Şahıs, Limited, Anonim şirketinizin hiç fatura kesmeden 1 yıllık sabit vergi giderleri

70

İşletmelerin uzun vadede başarılı olamamaların önemli nedenlerinden biride bütçe yapmamaları ya da yaptıkları bütçelerde aslında çok kolay öngörülebilecek olan giderleri öngörmedikleridir. Genel ufak rakamlar kulak arkası ediliyor. Küçük fakat tekrarlayan giderlerin yılın sonunda bir hayli tutara ulaştığı ise gözlerden kaçmıyor.

Sizler için bir işletme 1 yıl boyunca hiç fatura kesmeden sermayesinden ne kadar azalır ya da ne kadar borçlanır kısaca derledik.

Değerlendirmeler:

* Kuruluş aşamasındaki giderler dikkate alınmamıştır.
* Bazı giderler işin mahiyetine, büyüklüğüne göre değişmekte olup ortalama bazda hesaplama yapılmıştır.
* 2017 yılı verileri “1 Ocak – 31 Aralık” arası olarak değerlendirilmiştir.

Şahıs Firması

 • Kira (Stopaj): 400,00 – 500,00 TL/Ay x 12 = 4.800,00 TL
 • Muhasebe 250,00 – 300,00 TL/Ay x 12= 3.000,00 TL
 • Muhasebe Stopaj: 50,00 TL/Ay x 12 = 600,00 TL
 • KDV Damga Vergisi 33,90 TL/Ay x 12 = 406,80 TL
 • Muhtasar Damga Vergisi: 33,90 x 4= 135,60 TL
 • Geçici Vergi Damga Vergisi ve eki: 53,00 x 4= 212,00 TL
 • Gelir Vergisi Damga Vergisi ve eki: 70,50 x 1= 70,50 TL
 • 4B Bağkur Pirimi: 524,36 (indirimli) x 12= 6.292,32 TL

Şahıs Firması yıllık ortalama sabit gideri: 15.517,22 TL

Görüldüğü üzere bir şahıs firması ortalama hesaplamalara göre yılda 15 bin TL gibi bir bedele katlanmak zorunda kalıyor. Bu ise ayda ayda 1250 TL gibi bir masrafa denk geliyor. Şirket kurulumu, görülmeyen diğer küçük giderleri de kattığımızda işletmenin 1. yılında harcadığı paranın 20 binTL’yi bulduğunu görüyoruz.

Limited Şirket/Anonim Şirket

 • Kira (Stopaj): 400,00 – 500,00 TL/Ay x 12 = 4.800,00 TL
 • Muhasebe 500,00 – 600,00 TL/Ay x 12= 6.000,00 TL
 • Muhasebe Stopaj: 100,00 TL/Ay x 12 = 1.200,00 TL
 • Kdv Damga Vergisi 33,90 TL/Ay x 12  = 406,80 TL
 • Muhtasar Damga Vergisi: 33,90 x 4 = 135,60 TL
 • Geçici Vergi Damga Vergisi ve eki: 53,00 x 4 = 212,00 TL
 • Kurumlar Vergisi Damga Vergisi ve eki: 127,40 x 1 = 127,40 TL
 • 4B Bağkur Pirimi: 524,36 (indirimli) x 12 = 6.292,32 TL

Limited Şirket/Anonim Şirket yıllık ortalama sabit gideri: 19.174,12

Yine görüldüğü üzere tüzel kişilik firmaya sahip olduğunuzda kuruluş ve diğer giderleri hesaba kattığımızda ilk yıl 22-23 bin TL harcandığını görüyoruz.

70 Yorum

 1. Şahıs şirketi olduğu için kendi evini şirket adresi göstererek kiradan ve stopajından kurtulabilirsiniz. İlk sene muhasebe giderleriniz fazla olmayacağı için de İstanbul SMMM odasının minimum ücreti olan 155 TL’yi ödeyerek bir gideri daha kısabilirsiniz.

