KOAH hastalarının tedavilerini takip etmeleri için nefes test cihazı ve mobil uygulamadan oluşan sağlık platformu SpirohomeACT Venture Partners ve 500 Startups Istanbul’dan tohum yatırım aldı. ODTÜ Teknokent firması olan Spirohome, aldığı bu yatırımı ürünün ticarileşmesinde ve seri üretimde kullanacakmış.

Kistik Fibrosis ve meslek hastalarının akciğer değerlerini hastaneye gitmeden takip etmelerine imkan sağlayan Spirohome, kullanıcılarının ilaç kullanımlarını ve tedavi süreçlerini kontrol altında tutarak nefes krizleri ile acil servis ziyaretlerinin önüne geçmeye çalışıyor.

Kurucu ortaklardan Kerem Yaşar, Spirohome’un 2017’nin son çeyreğinde satışa sunmayı planladıklarını söylüyor. Şu an ön sipariş toplayan Spirohome’un hedeflediği pazarlarla ilgili de Yaşar şunları söylüyor: “Ürün belgelendirme süreci ardından Türkiye ile beraber Avrupa pazarında da satışa çıkacak. Geçtiğimiz iki yıl prototiplerimizle katıldığımız fuarlarda güzel bir ilgi topladık. İngiltere ve Almanya’dan potansiyel müşterilerimiz bulunuyor.

Kerem Yaşar, 2014 yılı verilerine göre dünyada 500 milyonun üzerinde solunum hastası olduğunu vurguluyor. Girişim, aldığı yatırımla birlikte, kısa sürede ürününü satışa hazır hale getirebilir ve  AB pazarı için CE, ABD için de FDA belgelerini alarak ticarileşme sürecini tamamlayabilir.

Girişimle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.