İki yerli girişim Zaxe ve Byqee iş birliğiyle bisikletler elektrikli hale geliyor

Türkiye’de spor ve eğlence amaçlarının yanında ulaşım için kullanılmaya başlayan bisikletler, elektrikli dönüşümle beraber ucuz ve çevreci araçlar haline geliyor.

Klasik bisikletleri birkaç dakika içinde tek şarj ile 45 kilometreye varan menzilli elektrikli bisiklete dönüştüren kitler üreten yerli girişim Byqee tarafından tasarlanıp, yine diğer bir yerli girişim Zaxe yazıcılarında üretiliyor.

Ulaşım konusunda çevreci ve ekonomik çözümler, her geçen gün etki alanını genişletiyor. Bu noktada ilk tercih ise elektrikli bisikletlerden yana. Fakat fabrikada üretilmiş elektrikli bisikletler standart yapıları nedeniyle bisiklet tutkunları tarafından tercih edilmiyor. O ürünler yılda 40 milyon dolarlık bir hacimle Türkiye’nin ihracat karnesine yazılıyor. Bisikletini elektriklendirmek isteyenlerin ilk başvurduğu adres ise Byqee’un ürettiği elektrikli bisiklet setleri. Türkiye’nin yerli ve milli 3D yazıcı üreticisi Zaxe, bisikletleri kısa sürede elektrikli bisiklete dönüştüren setler üreten Byqee ile iş birliğine giderek, bu dönüşüm setlerini üretiyor. Yine bisikletlerde kullanılan telefon tutacağından sepet ve mataraya kadar birçok parça da yine Zaxe tarafından hazırlanıyor.

Her yıl 420 bin klasik bisiklet üretiliyor

Dünyada ulaşım, karbon salınımı nedeniyle küresel ısınma sorunu ve Covid-19’un kalabalık alanlarda bulaşması sebepleriyle daha bireyselleşti. Türkiye’de geçmiş yıllarda spor ve eğlence amacıyla kullanılan bisiklet, bugün hem ekonomik hem de çevresel etkileri nedeniyle en çok tercih edilen ulaşım araçlarından birine dönüştü. Öyle ki bisiklet fabrikaları tüketicilerden gelen talepleri karşılayabilmek için ek mesailere başladı. Bu ortamda bir start-up Byqee tüketicilere sunduğu dakikalar içinde klasik bisikletleri elektrikli ulaşım aracına dönüştüren kitleriyle büyük fark yarattı. Tek şarjla 45 kilometre menzile kadar ulaşım sağlayan bir elektrikli bisiklet için gereken kritik parçalar ise Zaxe 3D yerli yazıcı tarafından üretilmeye başlandı.

Türkiye’nin bisiklet üretim potansiyelinden söz eden Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “Yaşadığımız son günlerde oluşan ulaşım sorununa en ideal çözüm elektrikli bisikletlerden geliyor” dedi. Türkiye’nin bisiklet ekonomisi hakkında bilgi veren Akıncı “Ülkemizdeki bisiklet üretimi yıllık 400-420 bin adet civarında. 2021’in ilk 5 ayındaki bisiklet ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93,6 arttı. Türkiye’de üretilen bisikletlerin yüzde 70’i ihracata, yüzde 30’u da iç tüketime gidiyor. Byqee’nin Zaxe 3D yazıcı ile ürettiği elektrikli dönüşüm kitleri ile normal bisikletler birkaç dakika içinde 45 kilometre menzile kadar yol yapabilen bir elektrikli ulaşım aracına dönüşüyor. Dünyada otomobil yolculuklarının yüzde 40’nın 5 kilometre ve altındaki mesafelere gitmek için yapıldığını düşündüğümüzde, Byqee ile çalışmamız sadece ekonomiye değil, çevreye de önemli bir katkı sağlıyor” bilgisini verdi.

Güncel İçerikler