  Şahıs şirketi ile ltd arasında ciddi maliyet farkı bulunuyor. Bu listedekinden daha fazla çıkar rahatlıkla. O yüzden LTD’den uzak durun. Hava atacağız diye hem masraf hem bürokratik işkenceye maruz kalmayın. 3 Gün sonra şirketi kapatmaya kalktığınızda şahıs şirketini direk kapatabiliyorken LTD’de sizleri bağlayıcı bir çok işleme maruz kalıyorsunuz.

  • Melih bey merhaba.
   Ben evden çalışacağım ve e-ticaret yapacağım. Online satış ile para kazanmak istiyorum. Ama giderler beni açıkcası korkuttu. Daha yeni başlayacağım için ne kadar ciro ve satış yapacağımı bile bilemiyorum. Bağkur ödemesi ve kira stopajı beni ürkütüyor. Bağkur ödemesinden kurtulamayacağım belli ama kira stopajından nasıl kurtulur yada minimum gider gösterebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Merhabalar. Evden çalışacaksınız ve ev de sizin ise herhangi bir stopaj ödemesi yapmak zorunda kalmazsınız. Elinizde belirli miktarda stoklu mal olursa aylık kdv ödemeniz de olmaz. Bugün için her ay kdv damgası 48 TL 3 ayda bir geçici vergi damgası 75 Tl ödersiniz. Muhasebe ücretiniz ise ilk yıl için 150 Tl civarında olur. Bunlar sabit giderleriniz dir. Kazancınız arttıkça vergileriniz de o oranda değişir.

  • Kendi eviniz dahi olsa kanun koyucu şirketin bir kira ödediğini varsayar. Bu da 2017 yılı için minimum 500 TL dir . Kendi eviniz ise tabiki bu kirayı ödemezsiniz ama 100 TL aylık ve toplamda 1200 TL yıllık stopajı kendi evinizin bir odaısnd abile çalışsanız ödersiniz.

   • Sn Cenk bilgi paylarımızı için tşkler, muhasebe giderleri ne kadar kısılabilir şahıs şirketleri için? Ben londradaken muhasebeciye şirketin icraatına göre para ödeniyordu ama senelik £50/£100 bilemedin £150 falan deniyordu. Konuyla ilgini bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.

  • büyük holdinglerde ve şirketlerde maaşlı köle gibi çalışın, kendi başınıza bir işler karıştırmayın, elimizin ayağımızın altında dolaşmayın diyorlar…

 2. Genç girişimciler şahıs şirketinde 75,000TL ye kadar gelir vergisi ödemiyor. Size LTD lere karşı %20 fiyat avantajı kazandırır. Ayrıca fatura kesebiliyorsanız müşteriden aldığınız KDV nin gider gösterebildiğiniz kadarı size kalıyor demek oluyor. Şahsi harcamalarıda gider gösterebilince bu temel masrafları 0 noktasına çekmek mümkün.

  • Eğer sigortalı bir işte çalışmıyorsanız bağkur zorunlu daha detaylı bilgi almak isterseniz bana mail atın size yardımcı olurum.

 3. Merhaba,
  Ben web tasarımcısıyım, normal şartlarda artık şahıs şirketi kurup aynı zamanda e-ticaret yapıp işimi ilerletmek istiyorum. Yani hem e-ticaret yaparken aynı zamanda arada web sitesi işleri geldiği zaman katkı sağlasın istiyorum. Normal şartlarda aldığım maaş 3500 TL aylık bu maaşı çıkartırım diye düşünüyorum. Şöylede bir durum var. Hem çalışıp hemde sigortalı olarak şirket açmak mümkünmüş ? ama tam olarak kanunları bilmiyorum. Devlet bu konuda teşfik veriyor diye biliyorum. Beni bu konuda aydınlatabilir misiniz ?

 4. Eğer isterseniz size yardımcı olabilirim kosgebin bu konu ile ilgili teşvikleri var ama bunlar birkaç satırla anlatılabilecek kadar kısa şeyler değil daha detaylı bilgi almak isterseniz size yardımcı olabilirim bana mail yolu ile ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.

