İşletmelerin uzun vadede başarılı olamamaların önemli nedenlerinden biride bütçe yapmamaları ya da yaptıkları bütçelerde aslında çok kolay öngörülebilecek olan giderleri öngörmedikleridir. Genel ufak rakamlar kulak arkası ediliyor. Küçük fakat tekrarlayan giderlerin yılın sonunda bir hayli tutara ulaştığı ise gözlerden kaçmıyor.

Sizler için bir işletme 1 yıl boyunca hiç fatura kesmeden sermayesinden ne kadar azalır ya da ne kadar borçlanır kısaca derledik.

Değerlendirmeler:

* Kuruluş aşamasındaki giderler dikkate alınmamıştır.
* Bazı giderler işin mahiyetine, büyüklüğüne göre değişmekte olup ortalama bazda hesaplama yapılmıştır.
* 2017 yılı verileri “1 Ocak – 31 Aralık” arası olarak değerlendirilmiştir.

Şahıs Firması

 • Kira (Stopaj): 400,00 – 500,00 TL/Ay x 12 = 4.800,00 TL
 • Muhasebe 250,00 – 300,00 TL/Ay x 12= 3.000,00 TL
 • Muhasebe Stopaj: 50,00 TL/Ay x 12 = 600,00 TL
 • KDV Damga Vergisi 33,90 TL/Ay x 12 = 406,80 TL
 • Muhtasar Damga Vergisi: 33,90 x 4= 135,60 TL
 • Geçici Vergi Damga Vergisi ve eki: 53,00 x 4= 212,00 TL
 • Gelir Vergisi Damga Vergisi ve eki: 70,50 x 1= 70,50 TL
 • 4B Bağkur Pirimi: 524,36 (indirimli) x 12= 6.292,32 TL

Şahıs Firması yıllık ortalama sabit gideri: 15.517,22 TL

Görüldüğü üzere bir şahıs firması ortalama hesaplamalara göre yılda 15 bin TL gibi bir bedele katlanmak zorunda kalıyor. Bu ise ayda ayda 1250 TL gibi bir masrafa denk geliyor. Şirket kurulumu, görülmeyen diğer küçük giderleri de kattığımızda işletmenin 1. yılında harcadığı paranın 20 binTL’yi bulduğunu görüyoruz.

Limited Şirket/Anonim Şirket

 • Kira (Stopaj): 400,00 – 500,00 TL/Ay x 12 = 4.800,00 TL
 • Muhasebe 500,00 – 600,00 TL/Ay x 12= 6.000,00 TL
 • Muhasebe Stopaj: 100,00 TL/Ay x 12 = 1.200,00 TL
 • Kdv Damga Vergisi 33,90 TL/Ay x 12  = 406,80 TL
 • Muhtasar Damga Vergisi: 33,90 x 4 = 135,60 TL
 • Geçici Vergi Damga Vergisi ve eki: 53,00 x 4 = 212,00 TL
 • Kurumlar Vergisi Damga Vergisi ve eki: 127,40 x 1 = 127,40 TL
 • 4B Bağkur Pirimi: 524,36 (indirimli) x 12 = 6.292,32 TL

Limited Şirket/Anonim Şirket yıllık ortalama sabit gideri: 19.174,12

Yine görüldüğü üzere tüzel kişilik firmaya sahip olduğunuzda kuruluş ve diğer giderleri hesaba kattığımızda ilk yıl 22-23 bin TL harcandığını görüyoruz.

43 Yorum

 1. Şahıs şirketi olduğu için kendi evini şirket adresi göstererek kiradan ve stopajından kurtulabilirsiniz. İlk sene muhasebe giderleriniz fazla olmayacağı için de İstanbul SMMM odasının minimum ücreti olan 155 TL’yi ödeyerek bir gideri daha kısabilirsiniz.

  Şahıs şirketi ile ltd arasında ciddi maliyet farkı bulunuyor. Bu listedekinden daha fazla çıkar rahatlıkla. O yüzden LTD’den uzak durun. Hava atacağız diye hem masraf hem bürokratik işkenceye maruz kalmayın. 3 Gün sonra şirketi kapatmaya kalktığınızda şahıs şirketini direk kapatabiliyorken LTD’de sizleri bağlayıcı bir çok işleme maruz kalıyorsunuz.

