B2Press

Samsun merkezli yapay zeka girişimi Adapha, 1.25 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

TÜBİTAK 1512 (BİGG) desteğiyle Samsun Teknopark Kuluçka Merkezi’nde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğr. Gör. Sema Gül Türk tarafından kurulan yapay zeka odaklı girişim Adapha, doğrudan aldığımız bilgilere göre Keiretsu Forum Melek Yatırımcılarından Hulusi Berik ve Ali Aksakarya tarafından 1 milyon 250 bin değerlemeyle ilk yatırımını aldı.

Adapha, riskli bebeklerde hareket ve pozisyon algılayıcı yapay zeka temelli bir uygulama geliştirerek serebral palsi hastalığının erken dönemde tespit edilmesini sağlayan teknoloji uygulaması geliştirmektedir. Şirketimiz geliştirmekte olduğu bu uygulama ile riskli bebeklerin erken dönem rehabilitasyon ve tedaviye kavuşmasını sağlayarak en az sekelle hastalığın etkilerini yaşamasını sağlamayı hedeflemektedir. Şirketimizin serebral palsi hastalığının yanı sıra diğer nörolojik hastalıklarla da bu tip çalışmaları başlatmıştır.

Online olarak gerçekleştirilen imza etkinliğine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Samsun Teknopark Genel Müdürü Dr. Buğra Çolak, OMÜ-TTO Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Mortaş, Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Osman Özkoç, Keiretsu Forum Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Berik, yatırımcı Ali Aksakarya ve Adapha Yapay Zeka’nın kurucusu Öğr. Gör. Sema Gül Türk katıldı.

“Akademisyen ve girişimcilerimizi teşvik edecektir”

Yatırımı gerçekleştiren Keiretsu Forum’a teşekkürlerini ve yatırım alan Adapha Yapay Zeka’ya tebriklerini ileterek sözlerine başlayan Prof. Dr. Mehmet Kuran “Samsun Teknopark ve OMÜ-TTO olarak üniversitemizde fikri ve projesi olan hocalarımıza destek oluyoruz. Sema hocamızın projesini BİGG’in açıklanmasından önce gerçekleştirdiğimiz proje pazarı etkinliğimizde birinci olarak seçtik. Ardından BİGG desteği aldı ve biz de doğru karar vermiş olduğumuzu görmüş olduk. Sonrasında Samsun Teknopark olarak gerçekleştirdiğimiz ilk yatırım etkinliğinde sunum yapan hocamızın projesi yatırım almış oldu. Bu tarz yatırımların olması bizi mutlu ediyor ve devamının gelmesini diliyoruz. Bu yatırım diğer girişimci ve akademisyenlerimizi teşvik edecektir. Biz de yatırım alabiliriz, biz de projeler çıkarabiliriz algısı oluşacaktır. Bu açıdan da bu yatırım ayrı bir önem taşımaktadır.” dedi.

Melek yatırımcı Hulusi Berik ise “Baştan sona güzel organize edilmiş olan etkinlikte yolumuz keşişti Sema hocamızla. Projesinin anlamlı olması ve alanında hakim olduğu bilgiyi bize aktarması kendisine yatırım yapmamızda etkili oldu. Yapay zeka alanında çalışmaları olan Solid ICT firmasının sahibi Ali Aksakarya ile bu yatırımı gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Melek yatırımcı Ali Aksakarya “Şirket içerisinde geliştirdiğimiz bilgi birikimini Sema hocamızla tanıştıktan sonra daha anlamlı ve teknolojik olarak farklılık katacak bir alanda ortaya çıkarmak istedik. İlk günden itibaren içinde olmayı çok istediğimiz bir projeydi ve öğrendiklerimizi ortaya çıkarmak için çalışmalara başladık.” diye söyledi.

Adapha Yapay Zeka’nın kurucusu Sema Gül Türk “Fikrime önem veren herkese çok teşekkür ediyorum. Çok iyi işler yapacağımıza eminim. Projemiz konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz’ dedi.

Kolektif House

Video

Son İçerikler