 5. Abdullah bey ben sogutma ve endustriyel mutfak malzemeleri üzerine bir işyeri acmak istiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. Artık vergi sigorta bağkur stopaj derken küçük erkek berberi dükkanımı kapatmK İSTİYORUM.İster inanın ister inanmayın hesap yapıyorum aylık gözle görünen giderim 9700 tl civarı artık bıktım.Benim merak ettiğim 25-30 sene arası esnaflık tecrübem var kafamızda çalışır ancak devletin teşfik vereceği vergide sigortada indirim,hibe vb teşfiklerden faydalanabileceğimiz bir iş varmıdır.Benim iş yerim ist.kadıköy suadiyede sıkıntıda burda zaten 4 senedir kentsel dönüşüm sebebi ile işler yarı yarıya düştü ve kapatmayı düşünüyorum

 7. Merhaba hesaplama listenizdeki 2 kalem ile ilgili sorum olucak..

  Son kalem 4B Bağkur pirimi. Ben şahıs şirketi kurucam ama bu arada biryerde çalisiyor olacagim ve SGK ya bagki zaten isyerim adima her ay yatiriyor olacak bu halde 4B bagkur icin her ay 600 kusur TL yine vericekmiyim

  Ilk kalemde kira stopaj diyor. Ben home ofis yaoicam.bu halde şahış şirketindeki ilk kalem benim için nasil degisir?

  • bagkur yatirmana gerek yok sgk li bir iste calisiyorsan. Ayrica ev seninse ofis olarak gosterebilirsin. Bu durumda aylik giderin 150tl muhasebeci ve devletin ivir zivirina 100TL toplam 250 TL aylik giderin oluyor. Aksini iddia eden yalan soyluyordur cunku su bendeki durum aynisi ve bu odemeleri yaliyorum baska bir sey yok. Hatta soyle. soyleyeyim araban varsa sirket uzerine goster aldigin benzinden yaptirdigin bakimlara kadar tum kdv sini dusurtebiliyorsun. yani sirketinin odemesi gereken kdv degerinden senin yaptigin harcamalarin kdv si cikartiliyor.

 8. Abdullah bey selamlar, ben emekli emniyet gazisiyim. Web tasarım işleri ile meşgulüm. Bu yaptığım işleri freelance olarak yapıyorum ama devletede vergimi vermek istiyorum. Her şey yasal olsun istiyorum. Aylık öyle aşırı bir işim olmuyor bazen hiç bazende 1-2 web sitesi yapma denk geliyor. Kosgeb girişimcilik kursum ve belgem var.

  En makul yoldan ne yapabilirim?

  • Aman deyim Göktürk Bey. Vergiyi falan hiç karıştırmayın. Size basit gibi görünmüş olabilir ama uğraşırken hiç de öyle olmuyor. İşleriniz vergi mükellefi olmak için belirlenen sınırı fazla aşmıyorsa hiç bulaşmayın. Sınırı aşmayacak şekilde işinizi azaltın, yeter. Vergi ödeyeceğim derken Allah korusun zarar edersiniz.

 9. arkadaslar merhaba ben 2 ay önce kosgeb destekli sahıs firması kurdum fakat daha ilk işimi bile tam yapamadan 1400 tl lik bir bagkur borcu geldi.bu borc bana fazlasıyla külfet olusturuytor.hem kosgeb destegi alıp hemde bagkur ödememe gibi bir durum varmı ?

 10. Merhaba
  1-18-29 yaş arası 3 yıl gelir vergisi muafiyeti var ( 75.000 tl ye kadar )
  2-18-29 yaş arası ilk 1 yıl bağkur primi yok.
  3- Yurtdışına hizmet satışı yapıyorsanız ( Yazılım v.b.) Kdv yok
  4-Yurtdışına hizmet satıyorsanız ( Yazılım-Raporlama-Tasarım v.b. ) % 50 si gelir vergisinden istisna
  Daha başka böyle vergi istisnaları var
  Sorularınızı isterseniz bana mail atabilirsiniz.
  Mali Müşavir Evren ÖZMEN- evrenozmen@gmail.com

