Vodafone Business’ın Acıbadem Kuluçka Merkezi iş birliği kapsamında desteklediği projeler

Vodafone Business’ın Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi iş birliği ile başlattığı ‘Dijital Sağlıkta Fikrine Sağlık’ programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler belli oldu. Düzenlenen final turu sonrasında Mitrho, Medroco Medikal Robotik, Sina, Robocare, DentiAssist ve Fiziu adlı girişimler Kuluçka programına devam etmeye hak kazandı.

İşletmelerin dijital iş ortağı Vodafone Business’ın, Acıbadem Kuluçka Merkezi iş birliği ile başlattığı sağlık sektörünün gelişmesine hizmet edecek teknoloji bazlı iş fikirlerini ve girişimleri destekleyecek ‘Dijital Sağlıkta Fikrine Sağlık’ programı kapsamında destek almaya hak kazanan projeler belli oldu.

Final turu sonrasında Hatice Turhan’ın geliştirdiği Mitrho, Ömer Faruk Başargan ve kurucu ortağı Özgün Eşim’in geliştirdiği Medroco Medikal Robotik, Vahid Ahmadipour’un geliştirdiği Sina, Fırat Pirli’nin geliştirdiği Robocare, Dr. Öğr. Üyesi Caner Özcan ve ekibinin geliştirdiği DentiAssist ve Seda Gözener Canbülbül, Batuhan Canbülbül, Enes Taha Selek, Murat Resul Odabaş ve Recep Önüt ortaklığı ile geliştirilen Fiziu adlı girişimler Kuluçka programına devam etmeye hak kazandı.

  • Mitrho: Mitrho, yüksek UVC gücü ile hızlı, tescilli tasarımı ile taşınabilir ve estetik, 360 derece sensör sistemi, mobil uygulamadan kontrol ve otomatik açılma özellikleri ile kullanımı kolay UVC dezenfeksiyon cihazı olarak dikkat çekiyor.
  • Medroco Medikal Robotik: Medroco, orta ve az gelişmiş ülkelerdeki rehabilitasyon problemlerini çözmek amacı ile kurulmuş, rehabilitasyon alanında robotlardan sensörlere kadar birçok yenilikçi teknolojiyi kendi bünyesinde üreten ödüllü bir deep-tech startup. Üst Ekstremite Robotik Rehabilitasyon cihazının, içerdiği global yenilikçi özellikler ile felç başta olmak üzere birçok nörolojik hastalığın tedavisinde kullanılması hedefleniyor.
  • Sina: Biuniq teknoloji şirketinde geliştirilen biomekatronik teknolojilerden biri olan Sina robotu, el parmaklarında rehabilitasyon sürecini verimli hale getirmek amacı ile geliştirilmiş bir proje olarak dikkat çekiyor. Bu teknoloji sayesinde klinikler, hastalarına evlerinde de kaliteli robotik rehabilitasyonu sunabiliyor. Ayrıca, hastaya özel günlük veya haftalık rehabilitasyon hazırlanabiliyor, kullanıcı dostu web arayüzü ile hastanın süreci daha rahat takip etmesine imkan sunuluyor.
  • Robocare: Robocare fiziksel engelli hastalar, yaşlılar ve belirli sürede hasta yatağında ikamet etmek zorunda olan hastalar için tasarlanmış bir girişim. Proje, hastayı sürekli temiz tutarak ona en hijyenik bakım sunan ve bunu 7/24 otomatik olarak insana ihtiyaç duymadan yapan komple bir bakım ünitesi olarak dikkat çekiyor.
  • DentiAssist: DentiAssist, diş hekimleri için yapay zeka ile otomatik dental radyografi analizi yapan teşhise yardımcı bir karar destek sistemi yazılımı sunuyor. Diş hekimlerinin iş yükü azaltılarak daha verimli çalışmaları ve hastaların mevcut ağız durumlarının kolayca raporlanıp kaydedilerek, ağız sağlığının zaman içindeki değişiminin incelenebilmesi sağlanıyor.
  • Fiziu: Fiziu dijital fizyoterapi hizmetleri sunan kas-iskelet sistemine özel olarak tasarlanmış SaaS tabanlı yazılım platformu olarak dikkat çekiyor.

Eylül ayında başlayan programa sadece sağlık alanında ve “dijital sağlık” temasına uygun projeler kabul edildi. Herkese açık olan program başvurularında, iş planı tamamlanan ve şirketleşmeye hazır olan projeler değerlendirmeye alındı. Acıbadem Üniversitesi Değerlendirme Kurulu üyeleri ile Vodafone üst düzey yöneticileri de projeleri değerlendirmek üzere jüride yer aldı.

Başlatılan program çerçevesinde Vodafone Business’ın Acıbadem Üniversitesi Kuluçka Merkezi’ne kurduğu 5G altyapısıyla ürünlerini geliştirme fırsatı yakalayan girişimciler, 5G, Bulut Teknolojileri, Nesnelerin İnterneti gibi dijital çözümler alanında Vodafone Business profesyonellerinden ‘Dijitalde Var Olma’, ’B2B Ürün Yönetimi’, ‘Tüketici Davranışları’, ‘5G Teknolojisi’, ‘5G’nin Kullanım Alanları’ ve ‘Medyada Yer Alma’ eğitimleri ve danışmanlık alacak.

ebülten'e abone olun

Son gelişmeler, yeni girişimler, yatırımlar ve dahası...