Aslanoba’nın İlk Başarısız Yatırımı ve Nedeni “Tablet Seminerler”

Ufuk Tarhan liderliğinde Aslanoba’nın 500 bin TL’lik yatırımıyla hayata geçirilen Tablet seminerler bir ara popülerdi ve alanında uzman kişiler burada eğitim veriyordu. Ben de Beyazperde.com’un Genel Müdürü Yalçın Parmaksız ve Youth Holding Kurucusu Emrah Kaya’dan çeşitli eğitimler almıştım. Çok uzun sürmedi ki, sitedeki bilgiler hiç değişmedi güncellenmedi. Merak ettim ve konuyla ilgili bir tanıdığıma sordum, cevap olarak Tablet Seminerler’in eğitimlerinin durdurulduğunu öğrendim.

tablet-logoVe çok daha sonrasında öğrendim ki, Hasan Aslanoba da ortaklığını bitirip yatırımını geri çekmişti. u girişim bir başarısızlık öyküsüdür ve Aslanoba’ya eminim bir şey daha öğretmiştir. Başarısız olmasının sebebi Tablet Seminerler’in kurucularının başka işlerinin de olmasından dolayı projeye gerekli enerji ve odağı yansıtamamalarıymış…

Yavaş gelişim sürecini gören Aslanoba, bu yatırımdan kendini sonrasında geri çekti. Bir işe girişiyorsanız, o işe kendinizi vermelisiniz. Yan iş olarak profesyonel hayatta bir görev yapılabilir ama “sıfırdan iş” büyütülemez. Yatırım almış olsa bile. Eğer yatırımcı değilseniz, bu konuda işiniz zor.

Bir ayrıntı daha var ki; bu blogda yine Tablet Seminerler’i duyurmuştuk ve bugün de böyle bir yazıyı paylaştık. Startup’ların %60’ı başarısız oluyor. Onlarca proje yatırım alıyor ama siz başarılı olarak medyada sadece birkaçını görüyorsunuz. Bazen medyada gördükleriniz de, bir zaman sonra sırra kadem basıyor.

İyi bir “İş Planı” yapmadan, dünyanın en iyi iş fikrine bile sahip olsanız asla başaramazsınız.

Güncel İçerikler