 11. 3 ay deneme e ticaret yaptım bir arkadaşımın sirketi üzerinden e ticarette büyük oyuncular var size urun satan ana firmaların hepsi e ticaret yapıyor rekabet edemiyorsunuz ayda 3 bin tl lim urun satılır anca
  ben sigortali çalışanın bağkur odemiyecegim ev kendi üzerime kira stopaj derdi de yok muhasebesiyle anlaştım 2 YIL sadece defter taşıdı parası alacak 1 YIL için 600 tl bu durumda bile anca ayda 1 tl kazanırım ama bazı satınalma taktikleri var eğer başarırsam ayda 10 bin tl kazanabilirim hayırlısı bakalim

 12. Arkadaşlar bu sürece başlamadan önce
  1-Aylık ve Yıllık olarak giderlerinizi bir excele mutlaka yazın.( İyi -orta-kötü senaryo olarak )
  2-Giderleriniz konusunda mali müşavirinize ve/veya sizinle aynı sektörde bulunan arkadaşlarınıza sorun ( Sonradan sürpriz olmasın)
  3-Yapacağınız işte vergisel avantajlar var ise önceden bu konuları mali müşaviriniz ile netleştirin.( Yurtdışı yazılım ve mühendislik hizmetleri ise nasıl ilerlenmesi gerektiğini öğrenin ) -Admob v.b. ise hatalı işlem sakın yapmayın. Amazon FBA veya Dropshipping süreçlerinde de her adımı teyit ederek ilerleyin.
  4-Ne zaman, kime , ne kadar ve ne için ödeyeceğiniz ile ilgili elinizde her zaman bir takviminiz olsun
  5-Mali Müşavirinize aylık danışmanlık ve muhasebe ücreti dışında herhangi bir bedel göndermeyin. Vergilerinizi ve Bağ-kur primlerinizi kendiniz ödeyin.( Internet bankacılığı üzerinden son derece kolayca ödenebiliyor)
  6-Aylık gider ve gelir belgelerinizi son derece özenli tutun, yıllar sonra gerekebilir.
  7-Hangi tip şirketin size daha uygun olacağına 1.maddedeki gelir ve gider rakamlarına göre karar vermek gerekli.( isteyene hesaplama excelini gönderebilirim )
  8-Internet vergi dairesi şifreniz siz de olsun, ara ara girin borç sorgulayın. Unuttuğunuz var mı ? Atlama olmasın
  9-Mümkün ise ön muhasebe programı kullanın ( Web tabanlı ücretsiz olanlar var )
  Şimdilik aklıma gelenler bu kadar
  Sorularınızı bana yazabilirsiniz.
  Mali Müşavir Evren ÖZMEN
  evrenozmen@gmail.com

 13. Devletin, kira stopajı ve muhasebe ücreti gibi giderleri mikro işletmelerden muaf tutması gerekir. Hem işlik kiralayıp hemde %20 stopaj ödemek, üstelik küçük esnafın başının belası olan muhasebecilerin yıllık gidere baktığınızda yarı yarıya doğrudan masraf olduğunu görürsünüz.
  Devlet kira stopajini ve muhasebe zorunluluğunu küçük esnafin sırtından almalı.

  • Hakan bey merhaba,
   Kira stopajının mükellefin sırtında yük olduğu görüşünüze katılmakla birlikte hali hazırda mensubu olduğum muhasebe camiası hakkındaki görüşlerinizi esefle kınıyorum. Sizin gözünüzde muhasebeci sanırım sadece vergi çıkartan eleman pozisyonunda ama sizin farkında olmadığınız ama vergi mükellefi olduğunuz için yapmanız ve takip etmeniz gereken bir çok şeyi muhasebeciniz yapıyor ve yaptığı bu iş karşısında hakkı olan ve devlet tarafından açıklanmış olan ücret tarifesine göre ücretini alıyor. Muhasebeciniz olmadığını ya da bir ay boyunca muhasebecinizin yaptığı işleri bunca işinizin gücünüzün arasında siz yapın mesela alış ve gider faturalarınızın v.u.k. ca gider kabul edilip edilmediğini bir kontrol edin onları market poşetine değil tarih ve numara sırasına göre bir klasöre takın sonra onu programa işleyin kdv ni zi hesaplayın ve beyanınızı verin bilanço esasına tabi iseniz alım ve satım yaptığınız firmalar b formuna giriyorum kontrol edin ve firmalar ile mutabakat yapın, bordronuzu iş kanununa ve sgk mevzuatına uygun şekilde hazırlayıp aylık sgk bildirgenizi verin, aylık muhtasar beyannamenizi hazırlamayı bir deneyin, geçici vergi, stok vb. şeyleri yazmadım bile bu yazdıklarımı bir yapın ondan sonra muhasebeciler bela mı yoksa olmazsa olmaz insanlar mı oturup tartışalım.

