Girişimcilik İçin Yepyeni Bir Yıl: 2015

2014’ü artık geride bıraktık. Türk Girişim Ekosistemi için kırılım anlarının yaşandığı güzel bir yıl oldu. Yemeksepeti‘nin ifood.jo’nun büyük hissesini satın alması, Pozitron‘un 100 milyon dolara ingiliz Monitise Gruba satılması, Metro Toptancı Market’in Sosyal Girişimcilik yarışması düzenleyip bu alanın bilinirliğini artırması, Türkiye’nin ilk çip fabrikasının temelinin atılması, İngiltere destekli GREAT Startup yarışmasında Vitringez.com’un Kadın Teknoloji Girişimci kategorisi birincisi olması, Google Bilim Fuarı’nda 5000 proje arasından Elif Bilgin’in birinci olması…

İşte bu haberler bize 2015 ve sonrası için Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminde önemli kırılım noktaları olacağını gösteriyor. İTÜ’nün Big Bang adlı yarışması, etohum’un sınırlarını genişletip Azerbaycan, ABD gibi yerlere Türk girişimciliğini götürmesi, EticaretSEM’in eticaret firmalarında bilinci artırmak için 16 büyük ilde Eticaret ve Dijital Pazarlama konferanslarını başlatması, Teknokent’lerin ön plana çıkması ile Girişimcilere önemli ölçüde desteklerin artması, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın AR-GE desteklerini önemli ölçüde artırması da 2014’ün geleceğe ışık tutan diğer güzel tabloları.

Bu yıl yine Türk Girişim şirketlerine yatırımlar alacağımızı öngörüyoruz. Ancak bizim beklentimiz, Nevzat Aydın’lı Yemeksepeti’nin yaptığı gibi yabancı şirketleri kendi bünyemize dahil etmek, onları satın almak. Sattığımız şirket Girişimcilik Ekosistemimize 1 birim fayda sağlıyorsa, satın aldığımız şirket hem itibar hem getiri açısından en az 3 birim fayda sağlıyor. Türkiye’nin satın alma gücü yüksek şirketler oluşması bizi ileriye daha hızlı götürecek, bu ekosistemi daha fazla geliştirecektir.

Bir diğer beklentimiz de İTÜ Teknokent’in Silikon Vadisi gibi bir değere ulaşması ve bünyesinde bulunan teknoloji şirketlerinden dünya markaları çıkarması.

2015’te Uluslararası alandaki Girişimcilik Yarışmalarında birincilik ödüllerinin Türkler tarafından daha fazla alındığı bir yıl olmasını istiyoruz. Bunun için planlı, verimli ve çok çalışmalıyız. Eğer bir projeniz varsa mutlaka yarışmalara başvurun, fikrinizi orada yarıştırın. Bu size proje özgüveni kazandırır.

Kendinize güvenin ve 2014’te yaşadıklarınızdan ve hayal edip de yaşayamadıklarınızdan ders çıkarın. Bazen cahil cesaretini üzerinize alıp koşun. Fikrinizi beyninizde saklamayın, programlara başvurun. KOSGEB desteklerini değerlendirin, işinizi ufaktan hayata geçirip İLK SATIŞINIZI yapın.

2015’in Girişimcilik Ekosistemimiz için önemli bir yıl olması dileğiyle…

Güncel İçerikler