Urbansurf‘ün App Store’da ilk ürününü yayınladığını egirişim olarak daha öncesinde duyurmuştuk. Android uygulaması için hazırlıkları olduğunu bildiğimiz Urbansurf, yaşadıkları yazılım ekibi değişikliğinden dolayı Android uygulamasının biraz geciktiğini de bizlerle paylaştı. Nihayet kendilerinden Android uygulamalarının da hazır olduğunu öğrenince, gelişmeleri sizlerle paylaşmak istedik.

Mevcut IOS uygulamasına göre Android versiyonunu daha kullanışlı ve sade bulduğumuzu söyleyebiliriz. Gezginlerin ufak gruplar içerisinde sosyalleşmelerinin sağlandığı Urbansurf, uygulaması Google Play’den indirebilirsiniz.

Urbansurf, ilk defa gittiğiniz bir şehirde, herkesin uğrak noktası olan yerleri değil de, gerçekten şehrin büyüleyici noktaları keşfetmek isteyenler için güzel bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bunun için tek ihtiyacınız, o kültürü bilen İnsanlardır. Urbansurf, en fazla 5 kişilik sosyal grupların bir araya gelip buluşabileceği mikro sosyal bir yapıdır.

2016 senesinin başında, dil eğitimi ve yeni fikirler arayışıyla San Francisco’ya giden kurucusu Serkan kaldığı Hostel’de tanıştığı kişilerle şehri gezerken, fikrin buradan ortaya çıktığını söyledi. İlk çalışmalarına San Francisco’da başlıyor ancak maliyetler yüzünden İstanbul’a dönmek zorunda kalıyor.

Serkan Pulat, fikrin hayata geçmesiyle ilgili şunları özetliyor;

Ağustos 2016’da IOS ile hayata geçen girişim, İTÜ Çekirdek‘e kabul edildi. Bu süreci Etohum 2017’nin girişimleri arasına girmemiz takip etti. Mart 2017’de gerçekleşen UberPITCH’te Fırat İşbecer tarafından kendi aracında birinci seçildi.

Globalde büyümek istediğimiz için uygulamanın ilk arayüzünü İngilizce olarak belirledik. İstanbul hedef şehirlerimiz arasında olduğundan bir hafta içerisinde Türkçe dil desteğini de vermeye başlayacağız. Diğer diller üzerindeki çalışmalarımız da devam ediyor. Böylece yakın zamanda diğer dil desteklerini de hayata geçirmeyi umuyoruz. Uygulamanın Android versiyonuyla birlikte aktiviteleri konum bazlı çalıştırmaya başladık. İleriki günlerde farklı filtreleme seçeneklerini de devreye almayı planlıyoruz.

Urbansurf’ü kimler kullanmalı?

İlk defa gittiği bir şehirde, milyonların uğrak noktası olan yerleri değil de, gerçekten şehrin büyüleyici mekanlarını keşfetmek isteyen kişilerin kullanmasını hedefliyorlar. Böylelikle bu kişiler, uygulama sayesinde o kültürü bilen İnsanlarla bir araya getiriyor.

Urbansurf uygulamasını App Store veya Google Play‘den indirebilirsiniz.

3 YORUMLAR

  1. Böyle bir uygulama sizden önce kaç defa denendi acaba? Hani rakiplerinizi biliyor musunuz, farkınız ne, neden böyle bir şeye giriştiniz gibi sorular kafamda… Seyahat edenlerin sıkça kullandığı Couchsurfing’i kullanıyor iseniz zaten Couchsurfing’in de bu anlamda 1-2 senedir uygulamasına ek olarak böyle bir buluşma hangout özelliği eklediğini görürsünüz. Onun dışında benim bildiğim Meeple gibi ve daha farklı farklı denenmiş ama hiç adını duyuramamış uygulamalar da var. Hani bir gezgin olarak yaşadığınız tecrübeyi herkes yaşamıştır ve bu alanda uygulamalar zaten yapılmaya çalışılmış ama tutmamışken sizin yaptığınızda ne fark var, nasıl başarılı olacaksınız? Bunlar anlatılmadan sanki çok yeni acayip bir şey yapılmış gibi sunulması kötü. Haberde yazımını sevmediğim nokta ise: “gerçekten şehrin büyüleyici yerleri”. Daha çok bahsedilmek istenen bence gizli saklı kalmış güzellikler hani off the beaten path, hidden treasures diyebiliriz. Zaten gerçekten büyüleyici yerler olsalar turistler ve popüler kültür orayı keşfetmeden yağmalamadan bırakmaz yani, genelde o noktalar ana görülecek yerler oluyor. Bence yazımı düzeltilmeli. Uygulamayı indirmedim ama google playde baktığımda bir match havası var. O nasıl oluyor? Tinder gibi önümüze herkesin etkinliği düşüp sağa sola mı kaydırıyoruz? How it works daha iyi gösterilebilirdi. Kolaylıklar.