Çin’in en zengin İnternet şirketleri daha da zenginleşiyor

CB Insights tarafından yayımlanan verilere göre, Çin’in en büyük internet şirketleri diğer Çinli teknoloji şirketlerine yaptıkları yatırımlardan büyük kazanç elde ediyor ve etmeye de devam edecek.

Çindeki 1 milyar dolar veya daha fazla değeri bulunan şirketlerin hemen hemen yarısı, yatırım devi şirketler tarafından satın alınmış durumda. Bu şirketler ise Alibaba (ve onun yan kuruluşu Ant Financial), Baidu, JD.com ve Tencent. Bu dört şirket Çin pazarında hakim durumda ve Çin’in en başarılı özel şirketlerine yaptıkları yatırımlar sayesinde de pazara hakim olmayı sürdürecekler gibi gözüküyor.

Aşağıdaki grafik, Çinli internet devlerinin her biri tarafından yapılan çeşitli yatırımları göstermektedir. Tencent, 15 yatırımla bu internet devlerinden en çok yatırım yapan şirket olma özelliği gösteriyor.

Çin’de bulunan bu 4 şirkete göz atmak gerekirse;

Baidu, Google’a benzer bir arama motorudur; Alibaba çoğu zaman Amozan ile karşılaştırılan bir e-ticaret sitesidir; JD.com ise bir e-ticaret şirketi olmak ile birikte Walmart ile bağlantılıdır; son olarak Tencent popüler mesajlaşma servisleri WeChat ve QQ dahil olmak üzere bir dizi popüler hizmetleri yürüten bir holding şirketidir.

Bu internet devlerinin yatırım yaptığı şirketlere örnek olarak Didi Chuxing’i verebiliriz. Didi Chuxing temelde Uber’in Çin versiyonudur ve yaklaşık 50 milyar dolar değerindedir. Şirket Tencent ve Alibaba haricinde Apple’ın da dahil olduğu yurt dışında ki şirketlerden de yatırım almıştır.

Güncel İçerikler