Yerli biyoteknoloji girişimi RS Research, ACT Venture Partners’tan 900 bin Euro yatırım aldı

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Rana Sanyal’ın liderliğinde bilimsel araştırmalar yürüten biyoteknoloji girişimi RS Research, 2017’de aldığı çekirdek yatırımın ardından 2018’i de yeni bir yatırım turu ile karşıladı.

Nisan 2017’de ACT Venture Partners’dan aldığı çekirdek yatırım ile çalışmalarına hız veren RS Research3 milyon Euro’luk yeni yatırım turunda ilk imzayı yine ACT Ventures Partners ile attı.

2017 yılının Nisan ayında teknoloji ticarileştirme odaklı risk sermayesi fonu ACT’nin 1.1 milyon Euro değerinde yatırımıyla Türkiye’de ilaç geliştiren bir şirkete yapılan en yüksek risk sermayesi yatırımını almayı başaran girişim, ilk ilaç adayının preklinik süreçlerini başarıyla tamamladı. Gelecek aşamalardaki klinik çalışmaların finansmanında kullanılmak üzere RS Research’ün başladığı yeni yatırım turunun ilk adımı olarak da ACT ile 900 bin Euro yatırım anlaşmasına varıldı. Kuruluşundan itibaren toplam yatırım hacmini 2 milyon Euro’ya ulaştırmayı başaran RS Research, yatırım turu kapsamında kısa vadede 3 milyon Euro’ya kadar yatırım çekmeyi hedefliyor.

Portföyünde bulunan ilaç adayı moleküllerin preklinik çalışmalarında aldığı etkileyici sonuçlar ile yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşan RS Research’ün kurucu ortağı ve COO’su Sena Nomak şöyle konuştu: “2015 yılında başlattığımız çalışmalarımız, 2017 yılında çektiğimiz ilk yatırım ile hız kazandı. Yol haritamız doğrultusunda hem laboratuvar hem de preklinik aşamada yer alan ilaç adayı moleküllerimizi klinik faza taşıyabilmemizi sağlayacak bu yeni yatırım turu bizim için çok heyecan verici. Girişim ekosisteminde bu alanda yoğun bir ilgi oluştuğunu görmek bize gurur veriyor. Önümüzde yoğun ve zorlu bir takvim var. Kutladığımız her başarının bize aynı zamanda yeni bir sorumluluk daha yüklediği bilinciyle hareket ediyor ve yeni yatırım fırsatları ile alanımızda örnek bir yatırım hacmi oluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Güncel İçerikler