FazlaGıda: Açlık sorunlarını çözmek için gıda atığını azaltan sosyal teknoloji girişimi

“İnsan İçin Gıda” mottosoyla yola çıkan FazlaGıda, küresel hedeflerden iklim aksiyonu ve açlık sorunlarını çözmek üzere yola çıkmış, gıda atığını hedef alan bir sosyal teknoloji girişimidir. Gıda atığı dünyadaki co2 salınımının %8’ini oluşturmaktadır. Ülkemizde ve dünyada insanların yaklaşık 1/7’sinin açlık sınırının altında yaşıyor olması, FazlaGıda‘nın önceliğini gıda israfının önlenmesine yöneltti.

Arda Eren ve Olcay Silahlı tarafından kurulan girişim temel olarak, sağladıkları altyapı ile son kullanma tarihi geçmemiş ve besin değerleri yerinde olan gıdaların, ihtiyaç sahiplerine yardım eden gıda bankaları ve derneklere bağışlanmasını sağlayan girişimdir.

Ocak 2017’de 500 Startups’tan aldıkları melek yatırım ile operasyonlarına başladı. Geçtiğimiz haftalarda ise dünyada açlık ile savaşan sosyal girişimleri destekleyen KellyDeli Foundation ve Thought for Food işbirliği ile düzenlenen The Good Kitchen programına dünyada kabul alan 5 sosyal teknoloji girişimden biri olarak en yüksek puan ile seçildi.

Migros ve CarrefourSA ilk iş ortakları olmuş. Pilot çalışma sonrası aktif olarak başladıkları operasyonları sonucunda 2 aylık bir süre içinde 30 ton’dan fazla gıda atığını önlemiş. Bu da oran da hizmet verdikleri noktalarda %70’lere varan bir atık azaltımına denk gelmektedir.

Hedefleri; gıda atığının “Gıda Geri Kazanım” hiyerarşisine uygun şekilde çevre ve topluma en yüksek fayda ile kazandırılmasını sağlarken, işletmelerin de finansal zararlarını azaltarak herkesin kazandığı bir model ortaya çıkarmak.

FazlaGıda’nın sistemine ücretsiz bir şekilde dahil olabilen bakanlıkça onaylı, tüzüğünde ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacı ile kurulduğu belirtilen ve uygun koşullarda gıda bankacılığı yapan dernekler ve vakıflar ise Gıda Bağış İlanları’nı inceleyebiliyor ve ihtiyaçları olan ilanlara başvurarak ürünleri teslim alabiliyorlar.

Girişimle ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncel İçerikler