Yeni ya da Mevcut Müşterinizin Alışveriş Sepetini Artırın

alışveriş sepetiBu yöntem oldukça zor gibi görünse de büyümek için bunu yapmak zorundasınız. Bunu yapmak için de bir yolunu bulmak zorundasınız. Bir önceki yazımda ele aldığım gibi mevcut ürününüzle pazar payınızı artırmalısınız. Bunu yapmak için de ya müşteri sayınızı artıracaksınız, ya da mevcut müşterinizin alışveriş sepetini artıracaksınız, satın aldığı ürünleri artıracaksınız.

Nasıl artıracağınız konusunda çok yöntem var. Kendinize göre de yeni yöntemler bulabilirsiniz. Aklıma gelen bir kaç örnek sunmak istiyorum.

– Belli bir limitin üzerine kargo bedava diyebilirsiniz. Örnek olarak 40 liralık sepeti dolduran bir müşteriye sepet sayfasında veya ana sayfada bir uyarı göstererek 35 liralık daha satın alırsanız “kargo bedava” ibaresi ekleyebilirsiniz.

– Tamamlayıcı ürün sunabilirsiniz. Bir pantolonun detay sayfasında tamamlayıcı ürün olarak ayakkabı da gösterebilirsiniz. Gömleğin yanında kravat, kalemin yanında silgi sunabilirsiniz. Bunlar bir örnektir. Artık ürününüz ne ise ve onunla beraber satın alınabilecek/kullanılabilecek ne ürün varsa sunabilirsiniz.

– Müşterinize belli limitin üzerindeki alışverişlerde indirim yapabilirsiniz. 100 TL lik satın alımlarınızda anında 20 TL indirim diyebilirsiniz. Bunu yaparken mail adresine bir hediye çeki göndererek çekici hale getirebilir veya anında siteye giriş yapan müşterilere de sayfada duyurabilirsiniz. Ya da bir oran üzerinden indirim yapabilirsiniz. 250 TL lik alışverişinize %25 indirim diyebilirsiniz.

– Bilgisayar masası alana, bilgisayar sandalyesini %50 indirimli verebilirsiniz.

Siz de beyninizi zorlayarak çok orjinal yöntemler bulabilirsiniz.