2018 Ocak Ayı’nda Turgut Yazıcı, Mehmet Çağrı Göncü ve Aslı Kubilay tarafından kurulan Shopi, mağaza içi alışveriş deneyimini tüketicilerin beklentilerine uygun hale getirerek perakende sektörü için mağaza verimliliğini artıracak bulut tabanlı mobil çözümler sunan bir SaaS girişimidir.

Kuruculardan doğrudan aldığımız bilgiye göre; Ari Keşişoğlu, Haluk Can Hür, Melih Ödemiş, Faik Ulutaş, Aydın Evren Özol, Gökçe Kabatepe, Fatih Mehmet Çalkan ve Mehmet Sinan Kızıldağ’dan 520 bin dolar yatırım aldı. Yatırımın imzalarının atıldığı tarih ise 29 Mart 2019 olarak söyleniyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre toplam perakende sektörü satışlarının yaklaşık %90’ı hala fiziksel mağazalardan yapılıyor. Ama aynı araştırmalar gösteriyor ki, tüketicilerin mağazalardan bekledikleri alışveriş deneyimi büyük bir değişim gösteriyor. Tüketici her geçen gün dijitalleşen gündelik hayatın etkisiyle, eticaretin sunduğu kolaylık ve esnekliği mağaza içi alışveriş deneyiminde de talep eder hale geldi. Mağaza verimliliğini etkin bir şekilde artırmanın yollarını arayan perakende sektörü, mağaza içi deneyimde bu değişen ve her gün büyüyen beklentiyi karşılayabilmek için tüm dünyada bir dönüşüm içerisinde.

Shopi dönüşümün merkezine mağazanın kendisini ve satış danışmanlarını koyuyor.

Shopi ORP (Omnichannel Retailing Platform), satış danışmanları için katalog, stok ve kayıtlı müşteri verilerine anlık erişim, ödeme alma, görev ve performans takibi gibi önemli fonksiyonları tek bir uygulamada toplayarak satış danışmanlarını son derece yetkilendirilmiş “marka danışmanlarına” dönüştürürken, tüketiciler için mağaza içinde sunduğu self-servis uygulama ile müşterilerin bireysel olarak kesintisiz ve kolay hizmet almaya devam edebilmelerini sağlıyor.

Shopi sayesinde geleneksel perakende markaları, müşterilerine mağaza içinde çevrimiçi/çevrimdışı satış kanalı ayırt etmeksizin bütünleşik, kesintisiz ve sürtünmesiz bir alışveriş deneyimi sunarken, markalarının elçisi olan satış danışmanlarının müşterilerle olan ilişkilerini ve performanslarını da yükseltebilmiş ve her an takip edebiliyor olabilecekler.

Shopi ORP yeni nesil bulut ve mobil teknolojilerle geliştirildi. Yerel ve global pazarda kullanılan tüm perakende ERP çözümlerine kolayca entegre olabilen Shopi, birkaç hafta gibi kısa bir süre içerisinde entegre edilebilecek oldukça hızlı bir çözüm. Türkiye’de ve yurtdışında Shopi’yi aktif olarak mağazalarında kullananlar arasında Ebebek, Tefal, Dolce&Gabbana, Unifree/Heineman gibi önemli markalar bulunuyor.

Apple, Microsoft, PwC, Samsung gibi önemli oyuncunların global partner programlarında yer alarak güçlü işbirlikleri kuran Shopi, bu işbirlikleri sayesinde 2019’da büyümesini hızlandırmayı planlıyor.

Londra ve Dubai ofisleriyle küresel pazarda hızla büyüyen yerli SaaS girişimi Shopi, ekosistemin önemli isimlerinden aldığı 520.000 USD’lik yatırımın desteği ile perakendenin dijital dönüşümünde global oyunculardan biri olmayı hedefliyor. Yalnızca Türkiye organize perakende sektöründe bile 500 bin mağaza çalışanı olduğunu gözönüne alırsak, Shopi’nin önünde oldukça büyük bir pazar olduğunu söyleyebiliriz.

Sizlere yeni yatırım haberlerini açıklayacağımı söylemiştik. Yakında yeni haberleri paylaşmaya devam edeceğiz.