Yerli girişim Skysens, Re-Pie Portföy Yönetimi’nden 5 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

Emrah Mercan ve Burak Polat tarafından 2016’da Ege Teknopark çatısı altında kurulan ve Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında, kablosuz sensör iletişimi ve sistem geliştirmesi konusunda uzmanlaşmış bir teknoloji şirketi olan Skysens, yeni turda Re-Pie Portföy Yönetimi’nin kurduğu kurduğu ‘Birinci Karma Teknoloji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu‘ndan 5 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı.

Toplam portföy büyüklüğünü 2,4 milyar TL’ye çıkaran Re-Pie Portföy Yönetimi tarafından sağlanan fon ile Skysens, global pazarda daha güçlü olacak.

Fintech, IoT, eğitim, sağlık ve inşaat teknolojileri gibi büyüme potansiyeline sahip alanlarda yirmiye yakın girişime daha yatırım yapmayı planlayan Re-Pie Portföy Yönetimi, Türkiye girişim ekosisteminin gelişmesinde önemli rol oynamayı hedefliyor.

Nesnelerin İnterneti alanında yaygınlığı gün geçtikçe artan düşük enerjili geniş ağ teknolojisi LPWA (‘Low Power Wide Area’) temelli bir girişim olan Skysens, Endüstri 4.0 uygulamaları kapsamında kritik öneme sahip makinelerin internet ağına bağlanarak akıllı hale getirilmesini içeren ‘kablosuz iletişim için bir yazılım ve donanım girişimi’ olarak Emrah Mercan ve Burak Polat tarafından 2016’da kuruldu. Şirket, halihazırdaki çözümlerin GSM bazlı ya da düşük mesafeli olmalarından yola çıkarak hem maliyet hem de kullanım kolaylığı olarak bu alanda daha makul çözümler sunuyor.

“Büyüme potansiyeline sahip alanlarda yatırıma devam ediyoruz”

Toplamda 2,4 milyar TL’lik portföy değeri ile Türkiye’deki bankacılık dışı en büyük portföy yönetim firması olduklarını dile getiren Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Dr. M. Emre Çamlıbel, “Turk.net, Getir, GTC Fotovoltaik Güneş Sistemleri ve Sina Biyoteknoloji gibi ülkemizin değerli, alanında lider şirketleri yatırımlarımız arasında yer alıyor. Kurup, yönettiğimiz fonlar bünyesinde gayrimenkul, teknoloji ve yenilik odaklı iş modellerine yatırım yapmaya devam ediyoruz. Fintech, nesnelerin interneti (IoT), eğitim ve inşaat teknolojileri gibi büyüme potansiyeline sahip alanlarda yirmiye yakın girişime daha yatırım hedefimiz bulunuyor. Bunun son örneklerinden birisi de IoT alanındaki güçlü isimlerden Skysens oldu. Türkiye girişim ekosisteminin gelişmesine katkı sunarak büyümemizi sürdüreceğiz” dedi.

32 ülkeye ihracat başarısı

Daha önce ACT Venture Partners tarafından yatırım desteği alan firma, üstün teknolojiye sahip bu sensörlerle kısa sürede 32 ülkeye ihracat yapmayı başarmıştır. İstanbul Havalimanı’na kurdukları sistemin şirket için önemli bir eşik noktası olmakla beraber genel olarak akıllı fabrikalar üzerine odaklanarak Endüstri 4.0 devriminde yer almayı hedeflemektedir. Aynı zamanda geliştirdiği Türkiye’nin global uyumlu ilk IoT modülü (SOM) ile sayaç sistemleri, aydınlatma ekipmanları, tarım makineleri, sensör ve ölçüm sistemleri gibi birçok sektöre IoT kabiliyetini uçtan-uca kazandırabilmektedir.

Güncel İçerikler