Yapılacaklar Listeniz için 5 Tavsiye

 


   Zaman yönetimi her girişimcinin ortak mücadelesidir. Bir gün içinde yapmak istediğimiz her şey için yeterli zaman olmadığından dolayı; aynı anda hem yapmamız gerekenler hem de elimizdeki kısıtlı zamanı birlikte yönetmek için bir savaş veririz.

Eğer bir yapılacaklar listeniz varsa diğer girişimcilerden bir adım öndesiniz demektir. Yine de yapılacaklar listenizi ve zaman yönetimi planlarınızı daha etkili hale getirmenin yolları mevcuttur. Aşağıda anlattığımız 5 önemli tavsiyeyi uygularsanız yaptığınız planlardan daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.

  1. Listede ki Önceliklerinizi Belirleyin

Her gün listenizi kontrol ederek önceliklerinizi tekrar belirleyin. Gereken yerlerde işaretlemeler ve küçük notlar ekleyin. Yapılacaklar listenizde ki görevlerinizden acil ve önemli olanları tekrar gözden geçirin. Acil ve önemli olarak gördüğünüz görevler kendiliğinden listenin başına çıkacaktır. Acil ya da önemli olmayan görevleriniz ise şimdilik bekleyebilir.

Acil ve önemli olan görevleri belirledikten sonra bu görevler arasında da bir öncelik ayrımı yapabilirsiniz. Acil ve önemli olan işlerinizi hemen halledin fakat biraz daha az acil olan önemli işleriniz için kendinize ekstra zaman verebilirsiniz. Bu sayede daha fazla değer üretmiş olursunuz.

Ayrıca listenizde acil ve önemli görevlerinizle ilgili görsel anlamda daha fazla dikkatinizi çekecek birkaç yöntem uygulayabilirsiniz. Öncelikli görevlerinizin altını farklı renkli kalemlerle çizebilir ya da onlar için yeni bir liste hazırlayabilirsiniz.

Önceliklerinizi belirledikten sonra artık görevlerinizi yerine getirmek için hazırsınız demektir. Çalışırken fazla aceleci davranmayın ve görevlerinizi tamamladıkça listenize tik atmayı unutmayın.

  1. Listenizdeki Her Bir Görevi Tamamlamanın Ne Kadar Zaman Alacağını Belirleyin

Belirlenen görevlerin daha kısa sürede tamamlanacağını düşünmek sık yapılan bir hatadır. Genelde kimse çalışma aralarındaki kesintileri göz önünde bulundurmaz ya da işe başlamadan önce planlama ve düşünmeyle geçen zamanı. Yeni bir şeyler geliştirmek ve oluşturmak zaman alır. İşte tüm bu bölümlere ayırdığınız zamanı planlamadan işe başlarsanız, kendi yaptığınız zaman çizelgesinden geri kalmanız kaçınılmazdır.

  1. Takvim Kullanın

Önceliklerinizi belirleyip, görevlerinizi tamamlamak için ihtiyacınız olan zamana da karar verdikten sonra görevlerinizi bir takvim üzerinde işaretleyin. Eğer birbiriyle çakışan ya da uyumsuzluk gösteren bir planlama yaptı iseniz bunu takvim üzerinde daha rahatlıkla görebilirsiniz. Bu sayede olumsuz bir durumu önceden engellemiş olur ve zaten kısıtlı ve kıymetli olan zamanınızı daha fazla boşa harcamamış olursunuz.

  1. Listenizi Gereksiz İşlerle Doldurmayın

Neye ihtiyacınız olduğu ve gerçekten neyi başarmak istediğiniz konusunda gerçekçi olun. Bazen ne kadar çok çalıştığınız önemli değildir. Dedikleri gibi 9 tane kadını işe alıp 1 ayda bebek sahibi olamazsınız. Takviminizi ve listenizi gereksiz işlerle doldurmanız hem verimsiz, yarım yamalak işler yapmanıza neden olur hem de kendi enerjinizi tüketmenize.

  1. Yardım Alın

Eğer gerçekten çok fazla işiniz varsa bu belki de biraz yardım almak için iyi bir zaman olabilir. Zamanınızı sadece yüksek değer taşıyan aktivitelere ayırın. Yaptığınız iş için harcadığınız zamanın değerine karar verin. Daha sonra ise bilgisayara veri girmek, yazı yazmak, telefonlara bakmak gibi işler için belirlediğiniz değerden daha ucuz bir kaynak kullanabilir misiniz onu araştırın. Yarı ya da ful zamanlı bir yardımcı eşliğinde asıl yapmanız gereken önemli işlerinize odaklanın.

Zaman elimizde ki en değerli fakat miktar olarak da en kısıtlı varlık. Sizin kişisel üretkenliğiniz girişiminizi başarı ya da iflasa götürecektir. Bu 5 tavsiyenin uygulanması ise bütün potansiyelinizi kullanma konusunda size destek olacaktır.

 

Bu makale entrepreneur.com’da Doug and Polly White tarafından 1 Aralık 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

Güncel İçerikler