   Mali Müşavir Abdullah Kaya

 14. Merhaba, özeli bir hastanede doktor olarak çalışmaya başladım. Sözleşme gereği sağlık hizmeti veren bir limited şirketi kurduk (eşim ve benim müdür olduğumuz). Sorularım:
  1- Bağkur yerine SGK’lı olabilir miyim? Mümkünse nereye başvurmalıyım?
  2- Evimizi işyeri adresi olarak gösterdik, kira bedelimizi muhasebecimizin önerisiyle belirledik. Yazılarınızı okuduğumda bizim bedelin sizin yazdıklarınızın 4 katı olduğunu gördüm, stopaj da buna bağlı olarak yüksek olacak herhalde. Muhasebecim acaba yanlış mı bilgilendirdi, siz ne önerirsiniz?

  • Deniz merhaba,

   1-Kendi şirketinizde sgk lı olamazsınız başka bir şirkette sgk lı olabilirsiniz.
   2-Home ofislerde temsili kira tutarı belirlenirken genelde ofisin bulunduğu semtteki genel kira oranlarına yakın bir kira belirlenir ama burada önemli olan sizin mal sahibiniz ile yapacağınız kontrattır.

 15. Merhaba, Nakliye firmam var LTD. şirketi . Her ay ortalama 10 – 15 bin tl kdv çıkıyor. Bu kadar kazanmıyorum kazadığımın fazlasını vergiye veriyorum ne yapa biliriz.

  • Batuhan bey merhaba,
   Evraklarınızı görmeden bir şey söylemek pek doğru değil ama fatura keserken ya da fiyat verirken keseceğiniz her faturanın %18 ni devlet adına tahsil ettiğinizi unutmadan hesap yaparsanız ve tüm giderleriniz faturalandırırsanız daha rahat edersiniz.

 16. Merhabalar Abdullah Bey bir firmanın 1 yıllığına işini alacağım ve firma ile 1 yıllığına 600.000 TL ye anlaştım.
  Alacağım iş bir yıl sonra iş biteceği için firmayı kapatacağım bu durumda bana şahıs firması mı limited firma mı önerirsiniz.

  Bu arada aşağıdaki gibi bir hesap yaptım maddi olarak limited veya şahısda vergisel anlamda çok ciddi bir fark yok ama kuruluş ve kapanmasının kolay olması nedeni ile şahıs daha mantıklı geliyor bana; burada tek çekincem aylık olarak ortalama 50.000 tl gibi bir fatura kesilmesinin şahıs firmasında herhangi bir sıkıntıya neden olup olmadığı.

  Limited
  Kurumlar Vergisi : (600.000/100)*22 = 132.000 TL
  Kar Payı : ((600.000-132.000)/100)*15 = 70.200 TL
  Net Elde Kalan : 600.000 – 132.000 – 70.200 = 397.800 TL

  Şahıs Şirketi
  Vergi: (600.000/100.000)*35 = 210.000 TL
  Net Elde Kalan : 600-210 = 390.000 TL

  • Kenan bey bu nasıl hesap? Daha hesap yapmayı bilmezken nasıl iş yapıp kazanacaksınız? Batacağınız baştan belli. İş anlaşmanız 600 bin, karınız değil. Dolayısıyla %22 vergiyi 600 bin den hesaplamayacaksınız. Sonra kar payı diye %15 belirleyip brütten hesaplamışsınız, ardından sözde hesapladığınız vergiyle kar payını düşüp net elde kalan demişsiniz. Kardeşim bu ne mantık? Sizin giderleriniz yok mu? Bu bedel karşılığı fatura kesmeyecek misiniz? Bu faturanın içinde KDV olacak. Anlaşma bedelinden KDV yi ve giderleri düşün, Net Elde Kalan budur ve vergi matrahıdır. Vergiyi de hesaplayıp düşersiniz size kalan vergi sonrası net kazanç olur.

