Atık toplama süreçlerini akıllı hale getiren Evreka, 2,7 milyon TL yatırım aldı

Yaklaşık olarak iki sene önce kurulup bugün sayıları 2 bini geçen sensörle Türkiye’nin dört bir yanında atık toplama süreçlerini akıllı hale getirmek için çalışan Evreka, 2,7 milyon TL değerinde birinci tur yatırım aldı.

Atık toplama süreçlerini sensörlerinden topladığı gerçek zamanlı veriye dayalı olarak kökten değiştirmek üzerine çalışan bir IoT (Internet of Things) girişimi olan Evreka, 2 yıl önce ODTÜ Teknokent’te 4 ODTÜ’lü (Umutcan Duman, Berkay Akçora, Mert Barutçu, Mehmet Pancaroğlu) tarafından kuruldu. Şirket bugün yurt içi ve yurt dışında yüzlerce sensörle atık toplama şirketleri ve belediyelere hizmet veriyor.

2 yıl boyunca geliştirdikleri inovatif çözüm ve sahada aldıkları sonuçlar neticesinde “Yılın Donanım Girişimi” , “Yılın IoT Girişimi” ve “ODTÜ Teknokent’in En İyi Kuluçka Firması” gibi ödüllere de layık görülen Evreka, akıllı atık toplama pazarında şimdiye kadar gösterdiği başarıyı hızlandırmak ve yurt dışına açılmak için 740 bin USD’lık bir yatırım turunu kapattı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Sankonline, 500 Startups, Nexus Ventures ve atık yönetimi sektörünün köklü firmalarından Efe Endüstri’nin Genel Müdürü Filip Minasyan’ın katıldığı yatırım turunda Evreka toplamda 740 bin USD, yaklaşık 2,7 Milyon TL yatırım aldı.

Ülkemizde Akıllı Atık Toplama pazarını adeta yaratan ve pazar lideri konumunda olan Evreka’nın kurucu ortağı ve CEO’su Umutcan Duman, şirketin Türkiye’deki hızlı büyümesinin yanında yurt dışı operasyonlarına da ağırlık vereceklerinin altını çizdi ve şunları söyledi: “Türkiye pazarında her geçen gün daha da fazla büyümek için hız kesmeden çalışmalarımıza devam edeceğiz. Global çapta ise bu ilk tur yatırımımızla birlikte önemli partnerliklere imza atmak ve akıllı şehir konseptinde büyük çaplı projeler geliştirmek istiyoruz.“

Güncel İçerikler