Mustafa Sakalsız liderliğinde kurulan Peaka, Product Hunt’ta yayında

Palo Alto (California) merkezli veri entegrasyonu firması Peaka, Product Hunt lansmanına bugün başladı.

Peaka, kurucusu ve CEO’su Mustafa Sakalsız liderliğinde bir ekibin yaklaşık iki yıllık çalışmasının bir sonucu. Daha önce kodsuz (no-code) uygulama geliştirme platformu Code2’yi de yaratan ekip, kullanıcıların veri birleştirme konusunda yaşadıkları sıkıntıya birinci elden tanıklık ederek bu sorunu çözmek için Peaka’yı geliştirdi.

Peaka, bugün itibariyle Product Hunt’ta yayında: producthunt.com/posts/peaka

Peaka’nın “zero-ETL” yaklaşımı

Peaka, 300’den fazla farklı veri kaynağını (ilişkisel ve NoSQL veritabanları, SaaS araçları ve API’ler) kolayca birleştirerek bunların sanki tek bir kaynakmış gibi sorgulanabilmesini sağlıyor. Normalde çok sayıda mühendisin çalıştığı büyük teknik ekiplerle ve haftalar sürecek bir çalışmayla yapılabilen bu işlem, Peaka’nın “zero-ETL” yaklaşımı sayesinde artık dakikalar içinde gerçekleştirilebiliyor. Veri entegrasyonu gibi karmaşık bir işlemin herkes tarafından yapılabilmesini mümkün kılan Peaka, pazarlama, finans ya da satış gibi alanlardaki çalışanların IT ekiplerine bağımlılığını azaltmış oluyor.

Peaka, teknik becerisi kısıtlı kullanıcıların da doğru ve gerçek zamanlı veriye erişimini kolaylaştırarak veri analizi önündeki büyük bir engeli ortadan kaldırıyor. Verinin kaynağında işlenip sorgulanması sayesinde sorgu süreleri kısalırken kullancılar gerçek zamanlı veriye erişim şansına kavuşuyorlar. Kullanıcıların ürettiği gerçek zamanlı raporlar, karar alıcıların daha isabetli kararlar almasını sağlıyor.

Product Hunt lansmanı için haftalardır çalışmakta olan Peaka ekibi platformu daha geniş kitlelere ulaştırabilecekleri için heyecanlı. Peaka’nın gerçek sorunları çözmek için kurulmuş bir girişim olduğunun altını çizen Peaka CEO’su Mustafa Sakalsız şu demeci verdi:

“Amerika pazarındaki kullanıcılarla görüşmelerimizde büyük veri ekipleri istihdam edebilecek kaynaklardan yoksun çok sayıda startup ve KOBİ olduğunu görüyoruz. Peaka’nın bu firmalarla buluşabilmesi için Product Hunt lansmanımız önemli bir eşik. Teknoloji meraklılarının lansmanımıza desteği bu erken aşamada Peaka için itici güç olacak.”

Güncel İçerikler