Robot şirketlerine 90 milyon dolar yatırım yapan LG’nin 5. yatırımı Bossa Nova Robotics’e oldu

LG Electronics, benimsediği ThinQ stratejisinde çok önemli bir rol oynayan robotik şirketlere yatırım yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda Koreli 4 şirkete yatırımları bulunan LG, ilk deniz aşırı yatırımını ABD merkezli Bossa Nova Robotics şirketine yaptı. Böylece şirketin robot girişimlerine 12 ayda yaptığı toplam yatırım 90 milyon doları aştı.

Büyük ölçekli perakende satış mağazalarının stok verilerini toplama ve analizini otomatikleştirerek verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan Bossa Nova Robotics, küresel perakende endüstrisi için gerçek zamanlı, hazır ürün verilerinin lider sağlayıcısı konumunda bulunuyor. Dünyanın en büyük perakendecisi olan Walmart da geçen yıldan bu yana Bossa Nova’nın raf tarama robotlarını bir dizi mağazada test ediyor.

LG’nin yatırım yaptığı diğer 4 robot şirketi:

LG ayrıca Acryl Inc., SG ROBOTICS, Robotis ve Robostar olmak üzere Kore merkezli 4 robot şirketine daha yatırım yapıyor.

  • Acryl Inc.: İnsanı tanıyabilen, büyük veri ve derin öğrenmeye dayalı metin, konuşma ve görselden insan duygularını ve anlamlarını tanıyan “Jonathan” adlı yapay zeka platformu sunan bir bilişsel bilgi işlem şirketidir.
  • SG Robotics: Hareketlilik zorlukları olan insanlara yardımcı olmak için “Daha iyi hayatlar için robotlar” mottosuyla giyilebilir robotlar geliştirmektedir.
  • Robotis: robotik çözümler ve eğitim robotları konusunda uzmanlaşan şirket robot programlama yazılımına denetleyiciler ve sensör modülleri gibi donanımlar üretmektedir.
  • Robostar: endüstri robotlarının üreticisidir. Misyonu, mobil, ekran, otomobil ve yarı iletken gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketler için tek elden çözüm sağlayıcı olmaktır.

LG, yakın gelecekte hizmet robotlarıyla ön plana çıkacak

Yakın gelecekte hizmet robotlarıyla ön plana çıkmak isteyen LG, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen CES’te LG, oteller ve süpermarketler gibi yoğun trafikli yerlerde ticari kullanım için özel olarak geliştirilen üç yeni CLOi konsept robotunu tanıttı. LG’nin CLOi robotları, tüketici elektroniği ve ev aletleri için LG’nin yapay zeka stratejisi olan ThinQ’in ürünlerine paralel olarak geliştiriliyor.

Kore’de de bir dizi robotu uygulamaya koyan LG, Rehber Robot ve Temizlik Robotu, PyeongChang’daki kış oyunları sırasında Güney Kore’nin en büyük havaalanındaki yolcularına yardımcı olmak için dağıtmıştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan LG Electronics Küresel Açık İnovasyon Bölümü Başkan Yardımcısı Kim Sungwook, “Yapay zeka ve ThinQ stratejimizin önemli bir bileşeni olan robotik, LG için kritik bir gelecekteki büyüme fırsatlarından biri. LG olarak biz robotik yeteneklerini yenilikçi ortaklara yapılan yatırımlarla ve aynı zamanda da yoğun AR-GE çalışmalarıyla da genişletmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Güncel İçerikler