  • Melih bey merhaba.
   Ben evden çalışacağım ve e-ticaret yapacağım. Online satış ile para kazanmak istiyorum. Ama giderler beni açıkcası korkuttu. Daha yeni başlayacağım için ne kadar ciro ve satış yapacağımı bile bilemiyorum. Bağkur ödemesi ve kira stopajı beni ürkütüyor. Bağkur ödemesinden kurtulamayacağım belli ama kira stopajından nasıl kurtulur yada minimum gider gösterebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Rıdvan bey merhaba,
    18-29 yaş arralığında iseniz ilk bir yıl Bağkur ödemek zorunda değilsiniz. Kira stopajından kurtulmak içinde sanal ofis ya da home ofis olarak mükellefiyetinizi açtırabilirsiniz. Muhasebe ve daha detaylı bilgi almak için 0536 569 70 97 dan bana ulaşabilirsiniz. Mali Müşavir Abdullah Kaya

  • Kendi eviniz dahi olsa kanun koyucu şirketin bir kira ödediğini varsayar. Bu da 2017 yılı için minimum 500 TL dir . Kendi eviniz ise tabiki bu kirayı ödemezsiniz ama 100 TL aylık ve toplamda 1200 TL yıllık stopajı kendi evinizin bir odaısnd abile çalışsanız ödersiniz.

   • Sn Cenk bilgi paylarımızı için tşkler, muhasebe giderleri ne kadar kısılabilir şahıs şirketleri için? Ben londradaken muhasebeciye şirketin icraatına göre para ödeniyordu ama senelik £50/£100 bilemedin £150 falan deniyordu. Konuyla ilgini bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  • büyük holdinglerde ve şirketlerde maaşlı köle gibi çalışın, kendi başınıza bir işler karıştırmayın, elimizin ayağımızın altında dolaşmayın diyorlar…

 2. Genç girişimciler şahıs şirketinde 75,000TL ye kadar gelir vergisi ödemiyor. Size LTD lere karşı %20 fiyat avantajı kazandırır. Ayrıca fatura kesebiliyorsanız müşteriden aldığınız KDV nin gider gösterebildiğiniz kadarı size kalıyor demek oluyor. Şahsi harcamalarıda gider gösterebilince bu temel masrafları 0 noktasına çekmek mümkün.

  • Eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız bağkur zorunlu daha detaylı bilgi almak isterseniz bana mail atın size yardımcı olurum.

 3. Merhaba,
  Ben web tasarımcısıyım, normal şartlarda artık şahıs şirketi kurup aynı zamanda e-ticaret yapıp işimi ilerletmek istiyorum. Yani hem e-ticaret yaparken aynı zamanda arada web sitesi işleri geldiği zaman katkı sağlasın istiyorum. Normal şartlarda aldığım maaş 3500 TL aylık bu maaşı çıkartırım diye düşünüyorum. Şöylede bir durum var. Hem çalışıp hemde sigortalı olarak şirket açmak mümkünmüş ? ama tam olarak kanunları bilmiyorum. Devlet bu konuda teşfik veriyor diye biliyorum. Beni bu konuda aydınlatabilir misiniz ?

 4. Eğer isterseniz size yardımcı olabilirim kosgebin bu konu ile ilgili teşvikleri var ama bunlar birkaç satırla anlatılabilecek kadar kısa şeyler değil daha detaylı bilgi almak isterseniz size yardımcı olabilirim bana mail yolu ile ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.

 5. Abdullah bey ben sogutma ve endustriyel mutfak malzemeleri üzerine bir işyeri acmak istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. Artık vergi sigorta bağkur stopaj derken küçük erkek berberi dükkanımı kapatmK İSTİYORUM.İster inanın ister inanmayın hesap yapıyorum aylık gözle görünen giderim 9700 tl civarı artık bıktım.Benim merak ettiğim 25-30 sene arası esnaflık tecrübem var kafamızda çalışır ancak devletin teşfik vereceği vergide sigortada indirim,hibe vb teşfiklerden faydalanabileceğimiz bir iş varmıdır.Benim iş yerim ist.kadıköy suadiyede sıkıntıda burda zaten 4 senedir kentsel dönüşüm sebebi ile işler yarı yarıya düştü ve kapatmayı düşünüyorum

 7. Merhaba hesaplama listenizdeki 2 kalem ile ilgili sorum olucak..

  Son kalem 4B Bağkur pirimi. Ben şahıs şirketi kurucam ama bu arada biryerde çalisiyor olacagim ve SGK ya bagki zaten isyerim adima her ay yatiriyor olacak bu halde 4B bagkur icin her ay 600 kusur TL yine vericekmiyim

  Ilk kalemde kira stopaj diyor. Ben home ofis yaoicam.bu halde şahış şirketindeki ilk kalem benim için nasil degisir?

