Japon yatırım grubu Mitsui, Inventram’ın yüzde 30’una ortak oldu

Dünya’nın en önemli yatırım grupları arasında gösterilen Japon grup Mitsui; Koç Holding ve Koç Üniversitesi’nin ortaklığında 2010 yılında kurulan erken aşama yüksek teknoloji girişimlere yatırım yapan Inventram‘ın %30’una ortak oldu. Bu ortaklıkla beraber Mitsui, Inventram’ın Türkiye’deki yaptığı yatırım turlarını takip edeecek.

Mitsui’nin 100 milyar dolarlık varlıkla dünyanın önemli bir yatırımcı kuruluşudur. Inventram & Mitsui ortaklığı özellikle mühendislik ve patent içeren yıkıcı (distruptive) girişimlere yapay zeka ve sensörler dikeyinde yatırımlar yapacak. Inventram bugüne kadar toplamda 4800’den fazla başvuru almış ve 6 girişime yatırım yapmış.

Ali Y. Koç “Ülkemiz yurt içi ve yurt dışı çalkantılara rağmen ekonomik direncini koruyor.”

“‘Mitsui ile kurduğumuz ortaklığın Japonya’dan ülkemize gelecek yeni yatırımlar için de kapı açmasını diliyorum. Teknoloji yatırımları ve inovasyonu artıracak teşvik, eğitim ve yasal çerçevenin geliştirilmesi önem arz ediyor. Ülkemiz yurt içi ve yurt dışı çalkantılara rağmen ekonomik direncini koruyor.” açıklamalarında bulundu. Bu görüşmelerin 24 ay önce başlandığına ve 29 temmuzda imzaların atıldığını da sözlerine ekledi.

Mitsui’nin Avrupa Kurumsal Planlama Başkanı Naotaka Hayashi, “Koç grubunun uzmanlığına güveniyoruz ve küresel iş ağımız ile bu ortaklığa katkıda bulunabileceğimizi düşünüyoruz” dedi. Türkiye’deki yatırımlarının 60. yılını kutluyor, ayrıca bu ülkenin daha fazla atılım yapması gerektiğini de önemle dile getirdi.

Bu büyük ortalık ile yurtdışından ülkemize yapılan yabancı yatırımların da önünü açmasını bekliyoruz. Gelişmeleri size zamanla aktarmaya devam edeceğiz.

Güncel İçerikler