Girişimcilerin takip etmesi gereken Türkçe YouTube kanalları

Girişimcilerin takip etmesi gereken kişisel ve kurumsal aktif youtube kanalları listesinisizler için oluşturduk. Olabildiğince aktif video içerik yükleyen kanalları seçtik. Yenileri eklendiğinde bu yazıyı güncelleyip duyurusunu zaman zaman yapıyor olacağız. Bu kanalları seçerken konuya sadece röportaj, söyleşi vb. yapan kanallar açısından bakmadık. Tamamıyle seçimi geniş ele alarak bir girişimcinin ihtiyaçlarına göre belirledik. Önerileriniz varsa, yorum olarak yazabilirsiniz.

Yenileri eklenmeye devam edecektir.

Levent Sapci: San Francisco’da hayat nasıl ilerliyor, turistik yerlerin dışında yaşam nasıl akıyor, Silikon Vadisi şirketlerinde çalışmak nasıl gibi soruların cevabını arıyorsanız ve bisiklet, kaykay, drone uçurmak, Kaliforniya’nın doğal güzellikleri gibi şeyler ilginizi çekiyorsa videolarıma göz atın. Haftada en az bir kere olmak üzere video yüklemeye çalışacağım.

Doğukan Güven Nomak: Yazılım ve programlama alanında çeşitli vlog, röportaj ve eğitimlerin çekilip paylaşıldığı bir kanaldır. Tamamen özgün içeriklerin olduğunu söyleyebiliriz. Haftada ortalama 2-3 video yüklüyor.

Girişimci Muhabbeti: Barış Koçdur ve Samican Tandoğdu tarafından hazırlanan ve yayınanan Türkiye’de ve Dünya’da girişimcilik hakkındaki gelişmelere odaklı konuşmalar içeren bir youtube kanalıdır. Videoları ve farklı içerikleri sunan başka bir alan da diyebiliriz.

Barış Özcan: Sanat, tasarım ve teknoloji konularına “hikaye anlatıcılığı” (storytelling) perspektifinden bakış. Girişimcilerin ufkunu genişleten bir kanal da diyebiliriz. Olaylara ve konulara farklı bakış açısıyla yeni bir düşünce yapısı kazandıracaktır.

egirişim: egirişim olarak bizim kendi YouTube kanalımız. Girişimcilerle ve ekosistemin paydaşlarıyla röportajlar yapıyoruz. Girişimcilik ekosisteminin önemli bir kanalı olma yolunda çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bugüne kadar çok güzel isimlerle röportajlar yaptık.

İTÜ Çekirdek: İstanbul Teknik Üniversitesi ve ARI Teknokent olarak, ülkemizin teknoloji tabanlı kalkınmasına katkıda bulunacağına inandığımız İTÜ Çekirdek Projemiz aracılığıyla kendi teknolojisini geliştirme alışkanlığı edinmiş girişimcileri işin mutfağından yetiştirmeye başlıyoruz. İstanbul Kalkınma Ajansı ve Elginkan Vakfı gibi pek çok değerli kurumun da desteklediği İTÜ Çekirdek bir toplumsal sosyal sorumluluk projesi olarak hayat buluyor.

Kolektif TV: Girişimciler için çalışma alanı sunan Kolektif House’ın etkinliklere davet ettiği ünlü konuşmacılarının videolarının olduğu kanal. Yeni ofis anlayışı Kolektif House; ‘Birlikten kuvvet doğar’ felsefesiyle, girişimcilere, şirketlere, freelance çalışanlara yaratıcı, verimli, sosyal ve ekonomik çalışma alanları sunuyor.

Afgan Rasulov: Grafik ve bilgisayar programlarını internetten öğrenmek isteyen kitleye online eğitim videoları ile kaliteli hizmet vermektedir. Afgan Rasulov, Azerbaycan’da Türkiye’ye yerleşmiştir. YouTube konusunda ayrıca bir çok insana da youtuber olma konusunda ilham olmaktadır.

Etohumtv: Etohum bir girişim hızlandırma programıdır. Burak Büyükdemir’in kurucusu olduğu Etohum’un kendi girişimcilerinin röportajlarının, her yıl düzenlediği Startup Istanbul ve Startup Turkey etkinliklerinden çekimlerinin olduğu resmi kanalıdır. Etohum’un eski kafe toplantılarının videolarını da izleyerek girişimcilik ekosisteminin 7-8 yıllık süreç içerisinde nasıl bir yol aldığını da görebilirsiniz.

Hamdi Ulukaya Girişimi: Hamdi Ulukaya, en çok özdeşleştiği kavram olan girişimcilik yoluyla, Türkiye’de Hamdi Ulukaya Girişimi – by Chobani çatısı altında girişimci destek programı kurdu. Özel sektörün dönüştürücü gücüne inanan Ulukaya, bu inisiyatifle ekonomik olarak başarıyı kriter alan ancak bu başarıyla yetinmeyen, toplumsal değerleri de bu başarı kadar önemseyen girişimcilerin yetiştirilmesine önayak olmayı amaçlıyor.

How to Start a Startup: Silikon Vadisi’ndeki girişimcilik ekosisteminin önemli isimlerinin konuk olduğu ve ders verdiği İngilizce içerikli bir kanaldır.

Güncel İçerikler