İki öğrenci Alper Tellioğlu ve Efe Nadir’den Kalp ritmi ile kimlik doğrulayan bileklik

ID Authentication with Heartbeat” (Kalp Ritmi ile Kimlik Doğrulama) adlı projeleri ile birincilik elde eden Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin ödülü Cenevre’deki DuPont İnovasyon Merkezi gezisine gitmeye hak kazandı.

Sabancı Üniversitesi öğrencileri Alper Tellioğlu ve Efe Nadir, teknoloji alanında faaliyet gösteren birçok büyük firmanın kimlik doğrulama konusunda yeni çözümler araması üzerine çözüm önerisi geliştirdiler. Takım DuPont’un akıllı giyilebilir teknolojisi DuPont™ Intexar™ kullanılarak kimlik doğrulamanın daha hızlı ve güvenli bir hale gelebileceğinin, her kişinin kendine özgü olan kalp ritmine DuPont Intexar teknolojisi ile yapılmış bir bileklik aracılığıyla erişip bunu bir güvenlik adımı haline getirerek, şifreleri ve anahtarları hayatımızdan çıkarmak mümkün olduğunu önerdi.

Alper Tellioğlu ve Efe Nadir her ne kadar kimlik doğrulama, günümüzde birçok yöntem ve araçlarla sağlanabilse de hala bu konuda bazı problemler mevcut olduğuna dikkat çektiler. Yarışmayı ilk gördüklerinde motivasyonlarının bu problemin üzerine gitmek olduğunu sözlerine eklediler. Bu bağlamda kimlik doğrulamayı, kişiden kişiye farklılık gösteren ECG (Electrocardiodiagram) ile sağlamayı düşündüklerini ve DuPont’un akıllı giyilebilir teknolojisi DuPont Intexar da kalpten alınan kalp ritminin, frekansının, yayılmasının ve reaksiyonun tekrar yok olması gibi parametreleri kullanmamız açısından en güvenli ve hızlı yol olarak karşılarına çıktığını söylediler. Alper Tellioğlu ve Efe Nadir, Türkiye’nin ilk Sanal İnovasyon Kampı birincileri olmak gerçekten gurur verici olduğunu belirttiler.

ebülten'e abone olun

Son gelişmeler, yeni girişimler, yatırımlar ve dahası...