Yıldırım fotoğrafı çekme isteğiyle yola çıkan iki Türk elektronik mühendisi, başta tamamen el üretimiyle geliştirdikleri, daha sonra uluslararası fonlama platformundan destek alarak seri üretime geçtikleri fotoğraf makinesine monte edilebilen MIOPS SMART adlı cihazı, ABD ordusu ile NASA’ya satmayı başardı.

Akıllı telefonlarla bağlantı kuran cihaz direkt olarak kamerayı kontrol ediyor ve bir balonun patlama sesi ya da bardağın kırılma sesi gibi sesleri algılayarak o an fotoğraf çekmesi gerektiğini anlayarak o anda fotoğraf çekiyor. Lazer modu da bulunan aparat bir kurşunu havadayken anlık görüntüleyebiliyor ya da bir kuşun yuvasına geldiği anı mercek altına alabiliyor.

Kuruculardan Onur Çelik ise şu açıklamayı yaptı: “Şu anda Amerikan ordusunda aktif olarak kullanılan 10 cihazımız, NASA’da 5 cihazımız var. NASA roket kalkış anlarının fotoğraflanmasında, Amerikan ordusu da bomba infilak testlerinin fotoğraflanmasında kullanıyor. Geçen hafta yazıştık, “hala ürünü kullanıyor musunuz” diye, şu an sahada aktif olarak kullanıldığını ve işlerine yaradığını söylediler. Biz bu ürünü geliştirirken bu alanda kullanılacağını hiç düşünmemiştik.

Girişime başarılar dileriz. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.