İnternet Sitemizdeki Başarı İçin Nofollow Kullanımı

nofollowBir linke rel=”nofollow” eklediğimizde olucaklardan kısaca bahsetmek gerekirse ;

Yaklaşık 5 yıldır Google bu etiketi kabul ediyor, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarınında bu etiketi tanımasıyla SEO açısından bu etiket önemli bir yer edinmiştir. Eğer sitemizde bir link mevcutsa ve biz buna nofollow tanımlaması yapmadıysak sitemize gelen robotlar link verdiğimiz sitenin bizimle alâkalı olduğunu düşünecektir ve o sitede bizim sitemizden faydalanacaktır. Ben kimsenin haksız yere herhangi bir aksiyon almadan kısacası yattığı yerden değer kazanmasını istemem, ben başarı elde etmek için emek harcıyorsam bunu diğer website sahiplerinden de beklerim. Çünkü bu etik değildir.

İşte bu hazırcılığa son vermek için nofollow etiketi kullanırız. Mesela ben yazımda bir site hakkında ağır şekilde eleştiride bulunuyorum ve normal olarak bu siteninde linkini yazıma ekliyorum. İşte bu sitenin benimle bir alakası olmadığını arama motorlarına göstermek için şu şekilde bir yapı kullanıyorum:

<a rel=”nofollow” href=” http://siteadresi.com ”>siteadı</a>

Bu demek oluyor ki; ben bu siteye link verdim ama bu siteyle benim sitemin bir alakası yoktur, yani ben bu siteye kefil değilim anlamındadır. Sizlerde gereksiz siteler tarafından dünyaca ünlü arama motoru Google’ın gözünde kötü gözükmemek için bu kodu kullanmalısınız.

Birde bunun tam tersi dofollow bulunmaktadır. Bu kod ise güvendiğiniz siteler için kullanılır. Google’a vereceğiniz mesaj ben bu siteye link verdim ve siteye güveniyorum demektir. Bunu uygulamak için normal şekilde link veriyoruz, nofollow eklemediğimiz sürece linklerimiz her zaman dofollow’dur. Bu kullanımlara dikkat etmeliyiz. Yoksa İnternet sitemiz SEO açısından çok sağlıklı olmayacaktır.

Emin olun ki Google, bir insan beyni gibi çalışmaktadır.

Güncel İçerikler