Türkiye’den çıkan ödeme sistemleri girişimi iyzico, 13 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye’den çıkan ve ödeme sistemleri girişimi olan iyzico, üçüncü yatırım turunda Vostok Emerging Finance liderliğinde 13 milyon dolarlık önemli bir yatırım aldı. Bu yatırım turuna ayrıca Dünya Bankası’nın yatırım kolu International Finance Corporation (IFC) ve 212 de katıldı. Yatırımın değerlemesi henüz bilinmese de önemli bir miktar olduğunu tahmin edebiliyoruz.

Geçen yıl açıklanan bir listede iyzico, Avrupa’nın en çok yatırım alan 33 girişimi arasında gösterilmiştir.

iyzico kurucu ortağı ve CEO’su Barbaros Özbugutu yatırımla ilgili açıklamasında;

“Ülkemizde ödeme sistemleri sektörüne öncülük eden iyzico Türkiye’den doğan bir başarı hikayesi olarak bögesel liderlik hedeflerine emin adımlarla ilerlemeyi sürdürüyor” diyor. Önemli güncellemeler paylaşan Özbuğut, iyzico’nun her ay ortalama 400 yeni üye işyerini bünyesine kattığını; 8 bin 500’in üzerinde aktif üye işyerine ve pazar yerleri altında yer alan 160 bin aktif satıcıya ödeme hizmeti sunduklarını söylüyor.  Son 1 yıl içinde ortalama işlem sayısını yüzde 500 büyüterek 1.5 milyar lira işlem hacmine ulaşan iyzico, hem Türkiye’de hem de bölgede ortaya koyduğu performansla uluslararası yatırımcıların radarına giriyor. “Bu doğrultuda, çok sayıda yatırım şirketi ile olan temasımız sonucunda büyüme ve bölgesel liderlik hedeflerimizde bize daha fazla katkıda bulunacağına inandığımız VEF’nin yanında önceki yatırımcılarımız IFC ve 212 ile ilerleme kararı aldık” diyor.

iyzico’nun yatırımcısı Vostok Emerging Finance (VEF), gelişmekte olan ülkelerdeki fintech (Finansal Teknoloji) girişimlerine odaklanıyor.  VEF, hızlı büyüyen girişimleri tercih ediyor ve Türkiye’nin de bu alanda gelecek vaad ettiğini dile getiriyor.

Vostok New Ventures, 2015 yılında BlaBlaCar, Delivery Hero, GeTT gibi küresel çapta tanınmış girişimlere yaptığı yatırımlarla öne çıktı.

VEF’in Genel Müdürü Dave Nangle yatırımla ilgili “Bu, Türkiye pazarında yaptığımız ilk yatırım olma özelliğini taşıyor. iyzico’nun gelişmekte olan pazarlarda karşılaştığımız en iyi ödeme sistemi şirketlerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. iyzico’nun başarısı, ekibinin değerli tecrübeleri ve Türkiye’nin ödeme sistemleri alanında sunduğu fırsatlar bizi bu yatırımı yapmaya yönlendiren başlıca etkenler oldu” cümlelerini paylaşıyor.

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’den çıkan milyar dolarlık (Unicorn) şirket olmayı hedefleyen iyzico’nun, bu zamana kadarki aldığı yatırımlar 80 milyon TL’yi geçmiş durumda.

iyzico ekibine emin adımlarla yürüdüğü bu yolda başarılar dileriz.

Güncel İçerikler