 8. Abdullah bey selamlar, ben emekli emniyet gazisiyim. Web tasarım işleri ile meşgulüm. Bu yaptığım işleri freelance olarak yapıyorum ama devletede vergimi vermek istiyorum. Her şey yasal olsun istiyorum. Aylık öyle aşırı bir işim olmuyor bazen hiç bazende 1-2 web sitesi yapma denk geliyor. Kosgeb girişimcilik kursum ve belgem var.

  En makul yoldan ne yapabilirim?

  • Aman deyim Göktürk Bey. Vergiyi falan hiç karıştırmayın. Size basit gibi görünmüş olabilir ama uğraşırken hiç de öyle olmuyor. İşleriniz vergi mükellefi olmak için belirlenen sınırı fazla aşmıyorsa hiç bulaşmayın. Sınırı aşmayacak şekilde işinizi azaltın, yeter. Vergi ödeyeceğim derken Allah korusun zarar edersiniz.

 9. arkadaslar merhaba ben 2 ay önce kosgeb destekli sahıs firması kurdum fakat daha ilk işimi bile tam yapamadan 1400 tl lik bir bagkur borcu geldi.bu borc bana fazlasıyla külfet olusturuytor.hem kosgeb destegi alıp hemde bagkur ödememe gibi bir durum varmı ?

 10. Merhaba
  1-18-29 yaş arası 3 yıl gelir vergisi muafiyeti var ( 75.000 tl ye kadar )
  2-18-29 yaş arası ilk 1 yıl bağkur primi yok.
  3- Yurtdışına hizmet satışı yapıyorsanız ( Yazılım v.b.) Kdv yok
  4-Yurtdışına hizmet satıyorsanız ( Yazılım-Raporlama-Tasarım v.b. ) % 50 si gelir vergisinden istisna
  Daha başka böyle vergi istisnaları var
  Sorularınızı isterseniz bana mail atabilirsiniz.
  Mali Müşavir Evren ÖZMEN- evrenozmen@gmail.com

 11. 3 ay deneme e ticaret yaptım bir arkadaşımın sirketi üzerinden e ticarette büyük oyuncular var size urun satan ana firmaların hepsi e ticaret yapıyor rekabet edemiyorsunuz ayda 3 bin tl lim urun satılır anca
  ben sigortali çalışanın bağkur odemiyecegim ev kendi üzerime kira stopaj derdi de yok muhasebesiyle anlaştım 2 YIL sadece defter taşıdı parası alacak 1 YIL için 600 tl bu durumda bile anca ayda 1 tl kazanırım ama bazı satınalma taktikleri var eğer başarırsam ayda 10 bin tl kazanabilirim hayırlısı bakalim

 12. Arkadaşlar bu sürece başlamadan önce
  1-Aylık ve Yıllık olarak giderlerinizi bir excele mutlaka yazın.( İyi -orta-kötü senaryo olarak )
  2-Giderleriniz konusunda mali müşavirinize ve/veya sizinle aynı sektörde bulunan arkadaşlarınıza sorun ( Sonradan sürpriz olmasın)
  3-Yapacağınız işte vergisel avantajlar var ise önceden bu konuları mali müşaviriniz ile netleştirin.( Yurtdışı yazılım ve mühendislik hizmetleri ise nasıl ilerlenmesi gerektiğini öğrenin ) -Admob v.b. ise hatalı işlem sakın yapmayın. Amazon FBA veya Dropshipping süreçlerinde de her adımı teyit ederek ilerleyin.
  4-Ne zaman, kime , ne kadar ve ne için ödeyeceğiniz ile ilgili elinizde her zaman bir takviminiz olsun
  5-Mali Müşavirinize aylık danışmanlık ve muhasebe ücreti dışında herhangi bir bedel göndermeyin. Vergilerinizi ve Bağ-kur primlerinizi kendiniz ödeyin.( Internet bankacılığı üzerinden son derece kolayca ödenebiliyor)
  6-Aylık gider ve gelir belgelerinizi son derece özenli tutun, yıllar sonra gerekebilir.
  7-Hangi tip şirketin size daha uygun olacağına 1.maddedeki gelir ve gider rakamlarına göre karar vermek gerekli.( isteyene hesaplama excelini gönderebilirim )
  8-Internet vergi dairesi şifreniz siz de olsun, ara ara girin borç sorgulayın. Unuttuğunuz var mı ? Atlama olmasın
  9-Mümkün ise ön muhasebe programı kullanın ( Web tabanlı ücretsiz olanlar var )
  Şimdilik aklıma gelenler bu kadar
  Sorularınızı bana yazabilirsiniz.
  Mali Müşavir Evren ÖZMEN
  evrenozmen@gmail.com

