lojistik girişimi Yolda.com, Almanya operasyonunu başlattı. Haziran sonuna kadar Almanya içi taşımaları palet başı sadece 49 euro’ya yapacak.

İşletmelerin karayolu taşımacılık süreçlerini dijitalleştiren yerli girişim Yolda.com, Almanya pazarında faaliyetlerine başladı.

LTL/Parsiyel ve spot taşımacılık çözümlerini Almanya pazarına sunan Yolda.com, Almanya genelinde toplam beş hub üzerinden müşterilerine hizmet veriyor. Yolda.com Almanya’daki yerel müşterilerin taşımalarının yanı sıra Türk şirketlerinin Almanya’daki dağıtımlarını ve Almanya’dan Türkiye’ye yapılacak sevkiyatları da gerçekleştiriyor.

“Paylaşımlı taşımacılığı Almanya’ya getirdik”

Almanya’nın Köln şehrinde ofislerini açtıklarını, ilk çalışanlarını bünyelerine kattıklarını ve müşterilerine hizmet sunmaya başladıklarını paylaşan Yolda.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Volkan Özkan “Almanya LTL ve spot taşımacılığa ihtiyaç duyan bir pazar. Taşıyıcılar %30 boş kapasite ile çalışıyorlar. Kaynakları ve mevcut karayolu taşımacılık sektöründe yer alan atıl kapasiteleri operasyona başladığımız günden bu yana çok iyi değerlendirdik. Dolayısıyla Almanya’nın ihtiyacı olan veri temelli paylaşımlı taşımacılık çözümlerimizi buradaki müşterilerimize ilk biz sunduğumuz için çok memnunuz” dedi.

Özellikle Almanya’daki Türk şirketlerin büyüme ortağı olmayı hedeflediklerini aktaran Özkan, veri ve ürün odaklı bir şirket olma vizyonlarını Almanya’da da sürdüreceklerini dile getirdi. Özkan, taşıyıcı uygulamasını ise Haziran ayına kadar devreye alacaklarını paylaştı.
Türkiye’den yurt dışına çıkan ilk lojistik girişimi olduklarını da belirten Özkan, hedeflerinin en kısa sürede Türkiye’de yakaladıkları başarıyı Almanya’da da yakalamak ve yeni pazarlara açılmak olduğunu söyledi.

Almanya’daki aktarma merkezi: Yolda.com

Yolda.com Almanya’da kurduğu lojistik hizmet ağı, depo ve network yapısıyla Türk şirketlerinin Almanya’daki aktarma merkezi olmayı hedefliyor. Almanya’da Türk şirketlerine esnek ve uygun fiyatlı toplama ve dağıtım hizmetleri sunmayı planlayan Yolda.com, e-ticaret dahil olmak üzere tüm Almanya için gönderimleri Ağustos sonuna kadar tanışma fiyatı olan palet başına 49 euro’ya taşıyacak. Yolda.com tüm nakliye hizmetlerini Alman Nakliyecilerinin Standart Hüküm ve Koşulları – ADSp 2017, GTC, Alman Yasası ve Kampanya Koşulları temelinde sağlayacak.

Rakamlarla Yolda.com

  • Şubat 2020’de Volkan Özkan ve C. Murad Özsert tarafından kuruldu
  • Nisan 2020’de operasyona başladı
  • Mayıs 2020 – Aralık 2021 arasında üç yatırım turu kapattı. Toplam 8 milyon dolar yatırım aldı.
  • 2022 Şubat ayında Almanya ofisini açtı.
  • Nisan 2022 itibariyle Yolda.com’da 86 kişi (Almanya 4 kişi) çalışıyor, bunun %31’i mühendis.

Güncel İçerikler