Gıda atığını önlemek için teknoloji çözümleri üreten FazlaGıda, 500 İstanbul’dan yatırım aldı

Fazla Gıda, küresel hedeflerden iklim aksiyonu ve açlık sorunlarını çözmek üzere yola çıkmış; bu sorunların çözümü için gıda atığını hedef almış bir Sosyal Teknoloji girişimidir. Gıda atığı dünyadaki co2 salınımının %8’ini oluşturmaktadır.

Girişim temel olarak, sağladığımız altyapı ile son kullanma tarihi gelmemiş ve besin değerleri yerinde olan gıdaların ihtiyaç sahiplerine yardım eden gıda bankaları ve derneklere bağışlanmasını sağlıyor. Ocak 2017’de 500 İstanbul’tan aldıkları melek yatırım ile operasyonlarına başladı. Geçen hafta ise dünyada açlık ile savaşan sosyal girişimleri destekleyen KellyDeli Foundation ve Thought for Food işbirliği ile düzenlenen The Good Kitchen programına dünyada kabul alan 5 sosyal teknoloji girişimden biri oldu ve en yüksek puan ile seçildi.

Şu an Migros ve CarrefourSA ilk iş ortakları olup, pilot çalışma sonrası aktif olarak başladıkları operasyonları, 2 ay içinde 30 ton’dan fazla gıda atığını önledi. Bu da hizmet verdiği noktalarda %70’lere varan bir atık azaltım oranına denk geliyor.

Girişimle ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Güncel İçerikler