Laton Ventures, oyun sektöründeki girişimler için 35 milyon dolarlık fonunu duyurdu

Laton Ventures, Türkiye ve dünyadaki oyun girişimlerine yatırım yapmak için oluşturduğu ilk fonuna toplamda 35 milyon dolar yatırım aldı.

Oyun ve interaktif eğlence sektörünün içinden gelen Laton Ventures ekibi, Türkiye’nin bu alanlardaki merkezi konumunu kullanarak sektörde küresel ölçekte lider bir yatırımcı pozisyonuna sahip olmayı hedefliyor. Hollanda merkezli ilk fonunu kuran Laton Ventures, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yatırımlar yaparak global oyun sektörü ve Türkiye arasında bir köprü olarak konumlanıyor.

Laton Ventures yatırım yaptığı ekiplere; pazarlama stratejisi, oyun tasarımı, yazılım ve veri analizi gibi birçok alanda derin seviyede operasyonel danışmanlık sağlayarak bu şirketlerin büyümesine önemli bir katkıda bulunmayı hedefliyor. Sektördeki tecrübeleriyle öne çıkan yatırım ekibi ve deneyimli danışman kadrosu bu modelin en önemli parçasını oluşturuyor. Laton, bu sayede hem erken aşama oyun girişimi kurucuları hem de yatırımcılar arasında tercih edilen bir partner olarak öne çıkıyor. Laton ekibi mobil oyun geçmişine sahip olsa da; mobil oyun yatırımlarının yanında PC gibi diğer platformlardaki oyun geliştiricilerine, oyun sektörü ile ilintili yapay zeka çözümlerine ve gelecek vadeden teknolojik sistemlere de yatırım yapmayı planlıyor.

Laton Ventures’ın kurucu ortağı Görkem Türk verdiği demeçte;

“Türkiye ile global oyun ekosistemi arasındaki köprü konumumuz ve sunduğumuz operasyonel danışmanlık modelimiz sayesinde, Türkiye dahil dünyanın dört bir yanından en iyi yatırım fırsatlarına erişim sağlıyoruz. Küresel ölçekte başarıya ulaşacağına inandığımız ekipleri destekleme konusunda çok heyecanlıyız” dedi. Laton, geçtiğimiz 6 ay içerisinde 2’si Türkiye, 2’si Avrupa ve 1’i Amerika’da olmak üzere toplamda 5 yatırım gerçekleştirdi. Rekabetçi yatırım turlarında girişimlerin Laton’u tercih etmesi ve dünya çapında önde gelen fonlar ile ortak yatırımlar yapmış olması ile beraber; Laton kısa bir zamanda kurucular ve yatırımcılar arasında önemli bir konum elde etmiş bulunuyor.

Daha önceden Google’da Oyun ve Startup Sektör Yöneticisi olarak görev yapan Görkem Türk, Laton Ventures’ın kurucusu ve lideri konumunda yer alıyor. Laton bunun yanında, Peak Games ve Boston Consulting Group gibi önemli şirketlerde deneyimi olan tecrübeli bir yatırım ekibine sahip. Laton’u özel bir konuma koyan bir başka özelliği ise, oyun ve teknoloji sektörlerinde büyük başarılara imza atmış 20’nin üzerinde tecrübeli ismin desteğini arkasında bulunduruyor olması. Laton’un yatırımcıları arasında Gram Games Kurucu Ortağı Mehmet Ecevit, Loop Games Kurucusu Mert Gür, Ruby Games Kurucusu Mert Can Kurum, Hummingbird Ventures Yönetici Ortağı Fırat İleri, Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın, Zynga Türkiye Genel Müdürü Buğra Koç ve Gossamer Kurucusu Eric Kress gibi güçlü isimler bulunuyor. Bu isimlerden bazıları, Laton’un sunduğu operasyonel danışmanlık modeli kapsamında aktif olarak portföy şirketlerine destek de veriyor.

Heyecan verici olan bir başka gelişme ise, Clash of Clans ve Clash Royal gibi hit oyunların yaratıcısı Supercell’in Laton Ventures’a şirket olarak yatırım yapmış olması. Bildiğimiz kadarıyla, bu yatırım Supercell’in Türk oyun ekosistemine yaptığı ilk yatırım olmuş oluyor.
Bunun yanında, 100. Yıl Girişim Sermayesi (Türkiye İş Bankası’nın teknoloji girişimleri yatırım kolu) dahil olmak üzere bir çok önemli finans kuruluşu da Laton’ın yatırımcıları arasında bulunuyor.

Kurucu Görkem Türk, “Oyun sektörü çok yüksek yetkinliklere sahip bir insan kaynağını bünyesine katmaya devam ederken, global oyuncu sayısı da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Oyun sektörü için çok heyecanlı bir dönemin başlangıcı olduğuna inanıyoruz.”

Güncel İçerikler