Türk şirketi Pek Automotive, Slovenya’da insansız tarım araçları fabrikası açtı

Peker Holding’in iştiraki olan Pek Automotive’in Slovenya’nın Logatec kentindeki tesislerinin açılışında bir konuşma yapan Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, “Tarım sektöründe verimliliği artıracak robotumuzu üreteceğimiz tesisi açmanın gururunu yaşıyoruz. Teknolojisi tamamen bize ait olan bu aracımız, şu anda kullanılan traktörlere göre 40 kat daha düşük enerjiyle çalışıyor. Elektrikli robotumuz, tarımda yeni bir dönemin kapısını açacak” dedi.

Peker Holding‘in iştiraki olan Pek Automotive, insansız araçları üreteceği fabrikasını ve yeni yönetim tesislerini Slovenya’nın Logatec kentinde açtı.

Peker Holding’in Pek Automotive adlı iştirakine ait olan tesiste, insansız tarım araçları üretilecek. Aracın geliştirilmesi ve tesisin üretime hazır hale gelmesi için 117 milyon Euro’luk bir yatırım yapıldı. Tesiste üretilecek araçlar, başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok bölgesindeki çiftçilerin maliyetinde önemli bir düşüş sağlayacak.

“Robot, 40 kat enerji tasarrufu sağlıyor.”

Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker verdiği demeçte;

“Bugün holdingimiz ve Pek Automotive şirketimiz için çok önemli bir günü yaşıyoruz. Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız elektrikli insansız tarım aracımızın bir başka deyişle robotumuzun seri üretimine başlıyoruz. Tarım döngüsünün her aşamasını insansız ve tamamen elektrikle çalışan inanılmaz düşük maliyetle en verimli şekilde yapan robotu üretmeyi başardık. 3 yıldır sahada, çiftliklerde yaptığımız denemeleri tamamladık ve şimdi bu yeni fabrikamızda seri üretime başlıyoruz. Bu yıl ilk olarak, Slopehelper ve AgileHelper adlı ürünlerimizi piyasaya sunacağız. Bu araçlarımızla çiftçiler için önemli bir fayda yaratacağız. Bu ürünümüzün geliştirme çalışmalarına 2008 yılında başladık ve bugüne kadar 14 patent aldık. Günümüzde tarım sektöründe sürdürülebilir verimliliği artırmak ülkelerin gıda güvenliği açısından önemli bir rol oynuyor. Biz de sürdürülebilir verimliliği sağlamak için yapay zekâyı kullandık ve elektrikli tarım robotları ürettik. Bu robotumuz, şu anda kullanılan traktörlere göre 40 kat daha düşük enerjiyle çalışıyor. Bir başka deyişle, bir traktörün 40 bin Euro yakıt kullanarak yaptığı işleri sadece 1.000 Euro’luk enerji kullanarak yerine getiriyor üstelik bunu da insansız yapıyor. Seri üretimine başladığımız robotumuz, dünya genelindeki yeni buluşların ödüllendirildiği Çin’deki yarışmada Girişimcilik ve İnovasyon kategorisinde birinci seçildi.”

Güncel İçerikler