Topraksız tarım girişimi ForFarming, Tarvenn’den 1.4 milyon TL değerleme ile yatırım aldı

Akıllı topraksız tarım yapan girişim ForFarming, yatırım şirketi Tarvenn’den 1.4 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldı.

Ev ve işyerleri gibi kapalı alanlarda çiçek, sebze ve meyve yetiştirebilmeyi sağlayan IoT tabanlı topraksız tarım girişimi olan ForFarming, dikey tarım tekniği ile çevre dostu ve sağlıklı ürünleri kullanıcılarına yüksek hız ve düşük maliyetle ulaştırıyor. Çok daha az su miktarı ile çok daha fazla verim elde eden şirket, kullandığı akıllı soket teknolojisi ile toprak ihtiyacını tamamen ortadan kaldırıyor. Sistemin en büyük özelliği toprağa gerek duymadan tamamen atıl halde olan alanları da değerlendirebiliyor olması. Yani bir depo ya da atıl bir prefabrik konut veya fabrikada tarım yapılmasını mümkün hale getiriyor.

Tescilli “akıllı proje”

Şirket, mevsim ve iklim koşullarından bağımsız bir şekilde, geleneksel tarıma göre yüzde 95 daha az su kullanarak yüzde 70 daha fazla mahsul üretimi sağlıyor. Daha hızlı hasat döngüsüyle zamandan tasarruf sağlayan girişim, kent tarımıyla lojistik maliyetlerinin azaltılmasına olanak tanıyor. Bu anlamda “akıllı” bir proje olarak öne çıkıyor. Projenin “akıllı” olduğu akıllı şehir faaliyetlerini yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri AŞ (İSBAK) tarafından da tescillendi. İSBAK, bu yıl içinde projeyi desteklediğini açıkladı.

Hedef hızlı büyümek

Tören öncesinde bir sunum yapan ve ardından yatırıma imza atan ForFarming kurucusu Levent Atlas yaptığı açıklamada, “Dünyada ve ülkemizde sürekli artan nüfus ve daralan tarım alanları nedeniyle sağlıklı ve taze ürünlere ulaşma imkanımız her geçen gün daha da azalıyor. Biz, tarım ve teknolojiyi bir araya getirerek, bireylerin ve gıda sektöründe faaliyet gösteren firmaların daha taze, daha sağlıklı ve katkısız sebze ve meyveleri daha verimli şekilde üretebilmelerini sağlıyoruz. Tarvenn’den aldığımız yatırım ve stratejik destek ile daha da güçlendik. Kullandığımız teknolojinin gücü ile kısa sürede yurtiçi ve yurtdışından gelen taleplere cevap verip, hızlı büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

“Topraksız tarıma ilgi artıyor”

Tarvenn CEO’su Mustafa Kopuk da, “Artan nüfus ve azalan tarım alanları nedeniyle katkısız ürünlere ulaşım her geçen gün daha maliyetli ve zor hale geliyor. Bu nedenle dünyada topraksız tarıma ilgi artıyor. ForFarming, tarım ve teknolojiyi birleştirerek dilediğiniz yerde, dilediğiniz mevsimde taze ürünler yetiştirmenizi ve tüketebilmenizi sağlıyor. Kısa sürede sadece yurtiçinde değil uluslararası alanda da başarı elde etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Güncel İçerikler