 13. Devletin, kira stopajı ve muhasebe ücreti gibi giderleri mikro işletmelerden muaf tutması gerekir. Hem işlik kiralayıp hemde %20 stopaj ödemek, üstelik küçük esnafın başının belası olan muhasebecilerin yıllık gidere baktığınızda yarı yarıya doğrudan masraf olduğunu görürsünüz.
  Devlet kira stopajini ve muhasebe zorunluluğunu küçük esnafin sırtından almalı.

  • Hakan bey merhaba,
   Kira stopajının mükellefin sırtında yük olduğu görüşünüze katılmakla birlikte hali hazırda mensubu olduğum muhasebe camiası hakkındaki görüşlerinizi esefle kınıyorum. Sizin gözünüzde muhasebeci sanırım sadece vergi çıkartan eleman pozisyonunda ama sizin farkında olmadığınız ama vergi mükellefi olduğunuz için yapmanız ve takip etmeniz gereken bir çok şeyi muhasebeciniz yapıyor ve yaptığı bu iş karşısında hakkı olan ve devlet tarafından açıklanmış olan ücret tarifesine göre ücretini alıyor. Muhasebeciniz olmadığını ya da bir ay boyunca muhasebecinizin yaptığı işleri bunca işinizin gücünüzün arasında siz yapın mesela alış ve gider faturalarınızın v.u.k. ca gider kabul edilip edilmediğini bir kontrol edin onları market poşetine değil tarih ve numara sırasına göre bir klasöre takın sonra onu programa işleyin kdv ni zi hesaplayın ve beyanınızı verin bilanço esasına tabi iseniz alım ve satım yaptığınız firmalar b formuna giriyorum kontrol edin ve firmalar ile mutabakat yapın, bordronuzu iş kanununa ve sgk mevzuatına uygun şekilde hazırlayıp aylık sgk bildirgenizi verin, aylık muhtasar beyannamenizi hazırlamayı bir deneyin, geçici vergi, stok vb. şeyleri yazmadım bile bu yazdıklarımı bir yapın ondan sonra muhasebeciler bela mı yoksa olmazsa olmaz insanlar mı oturup tartışalım.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 14. Merhaba, özeli bir hastanede doktor olarak çalışmaya başladım. Sözleşme gereği sağlık hizmeti veren bir limited şirketi kurduk (eşim ve benim müdür olduğumuz). Sorularım:
  1- Bağkur yerine SGK’lı olabilir miyim? Mümkünse nereye başvurmalıyım?
  2- Evimizi işyeri adresi olarak gösterdik, kira bedelimizi muhasebecimizin önerisiyle belirledik. Yazılarınızı okuduğumda bizim bedelin sizin yazdıklarınızın 4 katı olduğunu gördüm, stopaj da buna bağlı olarak yüksek olacak herhalde. Muhasebecim acaba yanlış mı bilgilendirdi, siz ne önerirsiniz?

  • Deniz merhaba,

   1-Kendi şirketinizde sgk lı olamazsınız başka bir şirkette sgk lı olabilirsiniz.
   2-Home ofislerde temsili kira tutarı belirlenirken genelde ofisin bulunduğu semtteki genel kira oranlarına yakın bir kira belirlenir ama burada önemli olan sizin mal sahibiniz ile yapacağınız kontrattır.

 15. Merhaba, Nakliye firmam var LTD. şirketi . Her ay ortalama 10 – 15 bin tl kdv çıkıyor. Bu kadar kazanmıyorum kazadığımın fazlasını vergiye veriyorum ne yapa biliriz.

  • Batuhan bey merhaba,
   Evraklarınızı görmeden bir şey söylemek pek doğru değil ama fatura keserken ya da fiyat verirken keseceğiniz her faturanın %18 ni devlet adına tahsil ettiğinizi unutmadan hesap yaparsanız ve tüm giderleriniz faturalandırırsanız daha rahat edersiniz.

