Param

Açık Bankacılık (Open Banking) sistemi nedir?

Dijitalleşmenin öneminin arttığı günümüzde, kullandığımız teknolojiler de kendini geliştirmeye devam ediyor. Ayrıca sektörler de dijitalleşmeye ayak uydurarak evrim geçiriyor. Bunun en bariz örneklerinden birini Finans sektörü yaşıyor.

Gündelik olarak kullanılan hizmetlerin dijitalleştirilmesi ve kullanıcıya özgü hale getirilmesi artık yeni normal hale geldi. Bankacılık sektöründe geliştirilen ürün ve hizmetler de değişime dahil oldu.

Bu içeriğimizin konusu: Açık Bankacılık

İngilizcesi “Open Banking” olarak adlandırılan Açık Bankacılık, finans sektöründe bugüne kadar atılan en önemli adımlardan biri olarak görülüyor. Bankacılık sektörüne devrim niteliğinde yenilikler getiren Açık Bankacılık, bize neler sunuyor?

Açık Bankacılık nedir?

Bu kavram, size daha iyi bir bankacılık deneyimi yaşatmak ve çeşitlik finansal çözümler sunmak için, finans verilerinizin, güvenilir ve denetime tabi üçüncü parti kuruluşlar ile paylaşılmasını sağlayan bir modeldir.

Açık bankacılık temelde güvenli bir yenilikçi sistem olarak karşımıza çıkıyor. Verinin merkeze alındığı açık bankacılık sistemi, kullanıcıların iznine bağlı olarak işlediği için kullanıcıların istemediği hiçbir veri banka tarafından başka bir kuruluşla paylaşılmıyor. Açık bankacılığın kullanıcı iznine dayanan yapısı, kullanıcıların gizlilik haklarını koruyor.

Açık Bankacılık nasıl ortaya çıktı?

Açık Bankacılık sisteminin bankacılık sektörüne kazandırılması 2015 yılında Avrupa Birliği’nde yapılan görüşmelere dayanıyor. İngiltere’nin sektörde yenilik yaratma isteği ve rekabetle fırsatları canlandırma talebi bu modelin ortaya çıkmasını sağlayan temel etken oldu.

AB tarafından PSD2 (Payment Services Directive 2) olarak sunulan Açık Bankacılık yönergesi, açık bankacılığı inşa ederek üçüncü tarafların finansal verilere ulaşmasını ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için çalışmalar yürütmesini sağladı.

Bir yılın sonunda İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu, İngiltere’de faaliyet gösteren 9 büyük ölçekli bankayı ve hükümeti lisans verdiği girişimleri OBIE (Open Banking Implementation Entity) altında buluşturdu ve dünya üzerinde Açık Bankacılık modelini başalatan ilk ülke statüsüne erişti.

Açık Bankacılık müşterilere hangi artıları sunuyor?

Verinin merkezde olduğu yeni çağda Açık Bankacılık sistemi, şeffaf ve güvenilir yapısıyla hem kullanıcılar hem de finans sektörü için önemli yenilikleri barındırıyor. Bunların en başında üç parti finans teknoloji şirketlerinin ve bankaların bir araya gelerek geliştirdiği API’ların ortaya çıkması geliyor. API’ların geliştirilmesi ve bankacılık servisleriyle entegre edilmesi, kullanıcıların finansal faaliyetlerini tek bir uygulamadan yönetmesini sağlıyor. Açık Bankacılık sayesinde ortaya çıkan ürünler, kullanıcıların finansal hayatlarını kolaylaştırıyor ve daha pratik finans takibine imkan tanıyor.

Aynı zamanda kullanıcılar, Açık Bankacılık sayesinde temel banka hizmetlerini kullanmanın yanı sıra kendisine özel bankacılık hizmetlerinden de yararlanabiliyor. Açık Bankacılık sistemleriyle kullanıcılar, kendilerine özel fırsatları ve ihtiyaçlarını karşılayacak çözümlere bankacılık yazılımlarında erişebiliyor.

Açık Bankacılık ve Geleneksel Bankacılık arasındaki farklar neler?

Günümüzde birçok banka müşterisi birden fazla banka ve kredi hesabı kullanıyor. Birden fazla finansal verinin kontrol edilmesi için farklı kurumlarla iletişim kurulması ve her bilginin kullanıcılar tarafından girilmesi süreci zorlaştırırken Açık Bankacılık, verileri tek bir platformda birleştirerek kullanıcıların hesap yönetimini kolaylaştırıyor. Kullanıcılar tüm finansal verilerini tek bir merkezde toplayarak yönetebiliyor. Aynı zamanda Geleneksel Bankacılık, standartlara bağlı kalırken Açık Bankacılık kullanıcılara özel fırsatları ve hizmetleri değerlendirmesini sağlıyor.

Param’dan Açık Bankacılık uyumulu Public API ile kredi hizmeti

Bu içeriğin sponsoru Param, finansal teknoloji ve bankacılık sektörlerindeki yenilikleri yakından takip etmeye devam ediyor. Kısa süre önce ParamKredi ile de birlikte e-ticaret sitelerinin müşterilerine anında kredi sunabilmesi sağlayan kuruluş, açık bankacılığa uyumlu Türkiye’deki ilk Public API entegrasyonu ile dijital krediyi farklı bir boyuta taşıdı.

Param

Son İçerikler

ParamKredi