   • Ya bu işleri yeni öğrenen adam için nasıl bir cevap bu allahaşkına? Batacağınız baştan belli falan. Demek ki adam detaylı bilmiyor, iyi kötü bir iş alabilmiş üzerine. Önce firma kurup sonra iş almak kadar saçma bir şey yok. Önce işi almak lazım, önemli olan o. Zaman içerisinde de vergiydi şuydu buydu öğrenir. 600.000 TL de az para değil, maliyeti yoksa eğer, fikirsel vb ürün satıyorsa batmaz. İşiniz gücünüz negatif dönüş, bilmiyorsa adam doğru yolu göster. “Kardeşim batcan, bu nasıl hesap, iş mi bilmiyorsun???” cart curt. Nasıl bu kafalara erişiyorsunuz çok ilginç.

 17. vergiler hariç minimum sabit gider yıllık 10 bin lira yapıyor bence bu rakam çok fazla herkesin ödediğini sanmıyorum daha uygun hale nasıl getirebiliriz

 18. Bende HomeOffice olarak şirket kurmak istiyorum ve bu temsili ev kira olayı gözümü korkuttu. Ben küçükten başlayacağım için giderler gelirden daha çok olacaksa şirket kurmanın ne alemi var. Ayrıca sadece evde değil, çoğu zaman dışarıda bulunacağım. Bu nasıl olacak peki? Ne öneriyorsunuz? Şimdiden teşekkürler!

 19. Merhaba, şahıs şirketi açıp ev adresli e-ticaret gösterip, hiçbir gelirimiz olmazsa yani bir yıl fatura kesmessek aylık veya yıllık giderim ne olur.

  • Osman bey,

   Aylık muhasebe ücreti ödemeniz gerekir artı olarak her ay verilen beyannamelerin damga vergilerini ödemeniz gerekir ortalama aylık 200-300 tl arası gideriniz olur yılda da 2500-3000 tl arası ortalama gideriniz olur.

 20. Merhabalar Evren bey,

  Internette bu yazinizi gordum :
  1-18-29 yaş arası 3 yıl gelir vergisi muafiyeti var ( 75.000 tl ye kadar )
  -Evet bunu yapiyorum.

  2-18-29 yaş arası ilk 1 yıl bağkur primi yok.
  -Bu hazirandan sonra açilan sahis firmalari icin. O yuzden yararlanamiyorum.

  3- Yurtdışına hizmet satışı yapıyorsanız ( Yazılım v.b.) Kdv yok
  -evet bunuda yapiyorum

  4-Yurtdışına hizmet satıyorsanız ( Yazılım-Raporlama-Tasarım v.b. ) % 50 si gelir vergisinden istisna
  -Yurtdisina yazilim hizmeti satiyorum. %50 si nasil gidecek hem 1. Madde de oldugu gibi.

  Ornegin : 85.000 TL gelirim var
  75.000 tl muafiyet oldu.
  10.000 TL nin vergisini odeyecegim zaten.

  Fakat 1. Madde ve 4. Maddeyi birlestirirsek
  85.000 TL gelirim var.
  85.000 / %50 = 42.500 TL gelirim var
  75.000 TL muafiyet var
  75.000 – 42.500 = 32.5000
  Yani muafiyeti doldurabilmek icin 32.500 TL daha gelir yapmam lazim degil mi ? 1. Ve 4. Madde birlestirilebilir mi sahis firmalari icin ?

  Tesekkur ederim.

  • Hesaplamanın doğru yapılabilmesi için
   Yurtiçi Geliriniz: X TL
   Yurtdışı Geliriniz: X TL
   Yurtiçi Geliriniz için yaptığınız gideriniz: X TL
   Yurtdışı Geliriniz için yaptığınız gideriniz: X TL

   Ancak bu tutarlara göre doğru bir hesaplama yapılabilir.

