Kanser teşhisi çözümleri geliştiren Ankara merkezli girişim: Cellsway

ODTÜ’lü öğretim görevlisi Prof. Dr. Haluk Külah‘ın liderliğinde kurulan Cellsway, kanser teşhisi üzerine teknolojik çözümler geliştiriyor.

Biyomedikal mikrosistem teknolojisi alanında küresel bir oyuncu olma vizyonuyla; şirketin misyonu, bilgi birikimini ve patentli teknolojisini kanser alanında karşılanmamış ihtiyaçlara yönelik yenilikçi çözümler sunacak şekilde ticari ürünlere dönüştürmek ve kanser teşhisi ve tedavisi için altın standardı belirlemektir.

Cellsway, kanserin takibi, tedavinin yönlendirilmesi ve ilaç seçimi konularında klinisyenlere yardımcı olmak amacıyla basit bir kan örneğini kullanan bir sıvı biyopsi platformu geliştirmektedir. Bu platformda patentli mikro akışkan teknolojisi ile Dolaşımdaki Tümör Hücrelerinin (CTC) kan örneğinden hızlı ve etkin biçimde izole edilmesi sağlanmakta, daha sonrasında ise geliştirdiğimiz akış-aşağı analiz testleri ile CTC’lerin tanımlanması ve karakterizasyonu mümkün olmaktadır. Böylece klinisyenlere kanserin teşhisi, tedavi seçimi ve takibinde klinik olarak uygulanabilir veriler sağlanmaktadır.

Güncel İçerikler