iyzico’nun ofisi iyziPark’a en iyi mimari tasarım ödülü verildi

Sizlerle ilk ofis turunu yaptığımız yerli girişim iyzico’nun çalışma ve yaşam alanı iyziPark, Emlak Konut’un katkılarıyla ve EY Türkiye’nin stratejik ortaklılığıyla 11 Aralık’ta gerçekleştirilen Sign of the City Awards Ödül Töreni’nde En İyi Mimari Tasarım Ödülü’nün sahibi oldu.

Üst düzey teknoloji ekonomik şartlarla kullanıldı

İstanbul Altunizade’de dört bin metrekare büyüklüğündeki yeşil bir yaşam alanı içerisinde yer alan dört bina olarak tasarlanan ve yapımı 4 yıl süren proje, verimliliği ve yaratıcılığı artıran geçirgen ve hafif yapının ekonomik şartlar içinde inşa edilmesinin mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

Enerji Teknolojileri

Cam ve çelik gibi geri dönüşümü mümkün malzemelerin ağırlıklı olarak yer aldığı yapıda, optimizasyon yöntemleri ile narin ve hafif taşıyıcı elemanlar kullanılarak çelik bir yapının tüm avantajlarına ulaşım sağlandı. Toplam büyüklüğün 8000 metrekareye ulaştığı yerleşkede fitness, uyku kabinleri, soyunma odaları ve ibadethanenin yer aldığı iki katlı bir blok; seminer odaları ve cafenin içerisinde yer aldığı iki katlı ikinci bir blok; çalışma ofisleri ile yemekhane, rekreasyon alanını içerisinde barındıran ana bina olarak üçüncü bir bina bulunuyor. Ayrıca tek katlı bir giriş ve güvenlik yapısı mevcut. iyziPark’taki tüm yapıların tamamı çelik taşıyıcı strüktür üzerine kurulmuş durumda.

Mimari detaylar enerji tasarrufunu destekliyor

Döşemelerde ön germeli ve boşluklu beton plaklar kullanılarak ekonomik şekilde inşa edilen görkemli yapı, deprem ve diğer yanal yüklere karşı rijitliğe sahip oluşuyla da öne çıkıyor. Yapıların 2000 metrekare cam cephelerden yaklaşık olarak 100 cm dışarıda gerdirilmiş metal malzemelerle kaplı olması ve binalara enerji maliyetini düşürecek şekilde ısı geri kazanım cihazları yerleştirilmiş olması sayesinde güneş ışığı verimli şekilde kullanılabiliyor. Gerdirilmiş metalin göz aralıkları sayesinde kışın güneş ışığı daha fazla içeriye girebiliyor, yazın ise güneş ışınlarının yansımasıyla yapılar sera etkisine karşı korunuyor. Merdiven ve asansör kulesinin delikli metal basamakları ve cam asansör, gün ışığının ikinci bodruma kadar ulaşmasını sağlıyor. Yerleşkedeki binaların tamamı hafiflik, esneklik ve geçirgenlik özelliğiyle öne çıkıyor.

“Çalışanlarımıza keyifli bir ortam sunmak istedik”

iyziPark’ın kazandığı bu ödülle ilgili konuşan iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, “Kuruluşumuzdan itibaren her anlamda büyümemizi sürdürdük ve ekibimiz de sürekli genişledi. iyzico ekibine hem daha rahat, hem de daha keyif alacakları bir çalışma ortamı sunmak amacıyla iyziPark projesi ortaya çıktı. Günümüzün önemli bir bölümü ofiste geçiyor. Bu durumda iyzico çalışanları olarak keyifli biçimde çalışmak için pek çok detay bizim için önemliydi. Keyifli ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmak için gün ışığı alma konusu öncelikliydi. iyziPark’ın cam yapısı itibariyle gün ışığıyla çalışıyoruz. İstanbul’da hayatlarımız betonların arasında; fakat iyziPark’ın yeşil alanı içerisinde bilgisayarınızı alıp adete bir park içerisinde istediğiniz yerde çalışabiliyorsunuz. Ayrıca şeffaflık şirketimizin önemli değerlerinden biri, binaların cam ve geçirgen yapısı da bu değerimizi destekleyecek nitelikte.” dedi.

iyziPark’ın tasarımını gerçekleştiren mimarlık ofisi AAW’nun kurucusu Ahmet Alataş da iyziPark’ta birinci önceliğin çalışanlar olduğuna dikkat çekti. Mimar Ahmet Alataş, “iyziPark her şeyiyle iyzico’yu ve çalışanlarına verdiği önemi vurguluyor. Projenin ilk aşamasında, iyzico yöneticilerinin aktardıkları bize hayal gücümüze sınır koymadan düşünme şansı verdi. Cam ve çeliği kullanırken hafiflik, geçirgenlik ve verimlilik gibi unsurlara dikkat ettik. iyziPark’ın bu ödülle onurlandırılması bizim için de büyük bir mutluluk ve gurur.” dedi.

iyzico çalışanları için ideal çalışma ve yaşam alanı

iyzico’nun iyziPark/iyzico ofis projesi, gayrimenkul sektörüne kattığı yenilikçi yaklaşımın yanı sıra firmanın çalışanlarına verdiği değerin de göstergesi konumunda. Toplam büyüklüğü 8000 metrekare olan yapının 1500 metrekaresi sosyal alanlardan oluşuyor. Çalışanların spor yapmalarına ve sosyalleşmelerine olanak tanıyan bu alanların 1000 metrekarelik kapalı bölümünde cafe, fitness odası, yoga merkezi, masa tenisi, oyun konsolu ve oyun alanları; açık alanlarında ise spor sahaları ve farklı kullanımlar sunan çeşitli donatılar bulunuyor. Yerleşkedeki bahçeden, içerisinde nilüfer ve balıkları barındıran süs havuzuna kadar hemen her detay çalışanların yaratıcılığını ve üretkenliğini artırmaya etki ediyor. Üst düzey özelliklerle ekonomik şekilde inşa edilen yapı, çalışanların sosyo kültürel alanlarda da aktif olarak motive olmasını sağlıyor.

Son İçerikler

Bayer, sağlık girişimlerini desteklemek için Türkiye Dijital Sağlık Girişimleri Haritası’nı hazırladı

Bayer; bu yıl üçüncü kez Türkiye’de hayata geçirdiği Girişim Hızlandırma Programı G4A Turkey ile birlikte Türkiye’de kurulan sağlık alanındaki Startup şirketlerinin tanıtılması amacıyla güncel...

OMMA’dan pazarlama dünyası için yeni iletişim aracı: OMMA VQ

Ekranlar çağında yaşıyoruz. Akıllı ya da değil, ekranlar artık her yerdeler: Halka açık yerlerde, evlerimizde, avuçlarımızda, ulaşım araçlarında. Videolar ise bu çağın tartışmasız kahramanları...

Dijital mortgage girişimi Habito, 35 milyon Pound yatırım aldı

Mortgage yani ipotek süreçlerini birkaç yıldır çevrimiçi hale getiren Londra merkezli girişim Habito, Seri C turda 35 milyon Pound yatırım aldı.Artma Fintech SBI Group...

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here