 21. Merhaba, Ben emeklilik icin gün sayımı doldurdum ve yaş bekliyorum. Bu durumda da sahis sirketi kursam bagkur primi ödemem gerekiyor mu? Eger odeme gerekliligi varsa ikinci bir sorum da emeklilige hak kazanmis kisiler de bagkur primi ödemek zorunda mı?

 22. Özlem hanım,

  Emekli olmadı iseniz kanunen şahıs şirketi kurduğunuz tarihten itibaren bağkurlu olmak zorundasınız ayrıca emeklilik için gerekli şartlarnızda da değişiklik meydana gelir.

 23. İYİ GÜNLER.ÖZEL OKUL YEMEKHANE VE KANTİNİ İŞLETMEK İSTİYORUM.NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR.EN AVANTAJLI YOL NEDİR.60 YAŞ ÜSTÜ OLAN ANNEM ÜZERİNEMİ AVANTAJLI OLUR YOKSA KENDİ ÜZERİMEMİ GİBİ.

 24. Merhaba, youtube ve mevcut web sitem ile aylık 14.000 tl kazanıyorum. Bu işe 4 yıl once başladım. Hiç mali müsavir’e danışmadım. Vergi ödemedim. Benim şahıs mı yoksa sermaye sirketi mi açmam gerekiyor. Yaşım 19 iş yeri açmayacağım. Evimdeki boş odamı ofis olarak kullanıyorum. 4 tane freelance olarak çalısan ekibim var. Şimdiye kadar hiç vergi ödemediğim icin başım agrımadı. Ama yarın ne olacağını bilemem. Tavsiyeniz nedir?

  • 4/a lı olarak KISMİ SÜRELİ çalışsanız dahi Bağ-Kurlu yani 4/b li olmayacaksınız.
   4/a’lılığınız kesintiye uğrasa dahi, yani şu an çalıştığınız işyerinden ayrılıp başka bir işyerine başlasanız dahi 4/a’lılık BASKIN SİGORTALILIK olduğundan dolayı 4/b kaydınız gerekmek.
   Ancak bu kesintiler arasında kalan sürede 4/b (bağkur) kaydınız oluşacaktır.

   Şu anda sigortalılığınız kesintiye uğrayana kadar 4/b kaydınız oluşmaz.
   Örneğin bu çalıştığınız işyerinden 28/02/2019’da çıkışınız verilip 01/03/2019’da başka bir işyerine Ssk’lı olarak giriş yapsanız bu durumda Bağkurunuz oluşmaz.
   Ancak 28/02/2019’da çıkışınız gerçekleşir arada gün kaybı oluşur ve Ssk’lı olarak başka yere girerseniz aradaki boşluk kadar 4/b yani Bağkur kaydınız oluşturulur bu primleri ödersiniz.

   Sözün kısası şu an için Bağkur’lu olmayacaksınız, çekinmeden işyerinizi açın.

 25. Merhaba,
  Doğru adres burası mı bilemiyorum ama sormak istediğim bir konu var.
  Yazılım üzerine limited şirketi kurdum. Düzenli 20k TL + KDV şeklinde gelirim var.
  Şirkette sadece çalışan olarak ben varım. Muhasebeci(mali müşavir) öğle yemeği yariç gıda gideri ve giyecek gibi giderlerin şirket gideri olmayacağını söylüyor. (Toplamış olduğum gıda fişlerinin çok küçük bir bölümünü gider olarak yazıyor, aylık gösterdiği gıda fiş toplamı 700-800 civarı)
  Bu ne derece doğrudur? internette sağlıklı bilgi bulamadım, bana biraz başından savıyorlar gibi geldi.
  saygılar..

  • Sayın Onur Yılmaz;
   – Kira giderleri,
   – Kiralanan işyerine veya home ofise ait tamir, bakım, onarım giderleri,
   – Yemeklik ve market harcamaları,
   – Seyahat harcamalarınız,
   – Taşıt giderleri (Yakıt, sigorta, kira, tamir vb. giderler dahildir)
   – Her türlü iletişim giderleri (Telefon, internet, şirket adına kayıtlı cep telefon fatura ve TL yükleme masrafları)
   vb. daha birçok gider kalemi bulunmaktadır.