 16. Merhabalar Abdullah Bey bir firmanın 1 yıllığına işini alacağım ve firma ile 1 yıllığına 600.000 TL ye anlaştım.
  Alacağım iş bir yıl sonra iş biteceği için firmayı kapatacağım bu durumda bana şahıs firması mı limited firma mı önerirsiniz.

  Bu arada aşağıdaki gibi bir hesap yaptım maddi olarak limited veya şahısda vergisel anlamda çok ciddi bir fark yok ama kuruluş ve kapanmasının kolay olması nedeni ile şahıs daha mantıklı geliyor bana; burada tek çekincem aylık olarak ortalama 50.000 tl gibi bir fatura kesilmesinin şahıs firmasında herhangi bir sıkıntıya neden olup olmadığı.

  Limited
  Kurumlar Vergisi : (600.000/100)*22 = 132.000 TL
  Kar Payı : ((600.000-132.000)/100)*15 = 70.200 TL
  Net Elde Kalan : 600.000 – 132.000 – 70.200 = 397.800 TL

  Şahıs Şirketi
  Vergi: (600.000/100.000)*35 = 210.000 TL
  Net Elde Kalan : 600-210 = 390.000 TL

 17. vergiler hariç minimum sabit gider yıllık 10 bin lira yapıyor bence bu rakam çok fazla herkesin ödediğini sanmıyorum daha uygun hale nasıl getirebiliriz

 18. Bende HomeOffice olarak şirket kurmak istiyorum ve bu temsili ev kira olayı gözümü korkuttu. Ben küçükten başlayacağım için giderler gelirden daha çok olacaksa şirket kurmanın ne alemi var. Ayrıca sadece evde değil, çoğu zaman dışarıda bulunacağım. Bu nasıl olacak peki? Ne öneriyorsunuz? Şimdiden teşekkürler!

 19. Merhaba, şahıs şirketi açıp ev adresli e-ticaret gösterip, hiçbir gelirimiz olmazsa yani bir yıl fatura kesmessek aylık veya yıllık giderim ne olur.

  • Osman bey,

   Aylık muhasebe ücreti ödemeniz gerekir artı olarak her ay verilen beyannamelerin damga vergilerini ödemeniz gerekir ortalama aylık 200-300 tl arası gideriniz olur yılda da 2500-3000 tl arası ortalama gideriniz olur.

 20. Merhabalar Evren bey,

  Internette bu yazinizi gordum :
  1-18-29 yaş arası 3 yıl gelir vergisi muafiyeti var ( 75.000 tl ye kadar )
  -Evet bunu yapiyorum.

  2-18-29 yaş arası ilk 1 yıl bağkur primi yok.
  -Bu hazirandan sonra açilan sahis firmalari icin. O yuzden yararlanamiyorum.

  3- Yurtdışına hizmet satışı yapıyorsanız ( Yazılım v.b.) Kdv yok
  -evet bunuda yapiyorum

  4-Yurtdışına hizmet satıyorsanız ( Yazılım-Raporlama-Tasarım v.b. ) % 50 si gelir vergisinden istisna
  -Yurtdisina yazilim hizmeti satiyorum. %50 si nasil gidecek hem 1. Madde de oldugu gibi.

  Ornegin : 85.000 TL gelirim var
  75.000 tl muafiyet oldu.
  10.000 TL nin vergisini odeyecegim zaten.

  Fakat 1. Madde ve 4. Maddeyi birlestirirsek
  85.000 TL gelirim var.
  85.000 / %50 = 42.500 TL gelirim var
  75.000 TL muafiyet var
  75.000 – 42.500 = 32.5000
  Yani muafiyeti doldurabilmek icin 32.500 TL daha gelir yapmam lazim degil mi ? 1. Ve 4. Madde birlestirilebilir mi sahis firmalari icin ?

  Tesekkur ederim.

 21. Merhaba, Ben emeklilik icin gün sayımı doldurdum ve yaş bekliyorum. Bu durumda da sahis sirketi kursam bagkur primi ödemem gerekiyor mu? Eger odeme gerekliligi varsa ikinci bir sorum da emeklilige hak kazanmis kisiler de bagkur primi ödemek zorunda mı?

 22. Özlem hanım,

  Emekli olmadı iseniz kanunen şahıs şirketi kurduğunuz tarihten itibaren bağkurlu olmak zorundasınız ayrıca emeklilik için gerekli şartlarnızda da değişiklik meydana gelir.

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here