İTÜ Çekirdek
Konu:

Yerli sanat yatırım platformu Artiox üzerinden 14 ayda 7 milyon TL’lik işlem gerçekleştirildi

Sanat yatırımlarında blockchain teknolojisi kullanarak kişinin dilediği miktarda yatırım yapabilmesini sağlayan ve Keiretsu Forum Türkiye yatırımcıları tarafından Mart 2021’de 7 milyon TL değerleme ile yatırım alan Artiox, kuruluşundan bugüne 14 ayda 7 milyon TL online sanat hacmi gerçekleştirdi.

Sanat yatırımlarında değerli sanat eserlerine yatırım yaparken gereken yüksek giriş sermayesi bariyerini ortadan kaldıran Artiox kurucularından Cemal Doğan, yatırım alma sürecinde Keiretsu Forum Türkiye ile yaşadıklarına değinerek, “Süreç çok hızlı ilerledi. Keiretsu Forum Türkiye bize yatırım dünyasının kapısını çok hızlı açtı. Artiox olarak Nisan 2021’de 7 milyon TL değerleme üzerinden yatırım almamızın ardından, sadece 5 ay sonra da 2.5 milyon dolar değerleme ile ara yatırım turunu tamamladık. Bu turda Borsa İstanbul’a kote olan İdeal Finans Teknolojileri A.Ş. Artiox’a ortak oldu.

Cemal Doğan, Artiox kurucu ortağı
- Reklam -HealthcareLab

Dünyada bir ilk olunca, bazı şeylerin zorluğunu yaşıyorsunuz. Sanat yatırımları yüzyıllardır aslında bir değer saklama aracı olarak görülüyor ve çok küçük bir zümre erişebiliyor. Biz de oyunun kurallarını değiştirmeden oyuna yeni kurallar ekledik. Pazarlama çalışmalarına hız verdik. Gerçekleştirdiğimiz son eser arzımız Picasso’ya ait bir edisyon eserdi. 130 saniyede arz edilen tüm tokenler tükenerek genel satışı tamamlandı. Dünyada 3 trilyon dolar seviyesinde sanat varlığı olduğu ifade ediliyor. Dünyada yıllık 64 milyar dolar seviyesinde sanat marketi hacmi dönüyor. Bu çok büyük bir pazar. Bunun online tarafında ise sürekli büyüyen bir trend var. 2024 yılında dünya genelinde 9.1 milyar dolarlık online sanat market hacmi öngörülüyordu. Pandemiyle birlikte dünya genelinde 2020 yılında 12 milyar dolarlık online sanat market hacmi gerçekleşti. Artiox ile bunu daha da hızlandıracağız.” dedi.

Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren de; “Artiox dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Artiox’un daha da büyüyeceğine inancımız tam. İlgimizi çeken noktalar teknoloji tabanlı, inovatif ve global olma vizyonuyla doğmuş bir girişim olmaları. “Nasıl yatırım alabilirim veya “Neden yatırım alamadım?” sorularıyla çok karşılaşıyoruz. Girişimci para yakarak büyüyor. O girişimcinin satış yapabilmesi, yurt dışına çıkabilmesi için veya bazen ekibini kurması için yatırım almaya ihtiyacı var. Bize başvuru yapılıp, ilk girişim tarama toplantısında yatırımcılarımızla bir araya geldiğimiz süreçten sonraki kurul toplantısına kadar geçen zaman var. Bütün bu adımları 5-6 hafta içerisinde kapatmayı hedefliyoruz. Çünkü girişimciyi oyalamak veya o kapıyı ucu açık bırakmak gibi kimsenin bir lüksü yok. Biz de daima bu farkındalıkla hareket ediyoruz.” şeklinde konuştu.

- Reklam -
- Reklam -

Son İçerikler