Kitlesel fonlama platformu fonbulucu ile tanınan Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş, SPK’dan lisans almadan hemen önce 6 milyon TL değerleme ile ilk yatırımını aldı.

Ülkemizde paya dayalı kitle fonlama platformu izni için SPK’ya ilk başvuran şirket olan Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş.’nin yatırım turuna O. Mutlu Topal, Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun, ECONiX Araştırma Analiz ve Danışmanlık A.Ş., Gürülay Akpınar, Cengiz Akpınar, Yalçın Koçak, Av. Dr. Ahmet T. Keşli, Vahit Altun, Serhat Şimşek ve Ömürlü Yavuz başta olmak üzere 17 kişi katıldı.

SPK’dan izin alma sürecinin sonunda olan fonbulucu.com’un, ülkemizde de bir ilk olacak olan ve Ekim Ayında açıklayacağı ilk Paya Dayalı Kitle Fonlama kampanyası merakla bekleniyor.

Konu hakkında bilgi veren platformun kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Yıldız; Ülkemizde yasallaşan Paya Dayalı Kitle Fonlaması faaliyetlerini yapmak üzere ilk başvuruyu biz 14 Ağustos 2020 tarihinde yapmıştık. Bu başvurumuzun değerlendirme aşamasının sonuna geldik. Çok yakın bir zamanda lisansımızı alarak faaliyetlerimize başlamayı ümit ediyoruz. Tüm hazırlıklarımız tamam ve ilk kampanyamızda yatırımcılar için büyük bir sürpriz hazırladık. Girişim ekosistemine en büyük katkı girişimcilerin finansmana erişmelerini ucuzlatacak ve kolaylaştıracak katkılardır.

Girişimcilerimizin finansmana kolay, hızlı, düşük maliyetli ve teminatsız erişimlerinin çok önemli olduğunu artık anlamamız gerekiyor. Sistemimiz sayesinde bu erken aşama girişimlerde yatırımcı olarak yer almanın artık son derece kolay olacağını da belirten Yıldız, tamamladığımız yatırım turu bize lisans almadan hemen önce büyük bir moral ve güç vermiştir. Bu aşamada şirketimize ve kitle fonlamasının geleceğine inanan yatırımcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Şimdi daha fazla çalışma zamanı. Girişimci ve Yatırımcı ekosistemi bizlerden çok şeyler bekliyor. ‘dedi.

Girişimcilere başlangıç aşamasında payları ucuz iken yatırım yapanların bu girişimlerin sonraki aşamalarda yeni yatırımlar almaları durumunda çok kazançlı çıkacakları bir sistem sunan Paya Dayalı Kitle Fonlama Sistemi, ayrıca girişimcileri finansa ulaştırırken ülke için çok önemli olan istihdamın da artmasını sağlıyor. Girişimci ekosisteminin yüzde 1-2 puan dahi büyümesinin ülke ekonomisine katkısı milyarlarca dolar oluyor.

3 YORUMLAR

  1. Fonbulucu kadar boş beleş bi platform yok günümüzdeki micro e-car araçların eksikliklerini tamamlayan bi micro car tasarımı sundum kendi kendini şarj edebilen bi araç düşünün 6 motorlu ve 6 tekerli ne kadar fonlandı dersiniz? Alamadığım 500 tl toplandı ve aynı platgormda bakkal açmak için 30.000 tl toplayanlar var bedelli askerlik parasını o fonlamaya yükleyenler var.

    • Merhaba Ömer, kampanyanın 25.000 TL fon hedefi vardı ve 500 TL fon toplayabildin. Platformumuz ‘Ya hep ya hiç’ finansman modelini kullanır. Yani fon hedefine ulaşamaz ise destekler sahiplerine kesintisiz iade edilir. 500 TL destek de destekçiye iade edilmiştir.
      Projeni beğendiğimiz için platformumuzda yayınladık ve destek toplaması için çaba sarf ettik. Ancak kampanyaları asıl yürütecek kampanyanın sahipleridir. Sizlerin çabası bizim çabamızla birleşerek fonlama ancak başarıya ulaşabilir. Ama vazgeçme ve projen için çalışmaya devam et. Projen fonlamayı başaramasa bile görünürlüğünün arttığını unutma. Eminiz ki başarıya ulaşacaksın. Yorumuna gelince, Platformumuzda bakkal veya bir işyeri açmak için bir proje bulunmamaktadır. Prensip olarak bu tür projeleri bir değer içermiyorsa yayınlamayız. Bedelli askerlik konusunda başarıya ulaşmış projenin ödül ve desteklerini incelersen kişinin kendi bilgi ve yeteneklerine göre verdiği hizmetler karşılığında fon topladığını görürsün. Bu tür fonlamalarda kampanya sahibi bilgi, yetenek ve tecrübesini kampanyasını desteklemek isteyenlere sunabilir ve karşılığında fon toplayabilir. Kitle fonlamasının özünde sana destek olacakları ikna etmek ve motive etmek yatar. Bu sisteme inancını kaybetmemeni dileriz. Başarılar…