  • Öncelikle merhabalar. Mali müşavirim.
   Gider kavramını şu şekilde düşünün. Şirketiniz için bir harcamanın gider olabilmesi için bu harcamanın işiniz ile alakalı olması gereklidir. Müşterilerinize yaptığınız tüm ikram ve yemek giderleri gider sayılır. Ancak sizin kendinizin çıkmış olduğu tatil gider sayılmaz. Eğer bir harcama işiniz ile alakalı ise giderdir.
   Fiş konusuna gelirsek perakende satış fişleri maliye tarafından yapılan incelemelerde kabul görmemektedir. Bunun sebebi ise fişin üzerinde harcamayı yapanın açık kimliği bulunmamasıdır. Bundan dolayı şirketle ilgili olan tüm harcamalarınızda fatura alın. Tek istisna şirkete ait araçlara aldığınız akaryakıt fişleridir. Onlarında zaten üzerinde plaka yazar.
   Farklı sorularınız için ulaşabilirsiniz.

 26. Merhaba, Homeoffice açılımında, eğer ev 1.derecede ebeveyne ait ise, hala kira kontratı düzenlenmesi ve stopaj ödenmesi zorunlu mudur? Zorunlu değilse Elektrik ,su gibi giderlerin bir kısmı halen gider olarak düşülebilir mi?

  • Merhaba;
   Eğer oturduğunuz evin tapusu size ait veya 1. dereceden akraba eş veya çocuk şeklinde ise kira kontratına gerek yoktur.
   Bunun haricinde kira veya sahiplik farketmemekle birlikte evin elektrik, su, doğalgaz gibi giderlerinin yarısı gider olarak gösterilebilmektedir.
   İşyerini home ofis olarak açsanız bile Bağ-Kur’a kayıt olma yükümlülüğünüz bulunmakta, aynı şekilde bir yerde SSK’lı çalışıyorsanız Bağ-Kur yükümlülüğünüz bulunmamaktadır.
   Detaylı bilgi için; yusuf.cemkaya@gmail.com‘a mail atabilirsiniz.

 27. Yurt dışında yılda 4800 Euro’ya kadar (kar) giderler çıktıktan sonra kazanıyorsanız vergiden ve herhangi bir sigorta ödemesinden muhaf tutuluyorsunuz. Bu işi olanlar ve ek iş olarak kendi firmalarını kurmak isteyenler için bir avantaj. Türkiyede böyle bir uygulama yokmuş acaba?

  • Merhaba
   Türkiyede vergi, gelirin sürekliliği üzerine kuruludur. Tutardan bağımsız yılda 2 defadan fazla aynı işten gelir sağladıysanız Ticari gelirin unsurlarından sürekliliği sağlamış olursunuz.

 28. Merhaba.
  Kayinvalidem emekli.
  İkametgah olarak benim ve esimin uzerine ortak tapulu evimize gecirmek kaydiyla adina sahis sirketi acsak. Yinede stopaj odenirmi?
  Emekli oldugu icin sahis sirketlerinde bircok odemeden muaf diye biliyoruz. Bu arada sirket validemin uzerine acilacak ama isletmeyi biz evden catring hizmeti olarak yapicaz.

 29. Hayırlı günler..
  Bi kaç sorum olacak konu hakkında bilgisi olan cevaplarsa sevinirim . Dekorasyon insaat işiyle uğraşıyoruz. Herhangi bi şahıs yada limited üzerime kayıtlı vergi filan yok. Aylık kazancımız işin durumuna göre değişiyor oturdugum ev kira değil ama benim üzerimede değil şahıs şirketi kurmak istiyorum ben bagkurlu olucam bir çalışan gösterip sigorta yaptricam fatura filan kesmeme çok gerek yok 19 29 yas aralığı 70 bin tl ‘ye kadar vergiden muaf olunuyormus aylık net giderim ne kadar olur muhasebe stopaj dahil

Yorum yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here