Mavi Okyanuslara açılan girişimler kazanıyor

Hayatınızda inovasyon’un önemli bir yeri varsa ve Mavi Okyanus Stratejisi kitabını da okuduysanız hayat olan bakış açınız değişiyor. Girişimlerin birçoğunu incelediğimde neredeyse hepsi birbirine benziyor. Aralarında en çok kazanan projeler ise bir nebze olsun farklılık oluşturan projelerdir. Farklı değilseniz siz de aynısınız demek. Müşteriler artık çok akıllı, tercihlerini yaparken profesyonelce web üzerinden araştırma yapıyorlar.

Diyorum ya bazen projelere bakıyorum ve gülüyorum. Onlar kazanmıyor mu? tabii ki kazanıyor… ama nasıl? maliyerlerini bile karşılamıyor, bir süre sonra ise bir proje daha internet dünyasına veda ediyor. Hem de çarpıcı başlıklarla… Dedim ya farklı olmak. Bir ürünü veya hizmeti sunarken bir yerine bir şey ekleyin, ekstra bir hediye verin… Kullanıcının kendisini önemli hissetmesini sağlayan bir güzellik yapın. Bunları yaparken de kalitede sitenin tasarımı ve hizmeti bir yandan paralel gitmeli.

Günümüz internet dünyasında aynı kalanlar pastanın parçalarını toplarken, inovasyon dahilinde bir yenilik getirenler dilimleri üzerindeki süsleriyle beraber yiyorlar.

Kızıl denizlerden Mavi okyanuslara… Rekabetten kaç, farklılık oluştur…

Bir zamanlar Drangons Den Türkiye programı vardı. Bu programın 5 yatırımcısında biri olan ve elinde bulundurduğu patentleri ile tam bir futurist beyne sahip olan Alphan Manas katıldığı bir seminerde şunları dile getiyordu. Türkiye’deki projelerin gerçekten çok komik olduğunu, adam gibi projenin çok zor çıktığını söylüyordu. Bende kendisine fazlasıyla katılıyorum. Çünkü gerçekten komik projeler çıkıyordu ve o projeden yatırım almayı planlıyorlardı. Açık ve net bir şekilde karşıdaki 5 mahluktan nasıl para yolabiliriz diye akıl almaz (iğrenç) sunumlar yapıyorlardı. Bu kafada olduğumuz sürece iğne ile kuyu kazarız. Teknolojinin neden ülkemize aylar hatta yıllar sonra geldiği belli. Çünkü inovasyon çok çok az. Tübitak’ın bile haberlerini duyamıyoruz. Discovery Science izledikçe ülkemin teknoloji konusunda haline üzülüyorum.

Değişim şart

Okyanusların ötesindeki güzelliklere açılamadığımız sürece yerimizde saymaya devam edeceğiz. Yurt dışında yapılan yüzlerce proje var ve bunlardan birkaçı ülkemize farklı bir şekilde girse de biz de girişimlerimiz ile dünyaya meydan okusak. Ben sıfırdan hiç bilinmedik yeni bir proje yazma konusunu da geçtim artık. Ülkemizin internet projelerine yatırım yapıyor ama müşteri olarak yapıyor bunu. Son 2-3 yılda inanılmaz yükselen çiçeksepeti, yemeksepeti, markafoni, trendyol, şehirfırsatı, yakala.co, netvarium bunların birkaç örneği.

Bunlar da olmasa panellerde örnek verecek konu, konuşturacak girişimci bulamayacağız.

Güncel İçerikler