Atık yönetim platformu Swatchloop, Founder One’dan yatırım aldı

Geliştirdiği teknoloji ile tedarik zincirinde geri dönüşüm halkaları oluşturan, tekstil atıklarının izlenebilirliğini ve geri dönüşüm süreçlerinin yönetimini sağlayarak atık sorununa çözüm getirmeyi amaçlayan yerli girişim Swatchloop, Türkiye’nin etki yatırım fonu olan Founder One‘dan yatırım aldı.

Swatchloop, kumaş atıklarının yanı sıra karton, plastik, aksesuar ve kağıt gibi çeşitli atık türlerini de kapsayarak tekstil üretim sürecinin her aşamasında sürdürülebilirlik ilkesini benimsiyor.

Atık yönetim platformu Swatchloop, liften kumaşa, kumaştan aksesuara, teknik tekstillerden kompozit malzemelere kadar tüm tekstil atıklarının yönetim sürecini dijitalleştirerek, sektördeki üreticilere ve markalara sürdürülebilir atık yönetimi zinciri kurma ve yönetme imkanı sunuyor.

Swatchloop Yatırım Fotoğrafı

Bu kapsamda sektör paydaşlarını bir araya getirerek, tekstil atığı yaratan tüm paydaşları döngüsel ekonomiye katkı sağlayacak şekilde atıklarını tasnif etmeye, birleştirmeye, bağışlamaya veya satmaya yönlendiriyor. Sunduğu yenilikçi çözümler arasında dijital atık ikizi, takip ve izleme, veri bazlı dashboard, dijital tasnif ve dijital ürün pasaportu (DPP) gibi özellikler bulunuyor. Bu çözümler, tekstil endüstrisinde sürdürülebilirlik ve verimliliği artırarak atık yönetimi süreçlerini optimize ediyor.

Founder One yatırım komitesi üyesi ve genel müdürü Ali Şahin, yatırımla ilgili verdiği demeçte;

“Founder One olarak tekstil endüstrisinin çevresel etkilerini azaltma yönündeki çabalarını destekleyen ve döngüsel ekonominin önemli bir parçası olan Swatchloop’a yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz. Swatchloop’un, atık yönetimi ve geri dönüşüm süreçlerindeki yenilikçi yaklaşımları ile sektöre değer katacağına ve sürdürülebilir bir gelecek için önemli adımlar atacağına inanıyoruz. Bu yatırım, çevresel sürdürülebilirliğe olan taahhüdümüzü ve toplumsal fayda yaratma hedefimizi yansıtıyor.”

Güncel İçerikler