Melek yatırım ağı BUBA, girişimcilik ekosistemine 360 derece hizmet veren bir kuruluşa evrildi

Girişimcilik kültürünün ve ülkeye sağladığı katkıların farkındalığının yaygınlaşmaya başladığı 2014 yılında bir melek yatırım ağı olarak kurulan BUBA, bugün ekosistemin gerektirdiği tüm yapıtaşlarını bünyesinde bulunduruyor. Boğaziçi Üniversitesi mezunları tarafından kurulan BUBA, girişimciliği köklerinden beslemek amacıyla çatısının altında bir danışmanlık şirketi ve girişim sermayesi yatırım fonu kurdu, aynı zamanda tarım ve teknolojileri alanında faaliyet gösteren kendi girişimine de adım attı.

BUBA Başkanı Timuçin Bilgör, BUBA’nın Türkiye’deki rolü ile ilgili şu sözleri aktardı: “Türkiye’de girişimciliğin geliştirilmesi, yeni gelişen politikalarla birlikte hızla bir ulusal öncelik haline geldi. Yapılan tüm çalışmalar, ülkenin teknolojik ve finansal gelişimine çok önemli katkı sağlıyor. Türkiye’ye baktığımızda özellikle 2017 yılının, 2016’ya kıyasla yatırımlar anlamında çok daha verimli geçtiğini gözlemliyoruz. Startups.Watch verilerine göre 2017 yılında 162 girişim, melek yatırımcılardan ve Venture Capital şirketlerinden yatırım aldı. Toplamda yapılan yatırım 103 milyon dolar ve özel sermaye yatırımları ile birlikte bu rakam 177 milyon doları geçti. Bu rakamlar girişimcilik ekosisteminin geliştiğinin açık göstergesidir.

Enerji Teknolojileri

BUBA ekibinin 2014’den bugüne hedefi, var olan potansiyeli girişimciliğe yönlendirmek, yatırımcıları doğru değerler ile buluşturmak ve şirketlere bu alanda yapacakları yatırımlarda yol göstermek olmuştur. Bünyemizde Türkiye’nin en büyük bağımsız portföy yönetim şirketi olan İstanbul Portföy ile kurduğumuz Bosphorist Teknoloji Fonu, Boğaziçi Üniversitesi akademik kadrosu ve mezunu danışmanları iş birliği ile şirketlere danışmanlık veren Boğaziçi Counseling for Business (BCB) ve bu yılın ilk çeyreğinde kurduğumuz tarım ve teknolojileri girişimimiz TreeT de bulunuyor.

Bosphorist Teknoloji Fonu SPK’dan onay alarak kurulmuş Türkiye’deki ilk girişim sermayesi yatırım (GSYF) fonlarındandır. Fonun yatırım odağını nesnelerin interneti, biyoteknoloji, yapay zeka, tarım teknolojileri, finans teknolojileri ve e-ticaret servisleri olarak belirledik. Bu alanların geleceği en çok dönüştürecek alanlar olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de ürün ve hizmet geliştiren girişimlerin sayısı gün geçtikçe artıyor ve BUBA ekibi olarak bu gelişimleri çok yakından takip ediyoruz.

En son girişimimiz TreeT ise, konvansiyonel tarımın yanı sıra, tarıma yön verecek yeni nesil teknolojilerin kullanıldığı bir yatırım modeli olarak doğdu. TreeT, girişimci ruhumuzu tam olarak yansıtıyor çünkü hem yatırım yapmak isteyenlere karlı bir yatırım imkanı sunuyor, hem de tarım teknolojileri alanında katma değer yaratacak girişimlere destek veriyor.

BUBA ekibi, girişimcileri girişimci olarak ve girişimci kalarak anlama ve destek verme hedefinde ilerliyor. Yapacağımız her heyecanlı proje eminim her zaman bu misyonumuzu besliyor olacak.” dedi.

Biz de egirişim olarak BUBA’nın çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Gelişmeleri sürekli olarak aktarmaya devam edeceğiz.

Son İçerikler

BIO Startup CoronaSprint Projesi’nde yer alan 16 girişim ve çözümleri

İstanbul Kalkınma Ajansı “COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı” kapsamında desteklenen ve startupların COVID-19'a ilişkin yaşanan sorunlara yönelik çözüm üretmesini hedefleyen BIOStartup CoronaSprint Projesi...

Dört alanda girişimleri kabul edecek NN Startup Challenge başvuruları 15 Ağustos’ta sona eriyor

Hackquarters, NN Hayat ve Emeklilik ile gerçekleştirilen “When Healthtech Meets Insurance” etkinliğinde, sağlık teknolojisi alanında çalışan girişimlerle bir araya geliyor.En iyi iş fikirlerini değerlendirileceği etkinlikte,...

Bayer, sağlık girişimlerini desteklemek için Türkiye Dijital Sağlık Girişimleri Haritası’nı hazırladı

Bayer; bu yıl üçüncü kez Türkiye’de hayata geçirdiği Girişim Hızlandırma Programı G4A Turkey ile birlikte Türkiye’de kurulan sağlık alanındaki Startup şirketlerinin tanıtılması amacıyla güncel...

Yorum Yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here