Çin yetkilileri, Netflix‘in yıllardır Çin’de gerçek zamanlı video hizmeti sunma çabalarını engelledi ve bir noktada Çin, Netflix hissedarları ve yönetimi için uzak bir rüya gibi gözüküyordu.

Çin’de yer almayan Netflix, bunun yerine farklı bir şey yaptı ve kendi orijinal gösterileri için popüler bir Çin video portalı Baidu’nun bir yan kuruluşu olan iQiyi ile lisans anlaşması imzaladı.

Netflix’in içerik edinimi başkan yardımcısı Robert Roy, anlaşmayı Endonezya’daki bir endüstri konferansında Salı günü sahnede duyurdu. “Çin belirgin nedenlerle önemli ve zorlu bir pazar. Şu anda yapacağımız şey içeriği Çin’e lisanslamaktır. iQiyi ile heycan verici bir anlaşma imzaladık.” dedi.

Aynı zamanda “Bizim için bir den fazla şeye olanak sağlıyor. İçerik dağıtımımızı ülkesine götürüyor ve Netflix markası ve Netflix içeriği hakkında farkındalık yaratıyor.” diye eklemelerde bulundu.

IQiyi sözcüsü ise bu konu hakkında, “Ayrıntıları yakın bir gelecekte açıklayacağız.” dedi.

iQiyi, ücretsiz veya abonelikle kullanılabilen bir video hizmet portalıdır. Baidu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, mobil uygulaması Aralık 2016 itibarıyla 481 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaşmış.

Dünyadan önemli haberleri aktarmaya devam edeceğiz.