Lise öğrencisi Mert, bomba bulan casus drone projesi ile uluslararası ödül aldı

Muş’ta 11 yaşındaki ortaokul öğrencisi Mert Delibalta, toprağa gömülü patlayıcıların yerini tespit edebilen bomba bulan casus drone projesi geliştirdi. Mert, yaptığı bu projeyle Erciyes Üniversitesi’nin düzenlediği “2. Uluslararası Eru Mekatron Robot Yarışması”nda birinci oldu.

Bu drone, toprağın 1 metre altında kadar barutu tespit edebildiği söyleniyor. Projede; görüntü işleme cihazı, kontrolcü kartı, karbon fiber özel çizilmiş şase, kamera, motor, yazılım ve kumanda kullanılmış.

Mert, projesiyle ilgili yaptığı açıklamada;

“Drone üzerine görüntü işleme cihazını yerleştirdim. Bu cihaza barutun elementlerini bilgisayar ortamında java yazılımı desteğiyle kodladım. Kodlanmış görüntü işleme cihazına bağlı kamera, bu elementleri dedektör sistemi sayesinde gördüğünde hemen uyarı sinyali vermeye başlıyor. Barutun nerede olduğunu tespit ediyor. Drone bir metre derinliğindeki barutu bulabiliyor. Barutun elementlerini tanıtmak için bin 107 satır kod yazdım. Bu kodlama işlemi 3 ay sürdü.”

Projenin test aşamasında yaşadıklarını da şu şekilde anlatıyor;

“Bir metre derinliğe torpil patlayıcı bıraktık. O bölgede drone ile çalışma yaptık. Burada canlı kamera görüntüsü sayesinde patlayıcının nerede olduğunu gördük. Patlayıcı tespit edildiğinde kumanda üzerinde yeşil nokta yandı.”

Güncel İçerikler